مسجد جامع خرمشهر، مسجدی بسیار معروف در ایران است که اهمیت بسیار بالایی دارد. این مسجد زیبا و با شکوه، در مرکز خرمشهر واقع شده است و با بازار فاصله زیادی ندارد. نزدیک بودن مسجد به بازار خرمشهر نیز، موجب شده است مردم بیشتری در آن تردد کنند و برای نماز خواندن به آن جا بروند. این مسجد تاریخی، در واقع یکی از تنها ساختمان‌ هایی بود که در خرمشهر، بعد از باز پس گیری تقریبا سالم باقی مانده بود. در حال حاضر نیز برخی از بازماندگان دوران جنگ، علاقه ‌مندان به تاریخ و مردم خرمشهر؛ این مسجد را با لقب نماد مقاومت می شناسند. مسجد جامع خرمشهر، ویژگی های بسیار درخشانی دارد و اگر می خواهید بیشتر با این اثر با ارزش آشنا شوید؛ بهتر است تا انتهای مجله مستر بلیط ما را همراهی کنید.

تاریخچه مسجد جامع خرمشهر

این مسجد تاریخی قدمتی بسیار دیرینه دارد، به گونه ای که تاریخچه آن مربوط به 120 سال پیش است.‌ در سال 1348، قطعه زمینی را به این مسجد اضافه کردند و مسجد کنونی را ساختند. سال ها بعد هم در اثر جنگ تحمیلی، 2 گلدسته مسجد به طور کامل تخریب شد و گنبد بزرگ آن بر اثر برخورد با توپ دشمن، آسیب دید. مسجد جامع خرمشهر، جزء 30000 اثر تاریخی با ارزش ایران محسوب می شود و سال 1390 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. همچنین طرح توسعه، مرمت و سفت‌ کاری مسجد جامع خرمشهر، در سال 1394 کلید خورد و در حال حاضر میزبان گردشگران و بازدید کنندگان از سراسر جهان است.

تاریخچه مسجد جامع خرمشهر

نقشه و معرفی بخش های مختلف

مسجد جامع خرمشهر تقریبا 1209 متر مربع مساحت دارد و ارتفاع آن نیز حدود 1028 است. این مسجد با معماری فوق العاده زیبای خود توانسته است از سراسر جهان، گردشگران زیادی را به خرمشهر بکشاند. شما نیز اگر علاقمند هستید که به دیدن این مسجد بروید، بهتر است هر چه سریع تر بلیط قطار خرمشهر را بخرید و راهی سفر شوید. در اثر جنگ تحمیلی، نزدیک به 40 درصد از این مسجد تخریب شد، اما آن را بازسازی کردند و تمام قسمت های آسیب دیده مرمت شد. مسجد جامع خرمشهر دارای نمای آجری، حدود 1000 مترمربع کاشی آیات خشتی و 770 مترمربع، کاشی ‌کاری معرق است. همان طور که گفته شد، گنبد و گلدسته های مسجد در زمان جنگ تخریب شدند، اما دوباره برای آن دو گلدسته و دو گنبد بسیار زیبا ساختند. ارتفاع گلدسته های مسجد نزدیک به 28 متر از کف زمین می رسند‌ و گنبد های آن با کاشی کاری های معرق تزئین شده اند. همچنین در داخل گنبد های مسجد، سیستم تهویه مطبوع نیز وجود دارد. داخل حیاط مسجد جامع خرمشهر، آن قدر دلنشین و با صفا است که معمولا اکثر افراد بعد از بازدید از مسجد و یا نماز خواندن، به آن جا می روند و ساعت ها در کنار حوض زیبای آن می نشینند. معمولا کسانی که بلیط اتوبوس خرمشهر را تهیه می کنند و به دیدن این مسجد می روند، بیشتر از هر چیزی مجذوب حیاط بسیار جذاب آن می شوند.

شرایط بازدید از مسجد جامع

شرایط بازدید از مسجد جامع خرمشهر

بازدید از این اثر تاریخی کاملا رایگان است و نیازی نیست که بابت ورودی آن هزینه ای بپردازید. همچنین در هر ساعتی از شبانه روز که بخواهید، می توانید به آن جا بروید و از تمام قسمت های مهم آن بازدید به عمل آورید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

مسجد ‌جامع خرمشهر در قسمت مرکزی این شهر، بین خیابان آیت ‌الله خامنه‌ ای یا همان 40 متری سابق، رود کارون و نبش خیابان انقلاب قرار دارد و افراد گردشگر می توانند به راحتی به سایت معتبر مستر بلیط مراجعه کنند و اقدام به خرید بلیط های سفرشان کنند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *