شهربابک یکی از شهرستان های استان کرمان به شمار می رود که از پیشینه تاریخی غنی برخوردار است. این شهرستان، شهرستانی صنعتی به شمار می آید و از آنجایی که در مسیر جاده ای تهران – بندرعباس قرار دارد به همین خاطر اهمیت ویژه دارد و از لحاظ گردشگری نیز این شهرستان دارای جاذبه های گوناگون است. در منطقه شهربابک معادن متعدّدی وجود دارد که عظیم ترین آنها معدن مس میدوک است که در شمال غربی این شهر و به فاصله 30 کیلومتری از آن قرار دارد. از جاذبه های گردشگری درون شهری و برون شهری شهربابک می توان به کوه مدوار، غار ايوب دهج (بزرگترين غار آذرين ايران)، قلعه سنگی مرج واق در نزديک روستای مرج، مسجد شهر کهنه، قلعه مهرجرد، شکارگاه دهج با بیش از 850 نوع جاندار نادر، آتشکده آذربغ واقع در 25 کیلومتری مرکز شهر، عمارت والی، حمام حاجی آخوند، روستای ريسه و پا قلعه، آتشکده فیروزی، کوه اوستا، طبیعت روستای آبدر و درياچه فصلی مخرگه اشاره کرد. یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی این شهرستان، منطقه جوزم به شمار می رود که در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد آن اطلاعاتی را جمع آوری کرده ایم که با شما به اشتراک می گذاریم.

معرفی منطقه جوزم

معرفی منطقه جوزم

امروزه طبیعت گردی و بازدید از مناطق طبیعی از پرطرفدار ترین انواع سفر به شمار می رود که در حل حاضر در بین افراد مختلف بسیار پر طرفدار شده است. با افزایش مدرنیته بسیاری از کلان شهرها و مراکز جمعیتی به سمت یکسانی و شبیه شدن پیش می روند. این همانندی، یکنواختی را با خود به همراه دارد. لذا افراد در پی تنوع و تغییر محیط با سفر از سمت شهرها به روستاها و استفاده از زیست بومهای طبیعی و چشم اندازهای زیبا است. یکی از مناطق طبیعی در شهرستان بابک، منطقه جوزم نام دارد که سالانه افراد زیادی برای اینکه از منابع طبیعی آن بهره مند شوند راهی این منطقه می شوند. این منطقه که در گذشته یکی از روستاهای شهربابک به شمار می آمد در سال86 به شهر تبدیل شده است. این منطقه در سمت شمال شهربابک با فاصله 45 کیلومتری واقع شده است. شهر جوزم کوهستانی و در دره ای قرار دارد که از غرب به شرق کشیده شده است. وسط دره مسیل و در دو طرف آن دیه جوزم به دو قسمت تقسیم شده است. قسمت شمالی را نفس القریه و قسمت جنوبی را فدک می نامند. دهکده های تابعه آن نیز در اطراف دره قرار دارند. در حنگ جهانی اول و تشکیلان پلیس جنوب واقعه ای در این ناحیه اتفاق افتاد که منجر به غارت و و حریق جوزم و شنکنجه و آزار اهالی و تیرباران کردن یازده نفر بی گناه شد. روغن و پنیر و قالیچه و جاجیم های این منطقه بسیار مشهور هستند.

ساختار و بخش های مختلف جوزم

ساختار و بخش های مختلف جوزم

این شهر دارای طبیعتی زیباست و رودخانه ای از درون آن عبور می کند که بر زیبایی آن افزوده است. علاوه بر این جاذبه های تاریخی و فرهنگی مختلفی نیز دارد که بر اهمیت آن از لحاظ گردشگری می افزاید. از میان این جاذبه ها می توان به حمام قديمی، منزل خان، بنای شترگاه و قبرستان قديمی اشاره کرد.

طبیعت جوزم

این منطقه دارای پوشش گیاهی خاصی است و در آن می توان حیوانات و جانوران گوناگونی را پیدا کرد. بُز کوهی، قوچ، پلنگ، یوزپلنگ، گور، گرگ، روباه، خرگوش، سنجاب، آهو، سیخور و گراز از جمله حیواناتی هستند که در این منطقه دیده می شوند.

حمام قدیمی جوزم

این حمام به دوران قاجار تعلق دارد و در نزدیکی مسجد این شهر واقع شده است. به علت معماری و اهمیتی که دارد در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۸۶ در لیست آثار ملی ایران جای گرفته است.

راه های دسترسی به منطقه

راه های دسترسی به منطقه

برای دسترسی به این منطقه می توانید با کمک بلیط اتوبوس شهربابک این کار را انجام دهید. در ابتدا به شهربابک بروید و پس از آن با وسایل حمل و نقل عمومی که به سمت جوزم حرکت می کنند به این شهر بروید. در صورتی که علاقه دارید و خودرو شخصی را ترجیح می دهید می توانید وارد جاده ای که به سمت جوزم می رود بشوید و به این محل بروید.

بازدید از منطقه جوزم

از آنجایی که این شهر از آب و هوایی خنک برخوردار است می توانید در طول فصول گرم به این شهر بروید و از آب و هوا و طبیعت خاص آن بهره ببرید. اگر تمایل دارید می توانید شب را در این منطقه بمانید و کمپ بزنید، در ضمن می توانید به صورتی سفری یک روزه به آنجا بروید.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

  1. علی رضا پوروردی پاسخ

    سلام. برای کسب اطلاعات جامع به کتاب دکتر کاظم طاهری نژاد مراجعه کنید. بسیار کتاب کاملی هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *