گوردخمه برناج

0 315

یکی از موضوعاتی که برای بسیار از افراد جذاب و جالب توجه شده، تاریخ است. بیشتر مردم دوست دارند در مورد گذشته یک سرزمین، یک بنا و یا یک فرد بیشتر بدانند. یکی از روش هایی که می توان وارد این قضیه شد و از نزدیک آن را لمس کرد، سفر به آن شهر و دیار است. با سفر به منطقه و دیدار از آثار تاریخی آن می توان با سرگذشت آن بیشتر آشنا شد. به این نوع سفر، گردشگری تاریخی می گویند. ایران از جمله کشورهایی است که دارای آثار تاریخی متعدد و معروف در سطح جهانی است که در بسیاری از استان ها و شهرهای ایران پراکنده هستند. هرسین یکی از شهرستان های استان کرمانشاه به شمار می رود، که در قسمت جنوب شرقی  این استان قرار دارد. این شهر آثار تاریخی را در خود نهان دارد که از شهرت جهانی برخوردارند و بسیاری از افراد برای دیدن آنها به استان کرمانشاه و این شهر سفر می کنند. یکی از آثار تاریخی این شهر گوردخمه برناج نام دارد که در این بخش از مجله مستر بلیط به توضیحاتی درباره آن می پردازیم. اگر تصمیم دارید روزی به این شهرستان سفر کنید بهتر است ادامه این مطلب را از دست ندهید و حتما آن را دنبال کنید.

معرفی گوردخمه برناج

معرفی گوردخمه برناج

گوردخمه ها از جمله آثا تاریخی هستند که شاید مانند آنها در دنیا وجود نداشته باشند و منحصر به فرد باشند. انسان دوران کهن با کندن صخره های طبیعی در دامنه کوه ها و ایجاد حفره ها از یک فضای کوچک محدود به تدریج به فضای بزرگی می رسد و از آن به عنوان خانه یا آرامگاه استفاده می کردند. به این آرامگاه ها در اصطلاح گوردخمه می گفتند. در بعضی از فرهنگ های،باستان كوه مکانی مقدس بوده، كه برای آئين ها و مناسك مذهبی و نيايشی كاربرد داشته است. در اين فرهنگ ها،كوه به عنوان اولين ماده از آب بيرون آورده مورد احترام بوده و نقش مهمی در اعتقادات و باورها برای نزديكی به نيروهای ماوراء الطبيعه داشته است. یکی از این گوردخمه ها در شهرستان هرسین استان کرمانشاه قرار دارد و با نام گوردخمه برناج شهرت دارد که به آن فرهاد کن نیز می گویند. تاریخ دقیق این گوردخمه مشخص نیست و نمی دانیم که مربوط به چه دوره ای از تاریخ است، البته حدس می زنند که این گوردخمه به دوران ساسانی یا اشکانی تعلق دارد. به خاطر اهمیت تاریخی این گور دخمه، در سال 1381 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ساختار گوردخمه برناج

یکی از مواردی که در مورد گوردخمه ها بسیار مورد توجه است، سبک معماری آنهاست. اینکه چگونه همچین سازه ای را در دل کوه و در ارتفاعات ایجاد کرده اند که از شگفتی های این سازه ها به شمار می آیند. گوردخمه ها شامل اتاقکی می شوند که در داخل آنها سکویی جهت قرار دادن فرد فوت شده وجود دارد. گوردخمه برناج که بر فراز کوه و در ارتفاع 10 متری حکاکی شده، دارای پلانی مربعی شکل است و ابعادی برابر با 95 سانتی متر دارد. ورودی این گوردخمه به سمت جنوب تراشیده شده است و هیچ گونه تزئیناتی ندارد، همچنین اطراف این گوردخمه نیز قابی تراشیده دیده می شود. سقف آن را به صورت گنبدی شکل ایجاد کرده اند به طوری که اختلاف ارتفاع قسمت ابتدایی با انتهایی 40 سانتی متر می شود. در بالای گوردخمه آب پری ایجاد کرده اند تا آب باران را به یبرون هدایت کند. کف گوردخمه را به شکل نامنظم تراشیده اند و گودی کف آن از دهانه 12 سانتی متر است.

برای سفر به هرسین می توانید از اتوبوس استفاده کنید و بلیط اتوبوس را نیز از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و از امیتازاتی که برای کاربرانش در نظر می گیرد بهره مند شوید.

راه های دسترسی به گوردخمه برناج

راه های دسترسی به گوردخمه برناج

برای دیدن این گرودخمه باید راهی شهر هرسین شوید و سپس از آنجا به خودورهای حمل و نقل عمومی خود را به روستای برناج برسانید. اگر هم با خودرو شخصی به این منطقه سفر می کنید به طور مستقیم باید به این روستا بروید.

بازدید از گوردخمه برناج

دیدن این اثر تاریخی رایگان است و نیازی نیست بایت آن هزینه ای بپردازید. لازم  به ذکر است که این سازه در کنار سراب برناج قرار دارد که در زمان دیدن آن می توانید لحظاتی را نیز در کنار این سراب به گردش و تفریح بگذرانید و از آب و هوا و طبیعت زیبای آن بهره مند شوید. بهتر است وسایل و لوازم مورد نیاز را با خود ببرید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.