منطقه حفاظت‌شده جهان‌نما

منطقه حفاظت‌شده جهان‌نما

رشد فزاینده شهرنشینی در دهه های اخیر سبب شده است که توجه به صنعت توریسم به عنوان بزرگترین و متنوع ترین صنعت و نیز به عنوان هدفی قابل حصول در فرآیند توسعه پایدار، مورد توجه قرار گیرد. دلایل مختلفی برای سفر وجود دارد که یکی از آنها سفر به دل طبیعت به شمار می رود. یکی از مناطقی که برای سفر بسیار مورد استقبال قرار دارند، مناطق حفاظت شده هستند. مناطق حفاظت شده و پناهگاه های حیات وحش به محدوده هایی از منابع طبیعی کشور اعم از جنگل، مراتع، بیشه های طبیعی، اکو سیستم های بیابانی یا کوهستانی اطلاق می شود و دارای شرایط طبیعی خاصی برای جانوران حیات وحش و رویش رستنی ها باشد. ایران دارای 203 منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست با مساحتی معادل 12 میلیون و 813 هزار و 258 هکتار است. اهداف و معیارهای متفاوتی برای ایجاد مناطق حفاظت شده وجود دارد. حفاظت از زیستگاه های طبیعی، حفظ اکو سیستم در کنار اهداف اجتماعی و فرهنگی از جمله اهداف و الگو های ایجاد مناطق حفاظت شده است. یکی از این منلطق حفاظت شده که در استان گلستان و شهرستان کردکوی قرار دارد، منطقه حفاظت‌شده جهان‌نما نامیده می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این منطقه اطلاعاتی را برای شما گردآوری کرده ایم، که در اختیارتان قرار می دهیم. اگر تصمیم دارید زمانی به این ناحیه سفر کنید این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

معرفی منطقه حفاظت‌شده جهان‌نما

معرفی منطقه حفاظت‌شده جهان‌نما

استان های شمالی کشور یکی از مهم ترین مراکرزگردشگری طبیعی ایران به شمار می روند. یکی از این استان ها، استان گلستان است که شهرستان کردکوی را در خود جای داده است. این شهرستان از شمال به شهرستان ترکمن از جنوب به رشته کوه‌های البرز شرقی و استان سمنان، از شرق به شهرستان گرگان و از غرب به شهرستان بندرگز محدود می شود. جنوب این شهرستان را ارتفاعات البرز شرقی تشکیل می دهد، که مهم‌ترین کوه‌ های آن درازنو و زمه کوه، چلستان، جهان‌نما، پلاش و حداکثر ارتفاع آن از سطح دریا به ۳۵۰۰ متر می ‌رسد. در این شهرستان می توان جاذبه های گردشگری متنوعی را پیدا کرد که یکی از آنها منطقه حفاظت‌شده جهان‌نما به شمار می رود و سالانه افراد زیادی برای سفر به این ناحیه می روند. منطقه جهان نما بزقوش طی مصوبه شماره ۵۱ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۵۲/۹/۲۰ بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

ساختار و طبیعت منطقه حفاظت شده

ساختار و طبیعت منطقه حفاظت شده

منطقه حفاظت شده جهان نما با مساحت ۳۱۷۴۷ هکتار در استان گلستان و در ارتفاعات شهرستان کردکوی در ارتفاعی بین ‪۶۰۰ تا ۳۰۸۶ متری از سطح دریا واقع شده است. وجود دهکده ‌های ییلاقی قدیمی، آثار تاریخی و باستانی، وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی، وجود کوه، رودخانه، چشمه، انواع وحوش و پرندگان کمیاب و نوع پوشش گیاهی از جمله جاذبه‌های این منطقه محسوب می شود.

پوشش گیاهی

این منطقه مانند تمامی محیط های طبیعی از پوشش گیاهی مخصوص به خود برخوردار است. درختان موجود در این ناحیه شامل درختان پهن برگ، درختچه و بوته‌زار می شوند. سرخدار، ارس، سروکوهی، پیرو، مازو، راش، ممرز، آلوچه، زرشک، آزاد، بید، هفت کول، نمدار، سیاه‌تلو گونه های مختلف آن به شمار می روند. علاوه بر این گیاهان زیادی نیز در این ناحیه رشد کرده اند که از میان آنها می توان به گل گاوزبان، سریش، فستوک، یونجه، گل قاصد، مریم گلی، شکرتیغال، اسپرس بوته‌ای، چوبک و درمنه اشاره کرد.

گونه های جانوری

گونه های جانوری

این منطقه زیستگاه حیوانات مختلفی است که از گونه های گوناگونی تشکیل می شوند. برخی از آنها شامل خرس قهوه ای، پلنگ، گرگ، گراز، روباه، گربه جنگلی می شود. البته گونه غالب و خاص این منطقه مرال (گوزن قرمز) و شوکا به شمار می روند. پرندگان متعددی نیز در این ناحیه ساکن هستند.

راه های دسترسی به منطقه حفاظت شده

برایی رفتن به این ناحیه باید اول از همه وارد شهرستان کردکوی شوید و برای این موضوع می توانید بلیط اتوبوس کردکوی را به صورت آنلاین خریداری کنید و سفر خود را شروع کنید. پس از رسیدن کردکوی می توانید با وسایل نقلیه عمومی درون شهرستانی به این منطقه بروید.

بازدید از منطقه حفاظت‌شده جهان‌نما

بازدید از منطقه حفاظت‌شده جهان‌نما

برای دیدن این ناحیه نیازی به پرداخت هزینه نیست ولی از آنجایی که این ناحیه حفاظت شده است نمی توانید در آن کمپ کنید و یا آتش روشن کنید. هر گونه نقض مقرارت این ناحیه عواقب قانونی برای شما به همراه دارد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *