امامزاده سلطان شاه نظر آرادان

0 137

زیارت یکی از شکل های گردشگری مذهبی به شمار می رود که سالانه افراد زیادی به برای زیارت راهی سفر می شوند. زیارت پدیده ای مذهبی و انگیزه گردشگر مذهبی به شمار می رود که در آن، فرد یا گروه در سفر به محلی متعلق به فرقه ای خاص، به دنبال شفاعت از خدا و قدیسان آن مکان در مجموعه ای از شرایط است. سفر با اهداف مذهبی از کهن ترین زمان ها رونق داشته است، به طوری که امروزه ایده گردشگری مذهبی، از طریق استنباط از انگیزه های گردشگر، ایجاد می شود. گردشگری معنوی در قالب زیارت به عنوان یکی از مناسک مذهبی در بین همه ادیان به طور فراوان وجود دارد و هم انسان ها کم و بیش با انگیزه های گوناگون به طور آگاهانه یا نا آگاهانه، مناسک زیارت را از آغاز تا پایان زندگی دنبال می کنند. در ایران به خاطر وجود جاذبه های گردشگری مذهبی و امامزاده های گوناگون، زیارت بسیار رایج است. یکی از جاذبه های مذهبی ایران که در استان سمنان و شهرستان آرادان قرار دارد، امامزاده سلطان شاه نظر آرادان به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه گردشگری اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم.

معرفی امامزاده سلطان شاه نظر آرادان

معرفی امامزاده سلطان شاه نظر آرادان

آرادان که شهرستانی در استان سمنان به شمار می رود یکی از قدیمی ترین شهرستان های این استان محسوب می شود. از نام‌های قدیمی این شهر می‌توان به «اردهان» و «اَردوان» اشاره کرد و در زبان محلی به نام «اَرادون» نامیده می‌شود. این شهرستان از غرب به شهرستان گرمسار و از شرق به شهرستان سرخه و از شمال به استان تهران محدود می‌شود. در این شهرستان می توانید جاذبه های گوناگونی را پیدا کنید که یکی از آنها امامزاده سلطان شاه نظر آرادان به شمار می رود که سالانه افراد زیادی برای زیارت به آنجا می روند. بنای این امامزاده مربوط به دوره قاجار می شود و در آرادان، مرکز شهر، روی قلعه سابق آرادان ساخته شده است. بنابر معماری و قدمتی که این بنا دارد این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۵۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در مورد اینکه نسب ایشان به کدام یک از امامان بر می گردد، اطلاعات و سند معتبری در دسترس نیست و به طور دقیق نمی توان در این مورد اظهار نظر کرد. ایشان در بین اهالی منطقه از ارزش و اعتبار بالایی برخوردارند.

معماری بنای امامزاده سلطان شاه نظر

معماری بنای امامزاده سلطان شاه نظر

این بنا که پلانی مستطیل شکل دارد مساحتش برابر با 220 متر مربع می شود. سبک معماری آن به صورت ایرانی اسلامی است و گنبدی مخروطی شکل بر روی سقف آن قرار دارد که ارتفاعش به ده متر می رسد و داخل آن از گچبرى‌ هاى زيبائی برخوردار است، همچنین در ساخت آن از خشت و گل استفاده کرده اند که نمایی آجری دارد. در وسط حرم ضريح چوبى به طول ۲ متر و عرض ۱/۵ متر وجود دارد که مقبره در آن واقع شده است. این بنا بر روی تپه‌ای واقع شده که از فاصله دور به خوبی نمایان است و بر اساس شواهد موجود، قدمت تپه به دوران قبل از اسلام می‌رسد. سطح شبستان داراى ابعاد 4×8 متر و مقدارى از کف صحن بلندتر است و به وسیله چند پله کم عرض شبستان را به صحن متصل مى ‏نماید.

راه های دسترسی به امامزاده سلطان شاه نظر

برای اینکه از این امامزاده دیدن کنید باید به شهرستان آرادان سفر کنید و برای اینکار می توانید بلیط اتوبوس خود را به صورت آنلاین از مستر بلیط خریداری کنید. پس از اینکه به آرادان رسیدید می توانید با وسایل نقلیه ای که در این شهر وجود دارد به سمت خیابانی که امامزاده در آن قرار دارد بروید. از آنجایی که این بنا در داخل شهر قرار دارد دسترسی راحتی را برای شما به وجود می آورد.

بازدید از امامزاده سلطان شاه نظر آرادان

بازدید از امامزاده سلطان شاه نظر آرادان

برای زیارت از این مکان نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید از ساعت 6 صبح تا 20 شب به این مکان بروید. اگر می خواهید از شلوغی به دور باشید بهتر است در ایامی که مراسم مذهبی وجود دارد به این محل نروید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.