کلیسای مریم مقدس جلفا

1 678

طبق گزارش سازمان جهانی جهانگردی ایران در سال 2012 از نظر جاذبه های تاریخی و طبیعی جزء ده کشور برتر جهان به شمار می آید. کشور ایران 12 نوع از 17 نوع اقلیم و آب و هوای جهانی و تعداد 11 هزار اثر ثبت شده تاریخی در فهرست میراث فرهنگی جهانی دارد. یکی از مناطقی که در ایران دارای قابلیت گردشگری فراوانی است منطقه آزاد ارس به شمار می آید. منطقه آزاد ارس به خاطر وجود بناهای تاریخی، اماکن گرد شگری و سیاحتی، سواحل رودخانه ارس، بازارچه های عرضه محصولات لوکس خارجی و مهم تر از همه وجود آب و هوای معتدل با میانگین دمای 17 درجه سانتیگراد، همه ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران و مسافران از اقصی نقاط کشور است. منطقه آزاد ارس با مرکزیت جلفا در فاصله 137 کیلومتری شهر تبریز و 761 کیلومتری شهر  تهران در شمال غرب ک شور در نقطه صفر مرزی قرار دارد. این منطقه در مجاورت با کشورهای ارمنستان، آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان و حاشیه رودخانه زیبای ارس به طول 128 کیلومتر با چشم اندازی زیبا و دیدنی استقرار یافته است. در این بخش ار مجله مستر بلیط یکی از آثار تاریخی و مذهبی این منطقه را برای آشنایی بیشتر شما با آن انتخاب کرده ایم که کلیسای مریم مقدس جلفا نام دارد.

همه چیز در مورد کلیسای مریم مقدس 

همه چیز در مورد کلیسای مریم مقدس 

کلیسا ها یکی از اماکن مذهبی مسیحیان به شمار می آیند، که کشور ایران به خاطر اینکه ساکنان مسیحی زیادی در ایران زندگی می کنند، دارای کلیساهای زیادی است.  به خصوص شهرستان جلفا که محل اصلی زندگی ارامنه ایران بوده، تعداد زیادی کلیسا را در قسمت های مختلف خود جای داده است.  یکی از این کلیسا ها، کلیسای ننه مریم نام دارد که در 20 کیلومتری غرب شهر جلفا واقع شده است. گفته می شود این کلیسا در سال 1518 میلادی زمانی که ارامنه در این منطقه (دره شام) سکونت داشتند بنا شده است. این کلیسا از لحاظ اندازه بسیار کوچک ولی به همان اندازه زیبا و خاص است. این کلیسا در گذشته با نام های کلیسای مادر خدا یا کلیسای آستواتساتسین مقدس شناخته می شد. منطقه دره شام در 16 كيلومتری غرب جلفا و در كنار رودخانه ارس واقع شده است. اين منطقه سابقاً دارای سكنه بوده و اهالی آن را عمدتا ارامنه تشكيل می دادند، اما به دليل نبودن امكانات از این منطقه مهاجرت کردند و این منطقه به طور کلی متروک شد. این کلیسا در محلی قرار گرفته است که رودخانه ارس و آجی چای به هم می رسند. این کلیسا به همراه دو کلیسای دیگر تحت مجموعه کلیسای سنت استپانوس در لیست میراث جهانی یونسکو جای گرفته است.

معماری کلیسای مریم مقدس جلفا 

پلان این بنا به صورت مستطیلی و ابعاد آن حدودا برابر با 24 در 12 متر است. در وسط این بنا چهار ستون سنگی مربع شکل وجود دارد و سقف آن دارای پوششی گنبدی شکل، که با مصالح آجر و دارای 12 نورگیر است. این بنا هیچ حجاری دارد و تنها بر روی دیوار غربی اش، دو سنگ صلیب حجاری شده دیده می شود. در نزدیکی آن بقایای ویرانه هایی از خانه های روستایی و قبرستان ارامنه با تعدادی سنگ صلیب قابل مشاهده است. در ساخت این بنا از سنگ لاشه، که در محیط اطراف وجود دارد، و ملات گل استفاده شده است.

راه های دسترسی به کلیسای مریم مقدس 

راه های دسترسی به کلیسای مریم مقدس 

این بنا در 20 کیلومتری غرب شهر جلفا قرار دارد، بنابراین بعد از اینکه به شهر جلفا رسیدید باید به سمت غرب این شهر بروید. برای رفتن به شهر جلفا، قطار گزینه ای مناسب به حساب می آید و شما می توانید بلیط قطار جلفا را از مستر بلیط و به صورت آنلاین خریداری کنید.

بازدید از کلیسای مریم مقدس جلفا

دیدن این بنا رایگان است و بدون پرداخت هزینه قادر خواهید بود به تماشای آن بپردازید. از آنجایی که این بنا در طبیعت قرار دارد بهتر است کفش و لباس مناسب به همراه داشته باشید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
1 نظر
  1. امیر می گوید

    این کلیسا بدلیل قرار گرفتن در کنار پاسگاه مرزی و بدلیل اختلاف بین پاسگاه مرزی و سازمان میراث فرهنگی بر سر ساختن اتاقک نگهبانی(به گفته منابع محلی) نزدیک کلیسا برای پاسگاه . از ورود گردشگر و نزدیک شدن به کلیسا جلوگیری میشه و فقط از جاده اصلی میشه دید.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.