جزیره هنگام؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 314

 جزیره قشم دارای پدیده های طبیعی فراوانی است که زیبایی جزیره را دو برابر می کند. یکی از عجایب هفتگانه قشم، جزیره هنگام ، که با روستاهای کوچک در جنوب جزیره قشم قرار گرفته، و معدن های خاک، سرب و نمک را دارا است. فاصله این جزیره تا بندرعباس حدود 43 کیلومتر و دارای ارتفاعات پست آهکی است که بلند ترین نقطه آن کوه ناکس است.

طولانی ترین قطر جزیره 9 کیلومتر است که از روستای هنگام قدیم شروع می شود و تا روستای هنگام جدید ادامه پیدا می کند. در مجله مستر بلیط گفته شده است که بومیان اصیل این منطقه از قبیله آل بو فلاسه است.

 تاریخچه

تاریخچه جزیره هنگام

جزیره هنگام به دلیل اینکه موقعیت جغرافیایی مهمی دارد و نزدیک به جزیره هرمز و قشم است اهمیت بسیاری دارد. در زمان حکومت صفویان پرتغالی ها و در زمان حکومت قاجاریان انگلیسی ها جزیره هنگام را اشغال کردند، ناگفته نماند دولت انگلیس در مالکیت جزیره هنگام با کشور ایران به یک اندازه حق داشتند.

اما متاسفانه آن ها با فشار نظامی اجازه نمی دادند دولت ایران بر این بخش از کشور حاکمیت نمایند. زمانی که نظامیان انگلیسی در این جزیره بودند شیخ های عرب قبیله سنی مذهب و بنی فلاسه در هنگام وجود داشتند و حکمفرمایی خود را در جزیره نشان می دادند.

سلطان مسقط نیز ادعای حاکمیت بر جزیره هنگام را داشت و تمام تلاش خود را انجام می داد که بر جزیره تسلط پیدا کند، اما باز هم دولت انگلیس با فشار نظامی سعی داشت جلوی حاکمیت ایران بر هنگام را بگیرد. این وضعیت تا سال 1307 ادامه پیدا کرد که بعد از آن سلطنت رضا شاه در ایران شروع شد و در اردیبهشت ماه همان سال دولت ایران بر روی جزیره هنگام حاکمیت خود را تثبیت کرد.

در سال 1307 کشتی های نظامی ایران به نام پهلوی، گیلان و آذربایجان  برای تصرف جزیره هنگام و آزاد سازی جزیره راهی شدند. در سال 1311 سفارت انگلیس نامه ای را به وزارت خارجه می نویسد و در آن می خواهد که دولت ایران از تلاش های خود برای به دست آوردن جزیره هنگام جلوگیری به عمل آورد، اما به این نامه ها اهمیت نمی دادند و توانستند نظامیان انگلیسی را از جزیره بیرون نمانید.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جزیره قشم و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “قشم” را مطالعه نمایید.

معرفی بخش های مختلف

معرفی بخش های مختلف

جزیره هنگام به عنوان دیدنی ترین جزیره خلیج فارس شناخته می شود که در آن می توان سنت های پیشینیان را مشاهده نمود. شما با خرید بلیط قطار بندرعباس می توانید به سمت قشم حرکت نمایید و سفری خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید. زمانی که قدم در ساحل شفاف هنگام می گذارید، می توانید ماهی ها و آبزیان مختلفی را ببینید، تماشای خرچنگ ها از نزدیک تجربه بی نظیری را برای شما به بار می آورد.

زمانی که راهی جزیره قشم می شوید می توانید به راحتی از جزیره هنگام هم دیدن نمایید، به این صورت که تنها به کرایه یک قایق نیاز دارید. جزیره هنگام از مردانی خونگرم و صمیمی برخوردار است که لباس هایی رنگارنگ و زیبا را برتن دارند و خانم های این جزیره لباس هایی بلند را با روبند می پوشند، بنابراین یکی از کارهایی که در جزیره هنگام می توانید انجام دهید دیدن مردم محلی آن است.

با رفتن به جزیره هنگام می توانید از جاذبه های مختلفی که دارد دیدن نمایید. در ادامه به بررسی این جاذبه ها خواهیم پرداخت. با مراجعه به سایت مستر بلیط می توانید بلیط مورد نیاز خود را تهیه نمایید و سفری دل انگیز را برای خود رقم بزنید.

ساحل درخشان هنگام

هیچ چیز نمی تواند لذت بخش تر از این باشد که در کنار ساحل بنشینید و خستگی سفر و زندگی را از تن خود دور کنید، ساحل درخشان جزیره هنگام یکی از جذابیت های منحصر به فرد این جزیره است. نوار ساحلی هنگام به طول 50 متر است، همچنین ساحل های شنی و صخره ای ویژگی های منحصر به فردی را دارا هستند. شباهت ساحل درخشان هنگام و آب های این جزیره به سواحل کالیفرنیا و مالدی باعث شده که گردشگران زیادی راهی این منطقه شوند.

ساحل درخشان هنگام

خاک سرخ هنگام

در شهرهای جنوبی ایران خاکی های سرخ رنگی وجود دارد که همین امر باعث شده به شهرت زیادی دست پیدا کنند. جزیره هنگام هم خاک های سرخ مناطق جنوبی را درون خود دارا است که یکی از جذابیت های طبیعی هنگام به شمار می رود.

آکواریم ماهی ها

یک آکواریم که درون آن ماهی های زیبای وجود دارد در اطراف جزیره هنگام قرار گرفته که به طور آزادانه درون آن در حال شنا هستند. در این آکواریم گونه هایی از خرچنگ را هم می توان مشاهده نمود که بر روی صخره های درون آب قرار دارند.

بازار

یکی از دیدنی ترین بازارها در کشور بازار هنگام است، که آن را با مصالح بومی و محلی درست کرده اند و در تمامی اجزای آن می توان سنت های بومی جزیره را مشاهده کرد. فروشندگان با لباس های محلی دست سازه های خود را به فروش می رسانند. با رفتن به بازار هنگام علاوه بر خرید می توانید با مردمان بومی این منطقه هم آشنا شوید. برای خرید از بازار هنگام تنها کافی است که بلیط هواپیما قشم را تهیه کنید و سفر را خود را شروع نمایید.

سنگ مادر و دختر

در این جزیره چند روستا وجود دارد که اسم یکی از آن ها غیل است و درون آن مجسمه هایی وجود دارند که به انسان ها شباهت دارند. روایت های مختلفی در مورد این تندیس ها وجود دارد که یکی از آن ها شباهت یکی از صخره ها به مادر و دختر است. که به گفته مردم زمانی که از دست زورگویان در حال فرار بوده اند از خداوند کمک خواسته اند، که خدا هم آن ها را به سنگ تبدیل کرده است.

پارک کروکدیل

از دیگر جاذبه های هیجان انگیز جزیره هنگام پارک کروکدیل ها، که در سال 1389 تاسیس شده، است و کروکدیل های را در آن پرورش داده اند، اما در سال 1390 به جزیره قشم منتقل شدند.

بازار جزیره هنگام

ساحل نقره ای

ساحل های زیادی در جزیره های کشور ایران قرار دارد که ساحل نقره ای هنگام با آن ها بسیار متفاوت است و در این ساحل ذراتی از کانی براق وجود دارد. که جلوه ای درخشان را به ساحل بخشیده اند. گردشگران ممکن است راه های طولانی را طی نمایند تنها برای اینکه چند دقیقه را در این ساحل بگذرانند، اما ممکن است در پی آسیب هایی که در چند سال گذشته به این ساحل وارد شده است محدودیت هایی برای رفتن به آن جا وجود داشته باشد.

دلفین های جزیره هنگام

در فصل پاییز دلفین ها به نزدیکی جزیره می رسند و تا فصل بهار در این منطقه باقی خواهند ماند، باید بگوییم تا به امروز 13 نوع از 40 گونه دلفین ها در خلیج فارس و دریای عمان به ثبت رسیده است. دلفین ها در آب بالا و پایین می پرند و منظره ای دیدنی را به وجود می آورند.

جبیر

از دیگر حیواناتی که در حیات وحش هنگام قرار دارد نوعی آهوی بومی شبه قاره هند و ایران است که در مناطق بیابانی و گرمسیر بیشتر دیده می شود. این حیوان به آهو شباهت زیادی دارد، اما از آهو بسیار کوچکتر است. جنس نر و ماده جبیر دارای شاخ هستند و گوش دم آن ها از آهو کمی بلند تر است.

بقایای استعمار جزیره هنگام

خاردم مصری

گونه ای از سوسمار در این جزیره وجود دارد که به آن ها خار دم مصری می گویند و اندازه آن ها به 76 سانتی متر می رسد. اعراب به عنوان گوشت از این حیوان استفاده می کنند، همچنین از پوست خاردم چرم های دست ساز زیبایی را خلق می کنند. هنگام یکی از زیستگاه های خاردم مصری است که تعداد خیلی کمی از این حیوان را می توان در جزیره مشاهده کرد، چرا که در حال انقراض هستند.

بقایای استعمار

انگلیسی ها زمانی که در جزیره مستقر بوند تاسیساتی مثل انبار ذغال، تلگراف خانه و .. را بنا نهادند و تاسیسات دریانوردی مختلفی را راه اندازی کردند، که بتوانند از آن جا به خط کشتیرانی خلیج فارس مشرف شوند. زمانی که پرتغالی ها جزیره هنگام را اشغال کردند کشتی های زیادی را در این جزیره قرار دادند و نقشه های شومی را در سر خود داشتند، امروزه هنوز هم آثار کشتی های به گل نشسته پرتغالی ها قابل مشاهده است.

نخلستان ها

نخلستان های فروانی در جزیره وجود دارد  که زمانی که به سمت جزیره در حال حرکت هستید می توانید آن ها را مشاهده نمایید و از شکوه وعظمت این درخت ها نهایت لذت را ببرید. در جزیره هنگام محل مخصوصی را برای شنا قرار نداده اند، بنابراین اگر قصد شنا در آب های جزیره را دارید، می توانید از محلی های این منطقه سوال نمایید تا بهترین نقطه برای شنا را به شما نشان دهند.

زمانی که به شنا مشغول می شوید حواس خود را به طوطیا و خرچنگ های دریایی بدهید، چرا که باعث  آزار  و اذیت شما می شوند. بعد از شنا می توانید با استفاده از آب شیرین بدن خود را تمیز نمایید تا شوری دریا از روی بدن شما پاک شود. از دیگر دیدنی های جزیره هنگام نقش انداختن بر روی دست های می باشد. زنان ماهر این جزیره با حنا  نقش هایی زیبایی را ایجاد می نمانید که مدت زمان زیادی اثر آن بر روی پوست شما باقی خواهد ماند.

شرایط بازدید جزیره هنگام

شرایط بازدید از جزیره هنگام

بازدید از جزایر ایران یکی از لذت بخش ترین خاطره هایی است، که می توان در ذهن خود هک نمود. برای بازدید از این جزیره تنها باید بهای قایقی را که اجاره کرده اید بپردازید. با این کار به راحتی به جزیره هنگام خواهید رسید.

راه های دسترسی

فاصله جزیره تا بندرعباس 80 کیلومتر است، بنابراین زمانی که قصد دارید راهی این جزیره شوید باید به جزیره قشم بروید. بسیاری از افراد هنگامی که تصمیم می گیرند به قشم سفر کنند از وسایل حمل و نقل عمومی مثل قطار استفاده می کنند، از این رو می توانند با مراجعه به سایت مستر بلیط اقدام به خرید بلیط قطار بندرعباس نمایند. در نتیجه هنگامی که به جزیره رسیدید می توانید  به سمت اسکله کندالو راهی شوید  و از آن جا قایق هایی را کرایه نمایید و بعد از حدود 10 دقیقه به جزیره هنگام خواهید رسید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل قشم شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.