تخريب زيستگاه حیوانات و شكار بی رويه آنها از عوامل اصلی انقراض بسياری از گونه های حيات وحش در زيستگاه طبيعی به حساب می آيند. همین موضوعات باعث به وجود آمدن مناطقی تحت عنوان مناطق حفاظت شده، شده است. یكی از اشكال مختلف گردشگری، توریسم طبیعی یا گردش در طبیعت است. که به عنوان یكی از شیوه های استفاده و حفاظت از جاذبه های طبیعی و هم راه حلی برای پایداری پتانسیل ها به شمار می آید. یكی از مناطق بسیار مناسب برای فعالیت های طبیعت گردی (اکوتوریسم) مناطق حفاظت شده به شمار می آیند. در این مناطق انواع مختلفی از جاذبه های گردشگری وجود دارد که باعث می شود مکان جذابی برای کسانی باشد که به طبیعت و گردش در طبیعت علاقمند هستند. یکی از این مناطق، منطقه حفاظت شده هوراند در استان آذربایجان شرقی و شهرستان اهر محسوب می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط این منطقه را برای شما معرفی می کنیم. پس اگر قصد دارید به این منطقه سفری داشته باشید، پیشنهاد می کنیم این بخش را تا انتها دنبال کنید تا از کم و کیف این محوطه به صورت کامل اطلاع پیدا کنید و لحظات خوشی را در کنار همسفرانتان بگذرانید.

معرفی منطقه حفاظت شده هوراند

معرفی منطقه حفاظت شده هوراند

بسیاری از افراد با خرید بلیط اتوبوس اهر خود را به این منطقه می رسانند و از زیبایی های آن لذت می برند. شهرستان اهر یکی از شخرستان های استان آذربایجان شرقی به حساب می آید که از آب و هوایی مناسب برای سفر های تابستانی برخوردار است. در این شهرستان که کوهستانی است، جاذبه های طبیعی بی شماری وجود دارد که باعث می شود توجه بسیاری از مسافران و گردشگران به آن جلب شود. یکی از این جاذبه های خاص، منطقه حفاظت شده هوراند به شمار می آید که در بخش هوراند این شهرستان واقع شده است. این منطقه در موقعیت جغرافیایی E4737 طول شرقی و N3808 عرض شمالی قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۰۲۴ متر است.

این منطقه، منطقه ای کوهستانی به شمار می رود که از کوههای بلند و درختان گوناگون پوشیده شده که مناظری بی نظیر را به وجود آورده است. طبیعت بکر آن صحنه هایی را ساخته است که کمتر کسی از دیدن آنها سیر می شود. به خاطر کوهستانی بودن، این منطقه زمستان هایی برفی و سرد دارد و در عوض تابستانی خنک را می توان در این ناحیه شاهد بود. جنگل طبیعی تنباکولو در هوراند قرار دارد و به عنوان یکی از مناطق جنگلی ارزشمند رویشگاه گونه‌های متنوع گیاهی و یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری شهرستان اهر به شمار می‌آید که سالانه پذیرای هزاران گردشگر است.

طبیعت و بخش های گوناگون منطقه

طبیعت و بخش های گوناگون منطقه

همانطور که در بخش قبل توضیح دادیم در این منطقه می توان طبیعتی بی نظیر را شاهد بود. این منطقه از کوه های سر به فلک کشیده همراه با دست های بی بدیل تشکیل شده است که در کنار چشمه های مختلف که از کوه ها سرازیر می شوند صحنه هایی را به وجود می آورند که روح بیننگان را نوازش می دهد. در ادامه بخش های مختلف این منطقه را توضیح می دهیم.

پوشش گیاهی

این منطقه پوشش گیاهی خاص مخصوص به خود را دارد که شامل سرخدار، ممرز، بلوط ، فندق، گردو و سماق می شود. سماق این منطقه معروف ترین سماق تولیدی کشور به حساب می آید.  وجود ۱۳ هزار هکتار از جنگل های بکر ارسباران در این بخش و وجود مراتع و منابع طبیعی بالقوه و شناسایی بیش از  1300گونه گیاهی نشان از اهمیت ویژه این منطقه دارد.

گونه های حیوانی

مناطق طبیعی همیشه زیستگاه حیواناتی به شمار می آیند که با توجه به آب و هوای منطقه در آنجا زندگی می کنند. این منطقه نیز شامل همین قانون می شود و حیواناتی در آن ساکن هستند که بومی آن محسوب می شوند. از میان آنها می توان به خرس قهوه‌ای، خوک وحشی، روباه، شغال، گرگ، سیاه گوش و … اشاره کرد. علاوه بر اینها در این محوطه می توانید شاهد پرندگانی نظیر کبک، کبک چیل، جی جاق، کلاغ نوک قرمز، عقاب طلایی، شاهین و … باشید.

گونه های حیوانی

راه های دسترسی منطقه حفاظت شده

اگر مشتاق شدید به منطقه حفاظت شده هوراند سفری داشته باشید باید در ابتدا به شهرستان اهر سفر کنید و خود را به مرکز این شهر یعنی اهر برسانید. پس از اینکه به این شهر رسیدید باید با وسایل نقلیه عمومی به بخش هوراند بروید. اگر هم با خودرو شخصی به این سفر می روید باید به 53 کلومتری شهر اهر بروید.

بازدید از منطقه حفاظت شده هوراند

از آنجایی که این منطقه، حفاظت شده به حساب می آید پس باید قوانین و شرایط مخصوص به این محل را رعایت کنید. هر گونه شکار و تیراندازی در این محوطه ممنوع است و در صورتی که این کار را انجام  دهید مورد پیگرد قانونی قرار می گیرید. به یاد داشته باشید که از آلوده کردن محیط زیست آن خودداری کنید و هر گونه زباله ای که تولید می کنید را با خود برگردانید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *