قلعه هفت برادران کجاست؟ معرفی + راه‌‌های دسترسی

0 6,614

جاده 59 که همه ما ایرانی ها آن را با جاده چالوس می شناسیم، از زیباترین جاده های کشور است. سالانه مسافران زیادی این مسیر را برای رفتن به خطه سر سبز شمال انتخاب می کنند. این جاده شهر تهران و کرج را به مازندران متصل می کند و از کرج آغاز می شود و انتهای آن در شهر چالوس، مازندران است. زیبایی و گیرایی جاده چالوس به حدی زیاد است که آن را در گروه زیباترین جاده های جهان بشمار می آورند. قلعه هفت برادران کجاست؟ سوالی است که در این مطلب می توانید به پاسخ آن برسید.

جاده چالوس به کرج از منظره طبیعی و بکری برخوردار و از محبوب ترین جاده های منتهی به مازندران است که همین موضوع موجب شده، همیشه؛ مخصوصاً در ایام تعطیل این جاده پرتردد و شلوغ باشد. در این مسیر منحصر به فرد فارغ از زیبایی طبیعت، چند سنگ بزرگ کنار هم، بعد از تونل کندوان توجه مسافران را به خود جلب می کند. این سنگ های بزرگ که تعداد آنها به هفت عدد می رسد را هفت برادران می نامند. هفت برادران از آثار دیدنی و جذاب این جاده می باشد. خیلی ها به آنها لقب قلعه هفت برادران داده اند که در بردارنده سنگ های است که با فاصله کمی از هم، قرار دارند و در واقع اثری به جا مانده از جاده سازی جاده چالوس هستند.

در زمان ساخت این مسیر امکانات پیشرفته در کشور ما وجود نداشت و کارگران، جاده زیبای کنونی را با ابزارآلات ساده ای همچون کلنگ و دیلم در دل کوه ایجاد کردند. حتی هم اکنون هم دیلم کارگران در بالای جاده دیده می شود و به نمادی در این مسیر تبدیل شده است. چنانچه تصمیم دارید که این مکان را در جاده چالوس بازدید کنید، بهتر است با مجله مستر بلیط همراه باشید تا اطلاعات کامل تری در خصوص آن بدست آورید.

جاده چالوس

تاریخچه قلعه هفت برادران

تا زمانی که سلسه قاجاریه بر کشور حکومت می کرد، در مسیر کرج – چالوس هیچگونه جاده ای وجود نداشت و فقط یک مسیر سنگ لاخی و خاکی بر قرار بود که اتصال روستاها را تا حدودی آسان می کرد اما با این وجود نمی شد آن را پل ارتباطی شمال کشور به جنوب دانست. استارت احداث جاده کرج – چالوس در زمان پهلوی اول زده شد به گونه ای که در سال 1312 بهره برداری شد. پس از آن به دلیل بکر بودن منطقه، امکانات رفاهی همچون: رستوران های بین راهی، مسافرخانه، کافه ها، سرویس های بهداشتی و … در جوار این جاده احداث گردید.

می توانید با تهیه بلیط سفرتان از مستر بلیط به این منطقه زیبا ا کشورمان سفر داشته باشید.

هفت برادران

نقشه و معرفي بخش هاي مختلف

رفته رفته با تاسیس سد کرج یا همان سد امیر کبیر، زیبایی و جذابیت این جاده بیشتر از قبل شده و در مدت کوتاهی روند توسعه و توجه را طی کرد و به یکی از تفرجگاه های ایرانیان مخصوصا اهالی شهر تهران و کرج مبدل گردید. داستان های زیادی درباره احداث این جاده گفته می شود. مثلا قدیمی ترها در این باره می گویند که: برای هر بار کوبیدن کلنک بر دل صخره ها یک سکه پنج ریالی به کارگران داده می شد.

علت آن هم این بود که در آن سال ها امکانات حفاری وجود نداشت و کارگران باید با ابزارهای دستی همچون بیل و کلنگ به جان کوه می افتادند تا از آن راهی برای اتصال کرج و چالوس ایجاد می کردند. سال 1314 بود که کلنگ احداث تونل کندوان بر زمین زده شد و 27/2/1317 این تونل کاربردی به بهره برداری رسید. طول این تونل 1886 متر و عرض آن 5 – 7 متر و در نهایت ارتفاع آن 6 متر می باشد. مزیتی که این تونل برای رانندگان و مسافران دارد این است که موجب کوتاه شدن مسیر کرج به چالوس تا حد 13 کیلومتر شده است و قبل از احداث تونل کندوان، رانندگان باید کوه را دور می زدند تا به مقصد برسند.

در واقع جاده چالوس را در گستره سلسه کوه البرز مرکزی احداث کرده اند و شرایط خوب رفاهی، تفریحی و ورزشی در پیرامون آن به خوبی فراهم است. همه اینها دست به دست هم داده اند تا این جاده به چهارمین جاده زیبای جهان معروف شود. جاده چالوس قطر کوه البرز را طی می کند. در مسیر جاده چالوس، پل ها و تونل های متعددی احداث شده و از آنجا که در دوره پهلوی اول بنا شده اند، زحمت  و تلاش فراوانی در راستای بر پایی آنها صورت گرفته است. سنگ های معروف هفت برادر بعد از تونل کندوان به صورت دست نزده قرار دارند.

هفت برادران

شرايط بازديد از قلعه هفت برادران

برای سفر به کرج می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی ارزان قیمت مانند قطار و اتوبوس استفاده کنید. چنانچه قصد دارید که هزینه های سفر را تا حد امکان کاهش دهید بهتر است بلیط قطار کرج را خریداری نمایید که هم هزینه ها را پایین آورده، هم از امنیت بیشتر برخوردار باشید. اغلب افرادی که از تهران و یا کرج عازم شمال می شوند، جاده چالوس را برای سفر انتخاب می کنند. در زمان عبور از این جاده می توانید هفت برادران را نیز ببینید. دقت کنید که در زمستان جوانب ایمنی در این جاده را باید به شدت رعایت کرد.

هفت برادران

آدرس و نحوه دسترسی

از راه های متفاوتی می توان خود را به جاده چالوس برساند و این بستگی دارد که شما از کدام نقطه می خواهید به این محل بروید اما برای دیدن هفت برادران باید تونل کندوان را پشت سر بگذارید. فراموش نکنید که برای رفتن به کرج و جاده چالوس، تورهای مسافرتی و گردشگری پیش روی شما هستند. با هیچ خط مترویی نمی توان به این قسمت از جاده چالوس رفت اما بهرگیری از ماشین های شخصی یا عبوری فراهم است.

آدرس قلعه هفت برادران: کرج، جاده کرج – چالوس، بعد از تونل کندوان.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.