دزفول یکی از زیباترین شهرهای استان خوزستان است که متاسفانه با وجود جاذبه های طبیعی بکر و دست نخورده ای که دارد در مقایسه با سایر شهرها کمتر مورد توجه مردم قرار گرفته است، اما با این حال اگر روزی تصمیم به تهیه بلیط هواپیما دزفول گرفتید تا به این شهر سفر کنید، بد نیست که برخی از جاذبه های شاخص آن را به خوبی بشناسید تا بتوانید سفری خاطره انگیز برای خود رقتم بزنید. در مجله مستر بلیط قصد داریم تا یکی دیگر از دره های اعجاب انگیر دزفول را یعنی دره تو بیرون را به شما معرفی کنیم. هر چقدر که از عجیب بودن این دره بگوییم کم است و توصیفش بسیار سخت خواهد بود و هر چقدر بگوییم مانند از نزدیک دیدن آن نمی شود. اکثر گردشگرانی که از دره توبیرون دزفول دیدن کرده اند می گویند که این دره همانند فیلم های مخوف و ترسناک است و آدم را به خیالاتی عمیق فرو می برد. این دره حدود 20 کیلومتر با ضلع شمالی سردشت فاصله دارد و می توانید در این منطقه به جاذبه های دیگری همچون تنگه سرا هم بروید و از آن دیدن کنید که در ادامه بیشتر به معرفی جاذبه های اطراف دره هم خواهیم پرداخت. این دره ویژگی های بسیار زیادی دارد اما متاسفانه حتی بسیاری از مردم دزفول آن را از نزدیک ندیده اند! یکی از مهم ترین ویژگی های این منطقه وجود آب و هوایی مناسب و چشم ندازی بی نهایت دیدنی و وصف نشدنی از طبیعت اش است. با ما همراه باشید تا شما را با یکی دیگر از جاذبه های حیرت انگیر و زیبای دزفول بیشتر آشنا کنیم.

معرفی دره توبیرون دزفول

معرفی بخش های مختلف دره توبیرون دزفول

دره توبیرون چگونه به وجود آمد؟

معمولا در بسیاری از مقالات و مطالب گردشگری در مورد نحوه پیدایش جاذبه های طبیعی صحبت نمی شود، اما اگر کمی اهل ماجراجویی باشید، قطعا از خواندن و فهمیدن چنین موضوعاتی سرگرم شده و اطلاعات تان هم افزایش پیدا می کند. در قسمت بالا هم به خوش آب و هوایی دره توبیرون اشاره ای داشتیم و اصلا باید گفت که یکی از دلایل محبوبیت این منطقه آب و هوای ویژه ای است که دارد. دره توبیرون دیواره های نسبتا مرتفع داشته و دارای آب چکان هایی متعدد است. علاوه بر این به علت شرایط اقلیمی و رطوبت مناسب گیاهان متنوعی در دیواره های آن می رویند که برخی از آن ها خاصیت دارویی داشته و طب سنتی پر کاربرد هستند. بر اساس تحقیقات مختلفی که بر روی نحوه شکل گیری این دره انجام شده مشخص کرده اند که دره توبیرون حاصل فرسایش سنگ هایی از جنس کنلگلومرا و ماسه است، اما سوال این است که چه چیزی باعث وجود این سنگ های فرسایشی و تشکیل دره شده است؟ در واقع این سنگ ها حاصل فرسایش املاح معدنی درون آب هستند. جالب است بدانید که به وجد آمدن چنین صخره زیبا و با ابهتی حاصل فرسایشی چندین هزار ساله است. از این رو بهتر می توان به خلقت جهان هستی با چنین نظم و ترتیبی پی برده و شکر گذار تر باشیم. در واقع این پدیده طبیعی یک ویژگی بسیار منحصر به فرد دارد و آن هم این است که در فصل ها و سال هایی که این منطقه با خشکی مواجه می شود، صخره ها و دره همانند یک زهکش تمامی آب های زیرزمینی را به خود جذب کرده و آن را روانه می کنند و دو آبشار زیبا را تشکیل می دهند. خاصیت زهکشی سبب شده است تا دمای داخلی دره توبیرون همیشه چند درجه خنک تر از محوطه بیرونی باشد حتی در فصل تابستان که اوج گرما سر می رسد.

نکات مهم دره نوردی

سفر به چنین مناطقی خالی ازلطف نیست و می توانید لحظاتی شگفت انگیز برای خود رقم بزنید اما باید بدانید که گشت و گذار در چنین جاذبه هایی نیاز به داشتن اطلاعاتی دقیق و یا حداقل وجود یک راهنما است. چراکه اگر تمایل به دره نوردی داشته باشید، مسیری پر پیچ و خم پیش روی تان خواهد بود که گذر از آن چندان راحت نیست و اگر در این کار حرفه ای نباشید و آمادگی جسمانی مناسبی نداشته باشید، قطعا با جان خودتان بازی می کنید. پس برای دره نوردی باید نکات بسیاری در نظر داشته باشید. برای مثال برای رسیدن به دره ابتدا باید از یک جاذبه خاکی که بعد از تنگه سرا به آن خواهید رسید عبور کنید، این جاده هیچ نام و نشان یا تابلویی ندارد که شما به راحتی آن را پیدا کنید و به هیچ وجه نمی توانید با خودرو از آن بگذرید پس در نتیجه باید در وهله اول کفشی مناسب به پا داشته باشید تا حداقل در مسیر پیاده روی به دره اذیت نشوید. حدود 5 کیلومتر که پیاده روی کنید که البته باید خاطر نشان کنیم جاده ای پر فراز و نشیب پیش روی تان است. به دهانه تنگه می رسید که باید از این تنگه هم عبور کرده و حدود 2 ساعت طول می کشد. شاید فکر کنید که طی کردن مسیر تنگه بسیار طاقت فرسا است، در حالیکه اینگونه نیست و باید بگوییم که در واقع سخت ترین قسمت پیاده روی در جاده است نه تنگه؛ چراکه سرتاسر تنگه با وجود کمی پر پیچ و خم بودن  خنک است و گرما اذیت تان نخواهد کرد. پس از اینکه به انتهای تنگه برسید می توانید ورودی دره تو بیرون را مشاهده کنید.

دره توبیرون چگونه به وجود آمد؟

برای ادامه مسیر بهتر است کمی استراحت کنید چراکه تازه دره نوردی شروع می شود و باید گفت که این تازه اول راه است. نکته ای که باید در مورد بازدید از دره بدانید این است که با توجه به مسیر پر پیچ و خمی که پیش رو دارید، باید صبح خیلی زود بر دل جاده بزنید تا به مسیر دره و گذر از جاده اصلی و تنگه رسیده و سپس به درون دره بروید و به خودی خود طی کردن این مسیر ساعت ها به طول می انجامد و بهتر است که دره نوردی تان پیش از غروب آفتاب تمام شده باشد و به اقامتگاه بازگردید. هنگامی که پای تان را به این دره محسور کننده می گذارید تازه متوجه شگفت انگیزی و مخوف بودن آن خواهید شد. دره ای که دیواره هایش به قدری بلند هستند و در برخی از قسمت ها به یکدیگر چسبیده اند که دیدن آسمان و نور خورشید بسیار سخت خواهد بود. باید بگوییم که با گذاشتن پای تان به دره تو بیرون باید انتظار هر چیزی را داشته باشید. این یعنی موجه شدن با جانوران، خیس شدن لباس های تان، عبور از قسمت های سخت و باریک و حتی شنا در اعماق آب. ممکن است در برخی از قسمت ها پاهای تان کاملا در آب فرو رفته و همانطور که گفتیم مجبور شوید برای گذر از قسمتی شنا کرده و تا کمر در آب فرو روید.

اگر تحمل چنین چیزهایی را ندارید، بهتر است یا وارد دره نشده و از محیط بیرونی آن لذت ببرید و یا اینکه اگر در اواسط راح پشیمان شدید، عقب گرد زده و بازگردید. چراکه متاسفانه بسیاری از مردم بر اساس همین بی احتیاطی ها جان خود را از دست داده اند. احتمال اینکه در برخی از قسمت ها سطحی که بر روی آن پای می گذارید لیز یا لغزنده باشد نیز وجود دارد پس به هیچ وجه بدون امکانات وارد دره نشوید. جالب است بدانید که در برخی از حوضچه ها ماهی وجود دارد آن هم ماهی هایی ریز و درشت. در ادامه راه در قسمتی از دیواره های گیاهان مختلف روییده و به گفته گردشگران انجیر وحشی و برگ چاوشان نیر در این دره می روید. در آب ها و حوضچه های داخل دره معمولا ماهی های زیادی دیده می شود که در صورت تمایل می توانید چند ماهی گرفته است و در میان راه استراحتی هم بکنید. در حین گذر از درون این حوضچه ها مواظب باشید که با پاهای خود ماهیان را له نکنید. در طول مسیر بر روی زمین دره سنگ ریزه های بسیاری زیر پای تان قرار می گیرد که ممکن است اگر کفش مناسبی نپوشیده باشید به شدت اذیت تان کند. اگر قصد استراحت طولانی مدت در درون دره را داشتید، پیشنهاد می کنیم اول خودتان را به یکی از دالان ها برسانید و سپس در آن جا کمی خستگی در کنید و غذای تان را میل کنید. در طول مسیر برخی از آبچکان ها به گونه ای قرار گرفته اند که ممکن است شما را در حین گذر کاملا خیس کنند.

آب و هوا و شرایط خاص اقلیمی منطقه

آب و هوا و شرایط خاص اقلیمی منطقه

شاید یکی از مهم ترین سوال هایی که در مورد این منطقه برای تان به وجود آمده این باشد که آیا دره توبیرون در تمامی فصول سال آب و هوایی مناسب برای بازدید دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که خیر. این دره در هر فصلی مناسب بازدید نیست. برای مثال زمانی که فصل پاییز و زمستان و بارش های گاه و بی گاه برف و باران شروع می شود امکان سیلاب های شدید و خطرناک بیشتر شده است و اگر در حال دره نوردی باشید، قطعا سیلاب شما را خواهد کشت. به طور کلی دره توبیرون قابلیت زهکشی آب را به طرز بسیار عجیب و شدیدی داشته و حتی اگر گرفتار سیلاب هم نشوید امکان اینکه در عمق آب گیر کنید وجود دارد. پس این سفر پر ماجرا مزایا و معایب خاص خودش را داشته که البته اگر در زمان و موقعیت مناسب به این مکان بروید، قطعا گرفتار معایبش نخواهید شد. به طور کلی آب و هوای دره توبیرون و منطقه ای که این دره در آن قرار دارد بسیار مطلوب و تا حدودی کوهستانی هاست پس پیشنهاد می کنیم که در فصل تابستان یا اواخر فصل بهار به آنجا بروید. چراکه در این دو فصل بارندگی کم بوده و امکان خطر هم کاهش می یابد.

وجه تسمیه دره توبیرون

شاید پس از این همه اطلاعتی که در مورد این دره به دست آورده اید یک سوال در ذهن تان باشد و آن هم این است که چرا دره به چنین نامی شهرت یافته؟ در واقع «توبیرون» در گویش جنوبی ها به معنی «تب» است. حال چرا باید به دره توبیرون یا تب بگویند؟ همانطور که گفتیم هوای داخل این دره زمین تا آسمان با داخلش فرق می کند یعنی اگر بخواهیم مثالی واضح تر بزنیم باید بگوییم که همانند ورود از جهنم به بهشت است. یعنی زمانی که وارد دره می شوید به قدری هوای درونش خنک و مطلوب است که حتی اگر دچار تب شده باشید از بین خواهد رفت. این معنی را درک نخواهید کرد مگر اینکه خودتان یک بار با تهیه بلیط اتوبوس دزفول به این شهر زیبا سفر کرده باشید و به این دره محسور کننده سری بزنید.

جاذبه های دیدنی اطراف دره توبیرون

جاذبه های دیدنی اطراف دره توبیرون

به این موضوع اشاره ای داشتیم که دره توبیرون با وجود اینکه در منطقه ای تقریبا خارج از شهر است، اما موقعیت مکانی مناسبی دارد. در واقع در نزدیکی این دره چندین جاذبه شاخص دیگر از دزفول قرار دارند. البته اگر قصد ورود به دره را داشته باشید تمام وقت تان صرف آن خواهد شد و شاید نتوانید از جاذبه های اطراف دیدن کنید و خستگی بعد از دره نوردی اذیتتان کند. اما به طور کلی پیشنهاد می کنیم که از این جاذبه های طبیعی هم دیدن کنید. یکی از این جاذبه ها منطقه پازن و پلنگ شوی است که در واقع یک آبشار زیبا با همین نام در آن قرار گرفته است و تقریبا جزئی از روستای شوی به حساب می رود. چشم انداز این مکان و پوشش گیاهی متنوعی که دارد، به قدری زیباست که نمی توانید حتی یک دقیقه هم از آن چشم بردارید. این منطقه یکی از اصلی ترین زیستگاه های جانورانی کمیاب از گونه های مختلفی همچون سمندر، پلنگ و پازن به شمار می رود و به همین دلیل به این نام مشهور است. برای بازدید از پازن پلنگ باید خودتان را آماده برای طی کردن مسیری پر پیج خم کنید و نیاز به پیاده روی طولانی دارید. برای دیدن یکی از جاذبه های زیبای نزدیک به دره تو بیرون باید از مسیر 47 کیلومتری جاده شیهون رو به دزفول گذر کنید. تا به منظقه بیشه زارهای دیونی پیربانگو برسید! در این منطقه یک رودخانه قدیمی و خروشان و دائمی وجود دارد که دور تا دور اش را بیشه زارها و درختان سر به فلک کشیده احاطه کرده اند. در این مسیر بناهایی قدمتی نیز وجود دارند که متعلق به چن صدهزار سال پیش هستند و با نام لیوس شناخته می شوند. البته برای دیدن این مناطق تاریخی باید به دامنه کوه بروید که کمی مسیر سخت و پر فراز و نشیب دارد اما دیدن شان خالی از لطف نیست.

 تفریحات لذت بخش و متنوع در دره توبیرون

اما دره نوردی تنها تفریحی نیست که می توانید در این منطقه انجام دهید. شما می توانید در این دره زیبا مشغول به ماهیگیری شوید و از پیاده روی در طبیعت زیبای آن لذت ببرید. می توانید از درختان انجیر وحشی بچینید و میل کنید و یا اگر به علم گیاهان دارویی آگاه هستید، می توانید از گیاهان پر خاصیتی که در این منطقه می روید، بچینید تا بعدا استفاده کنید. اگر به عکاسی در طبیعت علاقه دارید پیشنهاد می کنیم که حتما با خودتان دوربین عکاسی یا یک تلفن همراه هوشمند که دوربین خوبی دارد به همراه داشته باشید تا از طبیعت زیبای دره توبیرون و اطرافش عکاسی کرده و این خاطرات زیبا را ثبت کنید تا بعدها با تماشای شان همه چیز در ذهن و وجودتان زنده شود و اگر از این منطقه و آب و هوای دلنشینش خوش تان آمده می توانید به روستاهای اطراف برای یافتن اقامتگاه سری بزنید و چند روزی را به دور از شلوغی و همهمه شهری در محیطی آرامش بخش سپری کنید. برای کمپ زدن در اطراف کمپ هم توصیه می کنیم که قبل از غروب آفتاب وسایل تان را جمع کنید و از این مکان بروید، چراکه امکان خطر و حمله حیوانات در شب وجود دارد.

شرایط بازدید از دره تو بیرون دزفول

شرایط بازدید

در قسمت بالا در مورد تمامی نکاتی که برای بازدید از این دره زیبا رعایت کنید را شرح دادیم و تنها خواهشی که از تمامی شما عزیزان داریم این است که اگر در این منطقه کمپ زدید حتما پس از جمع کردن وسایل تان اطراف را چک کنید تا زباله ای بر روی زمین جا نمانده باشد و اگر آتش روشن کرده اید اطمینان حاصل کنید که خاموش شده باشد. طبیعت این منطقه بسیار بکر و دست نخورده است و حیف است که با سیب رساندن به آن، محیط زیست را خراب کنید. اگر تا به حال تجربه بازدید از غار و دره را نداشته اید، باید به تورهای گردشگری مراجعه کنید تا با افراد کار بلد و حرفه ای همسفر شوید. برای اقامت در هتل هم جای هیچ نگرانی نیست چراکه در حاشیه شهر چندین هتل با کیفیت و مناسب وجود دارد.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

برای رسیدن به مسیر دره تو بیرون دزفول ابتدا باید خودتان را به جاده دزفول برسانید و از آنجا به جاده سردشت رفته و مسیر تنگه سرا را پیدا کنید و به سمت چپ جاده رفته و پس از 6 کیلومتر خودروی خود را گوشه ای پارک کنید و ادامه مسیر را پیاده حرکت نمایید تا به دره برسید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *