مسجد میغان

0 160

مساجد یکی از جاذبه های تاریخی مذهبی به شمار می آیند که برخی از آنها از زمان های بسیار قدیم در ایران وجود دارند. از زمانی که اسلام وارد ایران شد، ساخت مساجد آغاز شد و امروزه برخی از آنها هنوز هم وجود دارند. مسجد در طول زمان نه تنها جایگاه اصلی اجتماع مؤمنان برای برگزاری مراسم عبادی، بلکه کانون معارف و احکام اسلامی، مرکز جهاد تبلیغاتی و ارشادی، قرارگاه سیاسی و ادارۀ دولت نیز بوده است. ولی بعد از گذشت زمانی به مرور، بعضی عملکردها از مسجد جدا شده و دارای مکانی خاص خود شدند، مانند مدارس ولی در هیچ دوره تاریخی، مسجد تنها یک عبادتگاه نبوده است. شروع معماری اسلامی با ساخت مسجد آغاز شده است و این مساجد امروزه به عنوان جاذبه گردشگری به شمار می روند و در سراسر ایران می توان نمونه هایی از آنها را یافت. یکی از این مساجد که از زمان های بسیار دور در سرزمین ایران بر جای مانده است، مسجد میغان به شمار می رود. این مسجد در استان خراسان جنوبی و شهرستان نهبندان قرار دارد و یکی از مهمترین جاذبه های این منطقه به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این مسجد به صحبت می نشینیم و اطلاعاتی را در مورد آن با شما به اشتراک می گذاریم.

درباره مسجد میغان

درباره مسجد میغان

استان خراسان جنوبی که یکی از استان های شرقی ایران به شمار می رود از تاریخی بالا برخوردار و حوادث تاریخی زیادی را تجربه کرده است. این استان دومین استان بیابانی ایران به شمار می رود و دارای آب و هوایی گرم و خشک است. این استان، شهرستان های متعددی را در خود جای داده است که یکی از آنها شهرستان نهبندان به شمار می رود که شهرستانی مرزی محسوب می شود. این شهرستان به نوبه خود تاریخی غنی دارد که همین موضوع باعث شده است که در آن جاذبه های قدیمی زیادی یافت شود. یکی از این جاذبه ها مسجد میغان نام دارد که در روستایی به همین نام واقع شده است. این مسجد، از جمله مساجدی محسوب می شود که از دوران صفوی در این منطقه بر جای مانده است و در دوران قاجار نیز تغییراتی در آن انجام و مرمت شده است. با توجه به معماری خاص و همچنین قدمتی که دارد، راه خود را در لیست آثار ملی ایران باز کرده است و در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۸۸۱ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. روستای میغان در غرب و جنوب غربی شهرستان نهبندان و به فاصله 90کیلومتر از مرکز شهرستان نهبندان قرار دارد. با توجه به مسجد میغان، می توان گفت که این روستا تاریخی غنی را با خود به دوش می کشد.

معماری بنای مسجد

معماری بنای مسجد

این مسجد بنا بر اینکه در روستایی کوچک بنا شده بود، مساحتی کمی دارد و جزء مساجد کوچک به حساب می آید. این مسجد از بخش های گوناگونی همچون صحن، شبستان گنبددار و شبستان ستوندار و گنبد خانه تشکیل شده است. یک ورودی در صحن مسجد قرار دارد که به داخل شبستان گنبددار راه دارد و شامل محوطه‌ای مستطیل شکل می‌شود که سقف آن گنبدی است و تعداد سه گنبد در این فضا قرار دارند که زیر این گنبد ها تزئینات رسمی ‌بندی زیبائی اجرا شده است. در شبستان ستوندار، ستون‌های چهار ضلعی پایه سقف آن را تشکیل داده است. نکته جالبی که در مورد معماری این بنا وجود دارد، قناتی است که در صحن مسجد واقع شده است که از زیر این قسمت عبور می کند و به طرف دیگر بنا می‌رود. و در آن قسمت نیز این آب‌ها توسط آبگیری در پشت مسجد جمع می شوند و به مصارف مختلف به‌‌ ویژه کشاورزی می‌رسند.

راه های دسترسی به مسجد

این مسجد در روستای میغان از توابع شهرستان نهبندان قرار دارد به همین دلیل می توانید در ابتدا بلیط اتوبوس نهبندان را از مستر بلیط تهیه کنید و سپس با خودرو هایی که از این شهر به روستا می روند خود را به این روستا برسانید و به دیدن مسجد بروید. اگر هم با خودرو شخصی می خواهید به این روستا بروید باید در جاده منتهی به روستا قرار بگیرید.

راه های دسترسی به مسجد

بازدید از مسجد میغان

دیدن این مسجد شرایط خاصی ندارد و می توانید بدون هزینه ای به این دیدن آن بروید. زمانی حدود یک ساعت برای این بازدید کافی به نظر می رسد، در ضمن بهتر است فصل های خنک سال به این روستا سفر کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.