قصر حرمسرا

قصر حرمسرا؛ تاریخچه + راه های دسترسی

قصر حرمسرا کجاست؟ گرمسار با قدمت چند هزار ساله ای که دارا است یکی از مهم ترین شهرهای کشور از لحاظ تاریخی به شمار می رود. این شهر با ویژگی های منحصر به فردی که دارد، به عنوان یک قطب گردشگری مهم محسوب می شود.

می توان گفت پارک ملی کویر که نزدیک به گرمسار قرار دارد اولین زیستگاه یوزپلنگ های آسیایی، که از لحاظ پوشش جانوری در سطح جهان شناخته شده است. از دیگر جاذبه های گرمسار می توان قصر حرمسرای گرمسار را نام برد که به عنوان دومین بنای مهم تاریخی این شهر محسوب می شود. هنگام بازدید از قصر حرمسرا می توانید با مراجعه به مجله مستر بلیط تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

تاریخچه

تاریخچه قصر حرمسرا

قصر حرمسرا در گذشته محلی برای سکونت پادشاهان مختلف کشور بوده که در سفر از اصفهان به کاشان مورد استفاده قرار می گرفت. برای رسیدن به این حرمسرا باید از جاده معروف سنگفرش ابریشم عبور کرد.

دلیل مهم بودن قصر حرمسرا قرار گرفتن در این مسیر است.  چیزی که امروزه از این قصر مشاهده می شود تنها قسمت کوچکی از قصر است، که در طول زمان به دست ویرانی سپرده شد. اما همان بخش باقی مانده به خوبی نشان دهنده عظمت بنا است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

گرمسار شهری خشک و کویری است که اثرهای تاریخی زیادی را در خود جای داده است، یکی از آن ها قصر حرمسراست که قدمت آن مربوط به دوره حکومت صفویان می شود. پارک ملی کویر در نزدیکی گرمسار قرار دارد که در نزدیک به پارک ملی کویر می توان قصر بهرام را مشاهده کرد و در یک کیلومتری از قصر بهرام قصر حرمسرا وجود دارد که در دل کویر به آرامی جای گرفته است.

شاه صفوی دستور ساخت این حرمسرا را داد، بعد از گذشت سال ها از قدمت این بنا و با وجود حوادث و بلایای طبیعی هنوز هم اثراتی از آن باقی مانده است.

در دورانی، این قصر محلی برای سکونت و استراحت شکارچیان بوده است. آبی که به قصر حرمسرا می رسید از طریق لوله کشی تامین شده است. از قسمت های جنوبی قصر حرمسرا فقط 2 تالار و 2 ایوان و 2 اتاق باقی مانده و تمامی قسمت های دیگر تخریب شده اند. هنگامی که تصمیم گرفتید راهی گرمسار شوید می توانید با مراجعه به سایت اینترنتی مستر بلیط اقدام به خرید بلیط مورد نظر خود نمایید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل سمنان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

شرایط بازدید

بدون شک یکی از لذت بخش ترین قسمت های سفر بازدید از جاذبه های طبیعی و تاریخی است. هر شهر تعدادی جاذبه را در خود جای داده است که گرمسار هم از این موضوع مستثنی نیست. یکی از جاذبه های گرمسار قصر حرمسراست که برای بازدید از این قصر نیازی به پرداخت هزنیه ندارید و برای عموم مردم رایگان است.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

راه های دسترسی به قصر حرمسرا

حرمسرا با قصر بهرام فصله آنچنانی ندارد، به همین علت راه های رفتن به این دو بنای تاریخی یکسان است. برای رسیدن به قصر حرمسرا می توانید از طریق چهار راه مختلف اقدام نمایید.

مسیرهای رسیدن به قصر همگی از دل کویر عبور می کند و هر کدام زیبایی های منحصر به فرد خود را دارا هستند. اما باید بگوییم مسیر جاده سنگفرش یکی از زیبا ترین مسیرهای آن است. مسیر گرمسار شما را از جاده سنگفرش ابریشم گذر می دهد.

مسیر ورامین وارد جاده چرم شهر می شود. مسیر کاشان به سوی آران و بیدگل می رود که بعد از آن باید از کویر مرنجاب عبور کنید تا به قصر حرمسرا برسید. اگر هم از تهران قصد سفر دارید باید از مسیر پیشوا عبور کنید، هنگام گذر از مسیر پیشوا باید قلعه بلند مبارکیه را پیدا کنید و به پارک ملی کویر می رسید سپس می توانید قصر حرمسرا را ببینید.

اگر شما از افرادی هستید که با ماشین های شخصی سفرهای خود را انجام می دهید از هر مسیری که بخواهید می توانید به این قصر دسترسی داشته باشید. اما اگر با وسیله نقلیه های عمومی راهی گرمسار می شوید، هنگام رسیدن به گرمسار باید از تاکسی های موجود در آن جا استفاده کنید.

اگر قصد داشته باشید با اتوبوس راهی سفر شوید می توانید از طریق سایت معتبر مستر بلیط، بلیط اتوبوس گرمسار را خریداری نمایید و سفری لذت بخش را برای خود رقم بزنید.

آدرس: سمنان، گرمسار، یک کیلومتری جنوب شرقی قصر شاه عباسی.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *