کارخانه پنبه گرمسار؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 495

آیا تاکنون از کارخانه پنبه گرمسار بازدید کرده اید؟ گرمسار به عنوان یکی از شهرستان سمنان دارای جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی مختلفی است. در دوره قبل از اسلام اسم این شهر خور نام داشت، که مربوط به زمان ایران باستان می شود، همچنین در زمان آشوریان خوارا نامیده می شد. در زمان حکومت اشکانیان از اهمیت بیشماری برخوردار بوده، و در زمان حکومت پهلوی ها گرمسار اهمیت زیادی داشته است.

یکی از جاذبه های گردشگری گرمسار کارخانه پنبه نام دارد  که به موزه علم و صنعت نیز معروف است. زمانی که راهی گرمسار می شوید می توانید با مراجعه به مجله مستر بلیط تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

تاریخچه کارخانه پنبه گرمسار

گرمسار به عنوان یکی از شهرهای کویری ایران در استان سمنان به عنوان قطب تولید کننده پنبه در کشور شناخته می شود. زمین های بیشماری در این شهر زیر کشت پنبه قرار گرفته اند، به همین علت در زمان حکومت پهلوی ها کارخانه ای را با مساحت 30 هزار هکتار برای جمع آوری پنبه بنا نهادند. این کارخانه در اسفند ماه سال 1380 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان گرمسار و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “گرمسار” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همان طور که گفته شد یکی از جاذبه های تاریخی گرمسار کارخانه پنبه است که قسمت وسیعی از آن یعنی موزه علم و صنعت امروزی را به عنوان انبار های ذخیره پنبه در نظر گرفته بودند، هر روستایی از انبار مخصوصی برخوردار بود.

در همان سالی که کارخانه راه اندازی شد، دستگاه پنبه پاک کنی را از آلمان خریداری نمودند که دستگاه لوله های مکنده ای را دارا بود که پنبه ها را از داخل دریچه انبارها به داخل می کشید و پنبه ها را از دانه های آن جدا می کرد.

کارخانه‌ی پنبه گرمسار تا سال های گذشته همچنان پا برجای بود و با واگذار نمودن آن به بخش خصوصی مرمت های آن را شروع نمودند در نهایت در سال 1393 به عنوان باغ موزه علم و صنعت فعالیت خود را شروع نمود.

امروزه تنها قسمت کمی از این کارخانه به عنوان بازارچه صنایع دستی گرمسار فعالیت خود را انجام می دهد. کافه هایی را در این قسمت برای گردشگران قرار داده اند تا بتوانند به خوبی از مسافران خود پذیرایی نمایند.

بسیاری از مسافران کارخانه را با کاروانسرا اشتباه می گیرند چرا که مصالحی که در آن به کار رفته خشت و گل است و آن را بسیار شبیه به کاروانسرا بنا نهاده اند، و دارای دو طبقه ساختمان است. هنگامی که تصمیم می گیرید راهی گرمسار شوید، می توانید با مراجعه به سایت اینترنتی مستر بلیط اقدام به تهیه بلیط مورد نیاز خود نمایید و سفری لذت بخش را برای خود رقم بزنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل سمنان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

شرایط بازدید

بدون شک یکی از لذت بخش ترین  قسمت های سفر بازدید از جاذبه های گردشگری است. هر شهری جاذبه های گردشگری مختلفی دارد که گرمسار هم از این حیث مستثنی نیست.

هنگام مسافرت به گرمسار و بازدید از کارخانه پنبه یا همان موزه علم و صنعت برای وارد شدن نیاز به تهیه بلیط نخواهید داشت. برای بازدید از این کارخانه به حدود یک ساعت زمان نیاز خواهید داشت.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

راه های دسترسی به کارخانه پنبه گرمسار

بسیاری از افرادی که راهی سفر می شوند از ماشین های شخصی استفاده می کنند، بنابراین زمانی که راهی گرمسار می شوید، برای بازدید از کارخانه پنبه باید دهستان لجران را بیابید، در این روستا می توانید کارخانه را به راحتی پیدا کنید.

اما از طرفی عده دیگری از مسافران از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند در این شرایط شما باید بلیط اتوبوس گرمسار را از سایت معتبر مستر بلیط تهیه نمایید و مسافرت خود را آغاز نمایید. زمانی که به گرمسار رسیدید دیگر قادر نخواهید بود با اتوبوس ادامه را بپیمایید و باید از تاکسی های موجود در داخل شهر استفاده کنید.

آدرس: استان سمنان، گرمسار، دهستان لجران
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.