شهرستان هرسین در استان کرمانشاه قرار دارد و مانند اکثر شهرستان های این استان از تاریخی غنی برخوردار است. این شهرستان که در بخش مرکزی استان قرار دارد، آب و هوایی معتدل و مناسب دارد، که در زمستان ها سرد و در تابستان ها خنک و معتدل است. محوطه باستانی بیستون که یکی از معروف ترین آثار گردشگری استان کرمانشاه به شمار می آید در این شهرستان قرار دارد. آب و هوای مناسب به همراه آثار تاریخی متعدد باعث شده است که این شهرستان یکی از مقاصد گردشگری پر بازدید باشد و سالانه مسافران زیادی راهی این شهرستان می شوند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از آثار تاریخی این شهرستان یعنی پل چهر اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم، تا در صورت سفر به این مکان بتوانید بازدیدی با کیفیت بالا داشته باشید. اگر از آن دست از افراد هستید که به آثار تاریخی و تاریخچه آنها علاقه دارید بهتر است ادامه این مطلب را حتما مطالعه کنید.

معرفی پل چهر

معرفی پل چهر  

به احتمال زیاد اولین پل ها توسط طبیعت و با افتادن تنه درختی بر روی یک محل غیر قابل عبور به وجود آمده است. اما اولین پل های ساخته شده به دست بشر به احتمال قریب به یقین توده های سنگ انباشته شده بر روی هم در دهانه های کوچک پوشیده از الوار بودند که ضمن تامین عبور افراد، با عدم ممانعت از عبور آب، تاثیر عامل منفی تراکم آب بر روی سازه را نیز کاهش می دادند. نمونه ای از قدیمی ترین این پل ها در پلوپونز یونان یافت شده است و قدمت آن به قرن 13 هجری قمری باز می گردد. یکی از انواع این پل های تاریخی، پل چهر نام دارد و در شهرستان هرسین واقع شده است، تاریخ ساخت آن پل به دوران پهلوی اول بر می گردد. این پل در نزدیکی روستایی با همین نام قرار گرفته است به همین دلیل از آن به پل چهر یاد می شود. رودخانه ای که پل چهر بر روی آن ساخته شده است گامسیاب نام دارد. این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۴۴۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ساختار پل چهر

در ساخت و ایجاد یك پل، موارد مختلفی مدنظر قرار گرفته و در طول تاریخ با توجه به پیشرفت ها و تجربیاتی که حاصل شده، تغییراتی برای تکامل پیدا کردن پل ها ایجاد شده است و مواردی افزوده به آن ها شده اند. اجزای تشکیل دهنده یك پل شامل پی سازی یا شالوده ریزی، پایه پل ها، موج شكن یا آب برها، طاق دهانه و كانه یا كنو می شود. این پل هم مانند دیگر پل ها از این قسمت ها تشکیل شده است. این پل پنج دهانه دارد و به صورت نیم دایره هستند. در پایه پل موج شکن هایی به صورت بیضی دیده می شود که جهت کنترل جریان آب و کم کردن فشار به پل ساخته شده اند و مصالح به کار رفته در ساخت آن سنگ و ملات گل است. بر بدنه‌ی این پل، می‌توان بلوک‌ هایی از سنگ ‌های بسیار قدیمی و نیز سنگ ‌قبرهایی را مشاهده کرد که به دوران اسلامی بر می گردند.

برای سفر به هرسین می توانید از اتوبوس استفاده کنید و با خرید بلیط اتوبوس از مستر بلیط سفر خود را انجام دهید.

راه های دسترسی به پل چهر 

راه های دسترسی به پل چهر 

برای اینکه این پل را ببنید باید به شهرستان هرسین استان کرمانشاه سفر کنید و سپس خود را به روستای چهر برسانید. این کار را می توانید با وسایل حمل و نقل عمومی انجام دهید.

بازدید از پل چهر 

برای دیدار از این بنا نیازی به پرداخت هزینه ندارید و حدود یک ساعت زمان برا دیدن آن کافی است. گشت و گذار در طبیعت اطراف این پل می تواند بسیار لذت بخش باشد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *