گردشگری مذهبی يكی از انواع گردشگری محسوب می شود، كه شامل ديدار از اماكن مذهبی و انجام فرايض دينی و مذهبی است. در دنيای امروز صنعت گردشگری به سمت تعطيلات هدفمند  و مسافرتی كه نيازهای استراحتی و ذهنی را با هم داشته باشد، حركت می نمايد و گردشگری فرهنگی يكی از اين اشكال جديد گردشگری است. اماكن مذهبی و زيارتی نيز جاذبه های فرهنگی ای هستند كه نقش بسيار مهمی در تغييرات اجتماعی و اقتصادی دارند. با توجه به وجوه بسياری از مكان های متبركه در نواحی روستايی كشور،گردشگری مذهبی يكی از الگوهای مهم گردشگری در نواحی روستايی محسوب می شود. در ایران روستاهای بسیاری وجود دارند که اماکن متبرکه و امامزادگان را در خود جای داده اند، به همین خاطر گردشگری مذهبی در روستاها می تواند بسیار مورد توجه قرار گیرد. گردشگری مذهبی كه ريشه در باورها و اعتقادات دينی – مذهبی دارد، به مفهوم تخصصی خود فراتر از وابستگی به زمان و اوقات فراغت، عامل مهم جغرافيايی انسانی در شكل گيری مسافرت، ايجاد تمركز و چشم اندازهای فرهنگی است. در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ یکی از امکان مذهبی شهرستان جلفا رفته ایم، که با نام امامزاده سید محمد جلفا شناخته می شود.

معرفی امامزاده سید محمد جلفا

معرفی امامزاده سید محمد جلفا

شهرستان جلفا در شمال كوه كيامكی داغ و در حاشیه جنوبی رود ارس قرار دارد. این شهرستان از جنوب به شهرستان مرند و شهرستان ورزقان، از شرق به شهرستان كليبر، از غرب به استان آذربایجان غربی و از شمال به جمهوری آذربایجان و ارمنستان محدود می شود. روستای نوجه مهر يكی از روستاهای استان آذربايجان شرقی به شمار می رود، كه در دهستان نوجه مهر بخش سيه رود شهرستان جلفا واقع شده است و از شرق به كوه اوتای و از غرب به كوه كانتال می رسد. امامزاده سید محمد جلفا در این روستا واقع شده است و با نام «سید آقا» در این روستا شهرت دارد. مقبره این امامزاده، که او را به نوادگان امام موسی کاظم (ع) نسبت می دهند، بازسازی شده و دارای ضریح بسیار زیبایی است. این آرامگاه در بین مردم از تقدس و احترام زیادی برخودار است و هر سال كشاورزان این نواحی پس از برداشت محصول برای زيارت و ادای نذورات خود به زيارت این امامزاده می روند. در مورد شرح حال و زندگی این امامزاده اطلاعات زیادی وجود ندارد و تنها می توان گفت در بین مردم از تقدس و احترام بالایی برخوردار است و سالانه افراد زیادی برای زیارت ایشان راهی این روستا می شوند.

معماری بنای امامزاده

معماری بنای امامزاده

بنای این امامزاده به تازگی مود بازسازی قرار گرفته و ترمیم شده است. بنای قبلی آن دارای ابعاد 4×3 متر بوده است و با استفاده از چوب و گل ساخته شده بود. این بنا به مرور زمان مورد بازسازی قرار گرفت. مرحله‌ی ساخت و توسعه ی آستان مقدس امامزاده سید محمد (علیه السلام) از سال 1366 شروع شد. مساحت محوطه امامزاده بیش از 6500 متر مربع و مساحت بقعه آن 450 متر مربع است. در قسمت شرقی بقعه دو گلدسته قرار دارد و بدنه‌ی گلدسته ها و سطح بیرونی گبند با کاشی های هفت رنگ طراحی شده است. نمای بقعه ازاره ای به ارتفاع یک متر از سنگ مرمر دارد و بقیه‌‌ی دیوارها با آجرهای سه سانتی اجرا شده و بالای دیوارهای شرقی، جنوبی و شمالی کتیبه ای با کاشی کاری آبی رنگ نصب شده، که آیاتی از سوره ی مبارکه جمعه بر روی آن نقش بسته است. درب های ورودی بنا، که یکی مخصوص بانوان و یکی مخصوص آقایان است، به همراه پنجره ای در قسمت شمالی آن قرار دارند. ورودی دیگری به همراه دو پنجره در نمای جنوبی، دو پنجره در نمای شرقی و یک پنجره در نمای غربی دیده می شود. درها و پنجره ها از آهن و نعل درگاهی آن ها به صورت قوسی شکل است. نمای داخلی ازاره ای در حدود 1.60 متر دارد و تمامی دیوارها، سقف و هفت ستون موجود در داخل بقعه، به طرز با آئینه تزئین شده اند و  پوشش کف آن امامزاده نیز  شامل فرش های دستبافت و ماشینی و پتو است. تزئینات سطح درونی گنبد نیز به صورت آئینه کاری و دور تا دور قسمت تحتانی گنبد مزین به آیات قرآن است. محل قرارگیری ضریح، که جنس نقره دارد، در زیر گنبد است که در سال 1380 به جای ضریح آلومینیومی قبلی آن را نصب کرده اند. قبر حدود یک متر پایین تر و به گفته‌ی متولی فاقد کتیبه است.

راه های دسترسی به امامزاده سید محمد

راه های دسترسی به امامزاده سید محمد

برای اینکه بتوانید به زیارت این امامزاده بروید باید به روستای نوجه مهر، در فاصله 106 کیلومتری از جلفا، بروید. اگر ی خواهید با وسایل حمل و نقل عمومی سفر خود را انجام دهید در ابتدا با خرید بلیط قطار جلفا به صورت آنلاین خود را به جلفا برسانید و سپس با وسایل حمل و نقل  درون استانی که در این شهر قرار دارد و به سمت جلفا در حرکت هستند خود را به آنجا برسانید.

بازدید از امامزاده سید محمد جلفا

زیارت از این مکان به صورت رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه نیست. در این مکان امکانات متفاوتی مانند زائرسرا در سه طبقه، فروشگاه، کشتارگاه، سرویس های بهداشتی مردانه و زنانه، دفتر امامزاده، حسینیه و پارکینگ است. بنابراین رد صورتی که می خواهید شب را در این مکان سپری کنید می توانید از زایر سرا برای اینکار استفاده کنید و سفر خوشی را در کنار همراهنتان تجربه کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *