شهرستان ماكو با مختصات ˝ 30 ´ 21 °44 طول شرقی و عرض شمالی  ˝20 ́ 25 ° 39 از توابع استان آذربايجان غربی در شمال غربی ترين نقطه كشور قرار دارد. وسعت آن 4182 كيلومتر است، كه حدود 22.1 درصد كل وسعت آذربايجان غربی را شامل می شود. از نظر ارتفاعی در سطوح نزديك به 4000 الی 4500 متر قرار دارد. اين منطقه از نظر شرايط طبيعی دارای آب و هوای نيمه خشك با تابستان گرم و زمستان سرد است و همچنين از اختلاف دمای سالانه بالايی برخوردار است. متوسط تعداد روزهای با پديده يخبندان در ايستگاه هواشناسی ماكو 111.28 روز است. می توان گفت این منطقه در تابستان آب و هوایی متعادل دارد که باعث می شود برای سفر های تابستانی مکانی بسیار عالی باشد. علاوه بر این در این شهرستان آثار تاریخی گوناگونی به چشم می خورد که سبب می شود مکان ایده آلی برای تاریخ دوستان نیز باشد. یکی از این آثار تاریخی کلیسای زور زور نام دارد که در این بخش از مجله مستر بلیط قصد داریم شما را با آن بیشتر آشنا کنیم. در صورتی که مایلید از این منطقه دیدن به عمل آورید بهتر است که با جاذبه های گردشگری آن بیشتر آشنا شوید، پس این بخش را از دست ندهید.

معرفی کلیسای زور زور

معرفی کلیسای زور زور

کلیساها شاخصه اصلی دین مسیحیت به شمار می روند و محلی برای انجام فرایض دین مسیحیت و عبادت هستند. با دیدن کلیسا ها اولین چیزی که در چشم بیننده خودنمایی می کند ناقوس آن است و بیشتر افراد با به یادآوری کلیسا، صدای زنگ ناقوسش در ذهنشان تداعی می شود. برخی از مناطق ایران به خاطر سکونت ارامنه در آنها، کلیساهای مختلفی را در خود جای داده اند. یکی از این مناطق شهرستان ماکو است که در بخش قبلی مختصری در مورد آن توضیح دادیم. این شهرستان زمانی مأمن جمعیت زیادی از ارامنه بود که به خاطر داشتن دین مسیحیت، نیاز به کلیسا برای عبادت داشتند و همین موضوع باعث شد در این منطقه کلیساهای زیادی بسازند. یکی از این کلیساها، کلیسای زور زور نام دارد که در ۱۲ کیلومتری شمال غرب قره کلیسا و در نزدیکی روستای بارون، در دهانه دره‌ای که رودخانه زنگی مار از آن جاریست و در دامنه کوهپایه‌ای که به یک تنگنای بسیار فشرده می‌رسد، واقع شده است. نکته ای که در مورد این کلیسا وجود دارد این است که به خاطر ساخت سد بارون، این کلیسا به طور کامل از محل اصلیش جا به جا و مکانی مرتفع تر منتقل شد. احتمال داده می شود که بنای این کلیسا بین سال های 1342-1315 میلادی ساخته شده باشد. این اثر تاریخی مذهبی علاوه بر اینکه در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار دارد.

تاریخچه کلیسای زور زور

تاریخچه کلیسای زور زور

کلیسای زور زور مرکز فرهنگی حکومت های ارامنه در سرزمین آرداز بوده که توسط اسقف زاکاریا پایه گذاری شده است و پنجاه سال اولیه قرن چهاردهم میلادی به اوج شکوفائی خود رسید و به یکی از مراکز مهم فعال ادبی و ترجمه متون تبدیل شد. قدیمی ترین تاریخی که از کلیسای زور زور در دست است مربوط به سال 1314 میلادی و به اسقف «هومان یرزنگاسی» است. اسقف هومان یرزنگاسی با اسکان در کلیسای جدید، نام «زور زورسی» را برای خود بر می گزیند. این کلیسا نزد مردم محلی به نام کلیسای بارون مشهور است، اما در متون ارمنی از آن به نام کلیسای مادر مقدس «زور زور» اسم برده اند.

معماری ساختمان کلیسا  

پلان این کلیسا از داخل به صورت صلیبی شکل و ابعادی بیرونی آن برابر با 7.20 در 5.10 متر است. مصالح به کار برده شده در آن سنگ های آهکی نخودی رنگ مایل به قرمز به صورت پاک تراش و منظم با رگه چینی دقیق هستند. برخی از سنگ های این بنا دارای صلیب هایی هستند که احتمالا سنگ های نذری بوده اند. قسمت ورودی نمازخانه، با قاب بندی ماهرانه، فرمی جناقی شکل برای سردر بالنتوی یکپارچه به وجود آورده، که ترکیب آن شکل کلی ساختمان از جمله زوایا و بریدگی جرز های هشت ضلعی، طرح صلیبی شکل بنا از بیرون، مثلث بندی ختم دیوارهای جانبی در قسمت شروه بام و پوشش شیروانی مانند گوشه های بام کلیسا، فضای معماری متناسب و خوش ترکیبی به وجود آورده است. در بخش داخلی نیز کلیسا دارای چهار طاق نمای کشیده با قوس نیم دایره که در قسمت انتهائی هر طاق نما پنجره یا نورگیر کوچکی تعبیه شده و طاقچه ها و سکوبندی قسمت ابتدایی طاقنماها، طوقه مدور پیش آمده در محل شروع پاکار گنبد نیمکره مانند و گوشواره های سنگی همراه با دقت و ظرافت به کار رفته در توازن حجم و تقارن المان های معماری، گیرایی و حالت روحانی خاصی در این مکان مذهبی و تاریخی به وجود آورده اند.

برای سفر به شهرستان ماکو بهتر است، اقدام به تهیه بلیط اتوبوس ماکو به صورت آنلاین از مستر بلیط کنید.

راه های دسترسی به  کلیسا

راه های دسترسی به  کلیسا

برای رسیدن به کلیسای مقدس زور زور از جاده غربی شهرستان ماکو به سمت سد بارون بروید و پس از رسیدن به تاسیسات سد در جاده پر پیچ‌ و خم  راه را تا دیدن تابلو کلیسای  مریم مقدس ادامه دهید.

بازدید از کلیسای زور زور

در هر زمانی که تمایل داشته باشید می توانید از این بنا دیدن کنید ولی بهتر است لباس و کفش مناسب به پا داشته باشید زیرا این بنا در محیط طبیعی قرار گرفته است. از آنجایی که این کلیسا در نقطه مرزی قرار دارد بهتر است قبل از رفتن به آنجا هماهنگی های لازم را با نیروهای حفاظتی و اداره میراث فرهنگی ماکو انجام دهید، تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *