مسجد جامع دزفول

0 311

در ایران مساجد تاریخی متعددی وجود دارد که هر یک از آن ها قدمتی دیرینه دارند. سبک معماری و مصالحی که در ساخت این مساجد به کار رفته موجب شده است که از لحاظ تاریخی بسیار ارزشمند باشد. در شهر دزفول نیز به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران بناها و مساجد تاریخی فراوانی وجود دارد که از مشهور ترین آن ها می توان به مسجد جامع دزفول اشاره نمود. اگر می خواهید با مسجد جامع دزفول بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه مسجد جامع دزفول

مسجد جامع دزفول بنایی  تاریخی و ارزشمند در شهر دزفول است که قدمت آن به قرن پنجم هجری باز می گردد. این بنا در قرن هفتم و دوره صفویه و قاجاریه نیز بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. از نظر معماری و برخورداری از ستون های سنگی و شبستان ها مسجد جامع دزفول از مساجد اولیه دوره اسلامی محسوب می شود. سبک معماری این مسجد بر گرفته از اصول معماری کاخ ایوان کرخه و نمای امروزی چهار ایوانی آن به دوره صفویه مربوط است. در سر در این مسجد نوشته ای نصب شده است که نشان می دهد حدود 1000 سال از عمر مسجد می گذرد و بعد از پل ساسانی دزفول مهم ترین بنای تاریخی این شهر محسوب می شود. نام این بنا به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

تاریخچه مسجد جامع دزفول

نقشه و معرفی بخش های مختلف

مسجد جامع دزفول بزرگ ترین مسجد این شهر است که در مرکز آن قرار دارد. بنای این ساختمان به صورت یک طبقه ساخته شده و دارای صحنی بسیار بزرگ و زیبا است. ستون های مسجد سنگ کاری شده هستند و نمای سقف آن آجری است اما به طور کلی همانند سایر مساجد کهن اسلامی بسیار ساده و رنگی از خاک دارد که موجب شده است شکوه خاصی داشته باشد و نظر گردشگران فراوانی را به خود جلب نماید. تماشای این مسجد تاریخی از نزدیک می تواند گردشگران را به خوبی با سبک معماری بناهای قرن ها پیش آشنا نماید. اگر چه سالیان زیادی است که از عمر این بنا می گذرد اما همچنان بخش اعظم آن حالت و بافت اولیه خود را حفظ نموده و در طی مرمت های انجام شده است تنها تزئینات مسجد گسترش پیدا کرده اند. اختلاف نظرهای بسیاری در مورد زمان ساخت مسجد وجود دارد و برخی بر این باوراند که در این مکان آتشکده ای وجود داشته اما با ورود دین اسلام به ایران مسجدی بر روی آن احداث گردیده ولی در شناسنامه مسجد قرن پنجم هجری به عنوان تاریخ ساخت مسجد ذکر شده است.

ساختمان مسجد

قسمت اصلی و اولیه مسجد جبهه جنوبی آن است که ساختاری سنگی دارد. این بخش از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که از جمله آن می توان نمازخانه، محراب اصلی، دو شبستان پرستون و … اشاره نمود. بخش شرقی مسجد مربوط به فضاهای پشتیبانی و خدماتی است. دیوارهای مسجد عمدتا از جنس آجر هستند اما نمای ستون ها را سنگ های چهار تراش پوشش داده اند. این مصالح با کمک ملات ماسه و آهک به یکدیگر متصل شده اند. در وسط شبستان مسجد محرابی با گچ بری های بسیار زیبا وجود دارد.

ایوان و شوادان مسجد

از دیگر بخش های مهم مسجد می توان به ایوان آن اشاره نمود که گلدسته هایی زیبا به ارتفاع 15 متر در دو طرف آن قرار گرفته اند. کاشی کاری های بی نظیری که در ایوان مسجد انجام شده است معماری اسلامی و ایرانی را به خوبی به تصویر می کشد. سقف ایوان نیز گنبدی شکل و از جنس آجر است. شوادان نیز بخشی از مسجد که دارای 25 پله و اتاق هایی کوچک در وسط پلکان است که دو روزنه به منظور تهویه هوای مسجد در آن تعبیه شده است. معمولا بناهای تاریخی دزفول دارای شوادان یا همان دریزه به زبان دزفولی هستند. ورودی شوادان در وسط صحن مسجد است.

شبستان مسجد

شبستان مسجد

شبستان مسجد که طول 14 و عرض 6 متر دارد هسته اولیه مسجد به شمار می رود که در شرق حیاط آن واقع شده است و غریب خانه نام دارد. معمولا در فصل زمستان از این شبستان استفاده می شود و در طی آخرین مرمت ها بخشی از آن را جدا نموده اند که هم اکنون به انبار مسجد اختصاص داده شده است. بافت و ساختار این قسمت به خوبی قدمت آن را نشان می دهد. علاوه بر این مسجد جامع دزفول دارای گنبدی زیبا به همراه دو منازه است که در جلو شبستان و در وسط محور محراب واقع شده اند. این مسجد در زمان جنگ تحمیلی نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفت و بخش های از آن تخریب شد اما مجددا باز سازی گردید. بازدید از این بنای تاریخی ارزشمند قطعا می تواند بسیار لذت بخش باشد، از این رو به شما پیشنهاد می کنیم که اگر با تهیه بلیط هواپیما دزفول به این شهر سفر کردید حتما از آن بازدید نمایید.

شرایط بازدید از مسجد جامع دزفول

بازدید از مسجد جامع دزفول در تمامی روزهای سال به صورت رایگان امکان پذیر است و گردشگران به راحتی می توانند این بنای تاریخی را از نزدیک مشاهده نمایند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

مسجد جامع دزفول در استان خوزستان، شهرستان دزفول، خیابان امام خمینی ره واقعا شده است و گردشگران می توانند با استفاده از تاکسی های دورن شهری یا خودروهای شخصی به آن دسترسی داشته باشند. البته خودروهای اینترنتی مستر بلیط نیز در این شهر مشغول به فعالیت هستند که گردشگران می توانند از آن ها نیز استفاده نمایند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.