ترمینال مسافربری یزد

ترمینال مسافربری یزد کجا هستند؟ معرفی + راه‌های ارتباطی

یزد از استان های صنعتی و گردشگر پذیر به حساب می آید بنابراین یکی از نیازهای اساسی که دارد، وجود مراکز حمل و نقل با بالاترین امکانات است. از آنجائی که هر گردشگر و مسافر اولین قسمتی از شهر را که پس از ورود می بینند مراکز حمل و نقل است پس باید سعی در هر چه بهتر شدن آنها کرد. یکی از این مراکز ترمینال ها می باشند که بیشترین رفت و آمد را از آن خود کرده اند و گوی سبقت را از دیگران ربوده اند. ترمینال مسافربری یزد از جمله مراکز حمل و نقلی اصلی شهر است.

استان یزد دارای سه ترمینال مسافربری در سرتاسر استان می باشد که در امر حمل و نقل مسافر اشتغال دارند. مقاصد پر طرفدار در استان مربوط به  تهران، خراسان، اصفهان، كرمان و فارس می باشد. در ادامه این بخش شما را با ترمینال های شهر یزد آشنا می کنیم که اگر قصد سفر به این منطقه با استفاده از اتوبوس را داشته باشید اطلاعات کاملی از آن در دستتان باشد.

درباره ترمینال مسافربری یزد

ترمینال غدیر یزد

ترمینال یزد در قسمت شمال غربی شهر یزد و در بیرون از آن با مساحت 57 هکتار بنا شده است. احداث این ترمینال در سال 1377 شروع و در سال 1387 از آن بهره برداری شد و شروع به کار کرده است. زیر بنای پایانه بزرگ حدود ۱۴۰۰۰ مترمربع شامل ساختمان، حیات مرکزی و رواق‌ها می باشد که توسط شهرداری یزد ساخته شده و دارای ۱۲ هکتار فضای جنگلی، ۲ هکتار فضای سبز تزئینی، ۱۷ مرکز تجاری و بسیاری ویژگی های دیگر است.

اگر می خواهید در مورد ترمینال و پایانه های مسافربری یزد بیشتر بدانید این مطلب از مجله مستر بلیط را تا انتها مطالعه کنید.

ترمینال مسافربری یزد

مسیرهای ترمینال مسافربری یزد

از این ترمینال برای شهرهای مختلفی سرویس دهی انجام می شود. چه شهرهائی که در فاصله نزدیک و چه در فاصله دور از شهر یزد قرار دارند. از جمله این شهرها تهران پایانه غرب (آزادی)، پایانه شرق، پایانه جنوب و پایانه بیهقی (آرژانتین)، پایانه قم، پایانه قزوین، ساری، آمل، بابل، کرج، پایانه صفه اصفهان، پایانه کاوه اصفهان، تبریز، مشهد مقدس پایانه امام رضا (ع) ، تربت حیدریه، کاشمر، بیرجند، فردوس، طبس، اهواز، آبادان، ایذه، ماهشهر، بهبهان، خرمشهر، پایانه کاراندیش شیراز، آباده، استهبان، فسا، کازرون، نی ریز، کرمان، بم، رفسنجان، سیرجان، شهر بابک، کهنوج، پایانه اراک، رشت، آستارا، لنگرود، پایانه ارومیه، پایانه زاهدان، ایرانشهر، چابهار، پایانه بندرعباس، قشم، میناب، پایانه زنجان، پایانه کرمانشاه، سنندج، پایانه همدان، ملایر، پایانه شهرکرد، پایانه خرم آباد، دورود، پایانه یاسوج، اردبیل، پایانه بوشهر، پایانه گرگان و گنبدکاووس است.

مسیرهائی نیز وجود دارد که مقصد آنها شهر یزد می باشد که شامل مسیرهای زیر است:

تهران به یزد، پایانه غرب (آزادی) به یزد، پایانه شرق به یزد، پایانه جنوب به یزد، پایانه بیهقی (آرژانتین) به یزد، ساری به یزد، آمل به یزد، بابل به یزد، بهشهر به یزد، نکا به یزد، کرج به یزد، پایانه صفه (اصفهان ) به یزد، پایانه کاوه اصفهان  به یزد، نجف آباد به یزد، تبریز به یزد، مشهد مقدس به یزد، کاشمر به یزد، بیرجند به یزد، طبس به یزد، اهواز به یزد، آبادان به یزد، ماهشهر به یزد، خرمشهر به یزد، پایانه کاراندیش (شیراز) به یزد، اقلید به یزد، داراب به یزد، کرمان به یزد، سیرجان به یزد، شهر بابک به یزد، کهنوج به یزد، رشت به یزد، لاهیجان به یزد، لنگرود به یزد، ارومیه به یزد، زاهدان به یزد، ایرانشهر به یزد، چابهار به یزد، بندرعباس به یزد، قشم به یزد، کرمانشاه به یزد، سنندج به یزد، همدان به یزد، شهرکرد به یزد، خرم آباد به یزد، دورود به یزد، یاسوج به یزد، اردبیل به یزد، بافق به یزد، ابرکوه به یزد، بوشهر به یزد، گرگان به یزد و گنبدکاووس به یزد.

شرکت های مسافربری ترمینال غدیر یزد

شرکت های مسافربری در ترمینال ها وظایفی را برعهده دارند و ملزم به انجام آنها هستند از جمله این وظایف می توان استخدام راننده های اتوبوس، قرارداد با ترمینال ها، ایجاد مسیرهای سفر، تهیه اتوبوس برای ناوگان حمل و نقل، فروش بلیط اتوبوس و امور مربوط به فروش بلیط نظیر کنسلی و رزرو را نام برد. در صورت قصور در هر یک از این وظایف مستلزم پرداخت جریمه می باشد.

ترمینال مسافربری یزد

شرکت های مسافربری که با ترمینال یزد قرارداد دارند، شرکت مسافربری عدل، شرکت مسافربری گیتی نورد، شرکت مسافربری میهن نور، شرکت مسافربری آسیا سفر، شرکت مسافربری پیک صبا، شرکت مسافربری ایران پیما، شرکت مسافربری سیر و سفر یزد، شرکت مسافربری گیتی پیما یزد، شرکت مسافربری ترابر بی تا یزد، شرکت مسافربری تک سفر ایرانیان یزد، شرکت مسافربری ماهان سفر ایرانیان یزد، شرکت مسافربری ایمن سفر ایرانیان یزد، شرکت مسافربری همسفر چابکسواران یزد، شرکت مسافربری لوان نور یزد، شرکت مسافربری آریا سفر و شرکت مسافربری رویال سفر می باشند. برای خرید بلیط اتوبوس بهترین راه خرید آنلاین از طریق مستر بلیط است.

امکانات ترمینال مسافربری یزد

از آنجائی که این ترمینال جزو ترمینال‌های جدید التاسیس در کشور می باشد از امکانات نسبتا مناسب و در خوری بهره مند است. غرفه های فروش میوه و مواد غذایی، نماز خانه، غذاخوری و رستوران، فضا برای استراحت رانندگان، سکوهای سوار شدن مجزا برای هر شرکت مسافربری، کافی نت، کافی شاپ، اسباب بازی فروشی، محصولات فرهنگی و خدماتی، پاسگاه نیروی انتظامی، گیشه های فروش بلیط اتوبوس، سرویس های بهداشتی، پارکینگ مجزا برای خودرو های سواری و اتوبوس از جمله امکانات موجود در این ترمینال به حساب می آید.

راه‌های دسترسی به ترمینال مسافربری یزد

متاسفانه قرار گرفتن این ترمینال در خارج از شهر جدای از اینکه مزایای بسیار با خود به همراه دارد مشکلات رفت و آمد را برای مسافران به وجود آورده است. البته سعی بر این بوده است که وسایل حمل و نقل مناسبی را در اختیار مسافران قرار دهند که از آن جمله می توان به تاکسی ها و اتوبوس های شهری اشاره کرد.  تاکسی ها در رو به روی ترمینال در همه ساعات ایستاده اند. برای استفاده از آنها کافی است به ایستگاه تاکسی مراجعه کنید. ایستگاه اتوبوس شهری نیز واقع در ورودی ترمینال است که برای رفتن به داخل شهر می توانید از آنها بهره بگیرید. فاصله ترمینال تا مرکز شهر یزد نیم ساعت می باشد.

معماری ترمینال یزد

معماری این ترمینال به صورت دایره ای می باشد این امر دسترسی به قسمت های مختلف ترمینال را برای مسافران راحت تر می کند. طراحی آن، کاروان سراهای قدیمی در دل کویر را به یاد برای مسافران می آورد. ساختمان ترمینال در وسط قرار گرفته است و سکو های سوار و پیاده کردن مسافر هر شرکت به طور مجزا به صورت دایره وار در اطراف آن قرار دارد. در وسط ساختمان محیطی باز همراه به فضای سبز ایجاده شده است.

ترمینال مسافربری یزد

پایانه بار ترمینال یزد

پايانه بار يزد در به مساحت 27 هكتار در کنار جاده كنارگذر يزد در سال 1373 افتتاح و در حال حاضر 52 شركت حمل و نقل در آن مشغول فعاليت هستند. این ترمینال بار از قسمت های مختلفی همچون شركتهاي حمل و نقل، بخش تجاري (با 30 غرفه)، بخش تعميرگاهي (با 28 غرفه)، انبارهاي خرده بار، پارك (در مجموع 38000 متر مربع فضاي سبز)، پاركينگ كاميون (با ظرفيت 490 دستگاه) و سالن اعلام بار تشکیل شده است.

در مجاورت پايانه بار، مجتمع خدماتي رفاهي و Tir پارك جهت آسايش رانندگان اعم از رانندگان داخلي و ترانزيت پيش بيني شده كه داراي امكاناتی مانند مسجد، سرويسهاي بهداشتي، پست و مخابرات، حمام، خوابگاه، بازارچه عرضه مواد خوراكي، پاركينگ، فضاي سبز و درمانگاه مي باشد.

راه‌های ارتباطی ترمینال مسافربری یزد

آدرس یزد / جاده خضرآباد / ابتدای بلوار صنعت / پایانه الغدیر
تلفن 03537236901

اشتراک‌گذاری

یک نظر

  1. مهشیدرمضانی پاسخ

    باسلام و احترام
    خیلی ناراحتم از بی نظمی و وقت نشناسی حرکت اتوبوس . این دومین باره که با تاخیر نزدیک به دوساعت ، اتوبوس ، حرکت کرده و تمام برنامه بعدی که سفر با اتوبوس دیگه ای بود ، مجبور به کنسل شدم .
    و این خیلی بده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *