استان گلستان، یکی از استان های پر اهمیت ایران به شمار می رود، که دارای پارک های ملی بسیار زیادی است. همچنین این استان همانند بقیه استان های ایران، از تعدادی شهرستان تشکیل شده است‌. کلاله یکی از این شهرستان های مشهور است که پارک های بسیار زیادی دارد. برخی از این پارک ها به عنوان یک پارک ملی در لیست پارک های ایران به ثبت رسیده و طرفداران زیادی هم دارند. پارک ملی گلستان پارک متنوعی در این شهرستان است که هر ساله گردشگران بسیاری برای بازدید از آن از سراسر ایران به گلستان سفر می کنند. البته باید این نکته را هم ذکر کنیم پارک ملی گلستان تفاوت زیادی با بقیه پارک های موجود در شهر کلاله دارد که در ادامه مجله مستر بلیط، می توانید این تفاوت را به خوبی متوجه شوید.

درباره پارک ملی گلستان

پارک‌ ملی گلستان، یا بهتر است بگوییم منطقه حفاظت شده، در استان گلستان و شهر کلاله قرار دارد. این پارک که دارای گونه های جانوری بسیار زیاد و پوشش های متنوع گیاهی است، یکی از مهم ترین پارک های گلستان محسوب می شود. در کل پارک های ملی زیادی در سراسر ایران وجود دارند که به دلیل این که حفاظت زیادی از آن ها می شود، به یک منطقه محافظت شده توسط سازمان محیط زیست تبدیل  شده اند. شاید نوع نگه داری گیاهان و حیوانان در این پارک ها متفاوت باشد، اما تمام آن ها ویژگی بارزی دارند که آن هم این است، حیوانات و گیاهانی که در معرض انقراض قرار دارند، تحت حمایت و محافظت محیط زیست قرار می گیرند تا آسیبی نبیند. باید قطعا بدانید که در کشور ایران هم حیوان های بسیار زیادی وجود دارند که در معرض انقراض قرار گرفته اند و یا گونه آن ها در کشور ایران کم شده است. پارک ملی گستان، وسعت زیادی دارد که همین موضوع سبب شده تا حیوانات در محیط آزادتری قرار بگیرند و گیاهان هم بهتر رشد کنند.

درباره پارک ملی گلستان

تاریخچه پارک ملی گلستان

همان طور که پارک گلستان، جزء متنوع ترین پارک های ملی ایران محسوب می شود، به جرأت می توان گفت که این پارک جزء بزرگترین پارک های حفاظت شده هم به شمار می رود. زیرا اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه تاسیس این پارک بیاندازیم، می توان گفت که پارک ملی‌ به دوران قبل از انقلاب و زمان محمد رضا شاه پهلوی باز می گردد. در واقع در سال ۱۳۳۶، نامی با عنوان منطقه حفاظت شده آلمه وایشکی را به خود اختصاص داد. البته این نام در چند سال بعد یعنی در سال ۱۳۴۲، به نام پارک محمد رضا شاه تغییر کرد. البته تا کنون که لقب پارک ملی گلستان را به خود اختصاص داده، مجددا چند بار تغییر نام داد که در آخر با عنوان پارک گلستان به ثبت رسید. جالب است بدانید که پارک گلستان در سال ۱۳۵۴، جزء ۵۰ پارک ملی در سزمان یونسکو به ثبت رسید و پس از انقلاب هم که این منطقه با همان عنوان پارک ملی گلستان در لیست محیط زیست ایران به ثبت رسید و جایگاه ۱۵ پارک ملی در کشور را به خود اختصاص داد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

پارک گلستان هم همانند بقیه پارک های ملی موجود در سراسر کشور، انواع گونه های جانوری و گیاهی را در خود جای داده است که برخی از آن ها در خطر معرض انقراض قرار دارند. همچنین این منطقه حفاظت شده، جنگلی و کوهستانی است و آب و هوای خنکی دارد. البته با توجه به بارندگی های زیادی که در استان گلستان رخ می دهد، می توان گفت دلیل وجود جنگل ها و درخت های زیاد این استان به این دلیل است. همچنین یک سوم گونه های پرندگان که شامل ۱۴۹ نوع می شوند، در این پارک زندگی می کنند. پرندگانی مثل تیهو، کوکر سینه سیاه، قرقاول، دارکوب معمولی، جغد خال دار و … نمونه هایی از پرندگان موجود در این پارک ملی هستند. البته به جزء پرندگان، همان طور که در مطالب بالا هم بیان کردیم، گونه های جانوری و گیاهی هم در این زیست گاه قرار دارند که حدود یک هشتم از گونه های گیاهی کل کشور را شامل می شوند. گیاهانی از جمله بلوط، بلند مازو، ممرز، خرمندی، انجیلی، کرکو، کلاه میر حسین، گون و … نمونه ای از گیاهان موجود در این زیستگاه هستند. برخی از این گیاهان، گیاهان محلی استان‌ گلستان هم به شمار می رود که رویش آن ها در استان گلستان، به خصوص شهر کلاله زیاد است و دسته دیگری از نوع کمیاب خود هستند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همچنین بخش عظیمی از این زیستگاه به حیوانات در حال منقرض و شکاری باز می گردد که حدود ۵۰ درصد از کل حیوانات پستاندار کشور در این زیستگاه زندگی می کنند. حیواناتی نظیر خرس قهوه ای، پلنگ، آهوی ایرانی، قوچ و میش رویال و … در این زیستگاه به زندگی خود ادامه می دهند. البته حیوانات دیگری هم در زیستگاه وجود دارند که اگر بخواهیم راجع به آن ها توضیح دهیم، به یک مقاله اختصاصی نیاز است. شاید پارک ملی گلستان جزء مناطق حفاظت شده این استان محسوب شود، اما متاسفانه شکارچیان هم هنوز وجود دارند که با شکارهای بی رویه خود سبب انقراض و کم یاب شدن حیوانات شده اند. برخی از حیواناتی که در معرض خطر انقراض قرار گرفته بالابان، روباه ترکمنی، گیلان شاه خال دار، هما هستند. با وجود این که این دسته از حیوانات در خطر انقراض قرار دارند، اما هنوز هم شکارچیان دست از شکار بی رویه این حیوانات برنداشته اند که این‌ کار موجب می شود تا این حیوانات زودتر منقرض شوند. طبق تحقیقات وب سایت مستر بلیط، حیوانات دیگری هم در پارک ملی گستان زندگی می کنند که بیشترین رکورد شکار راجع به آن ها به ثبت رسیده و اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم، می توان گفت حیوانات قوچ، بز، کل و بز، مرال، میش جزء حیواناتی هستند که شکارچیان بیشتر آن ها را شکار می کنند.

شرایط‌ بازدید از پارک ملی گلستان

بازدید از پارک ملی گلستان تا چند سال اخیر ممکن نبود، زیرا علاوه بر حیوانات اهلی و رام که کاری به انسان ها ندارند، حیوانات وحشی هم در این زیستگاه وجود دارند که ممکن است که به انسان ها آسیب وارد کنند. البته طبق تقاضای زیاد بازدید از این پارک، طی چند سال اخیر، محوطه هایی را در پارک ملی گلستان به وجود آورده اند تا افراد بتوانند از دور این حیوانات را تماشا کنند.

شرایط‌ بازدید از پارک ملی گلستان

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

پارک ملی گلستان در شهرستان کلاله استان گلستان واقع گردیده گرده است که افراد مشتاق برای بازدید این پارک بسیار وسیع و بزرگ، باید حتما بلیط اتوبوس کلاله را تهیه کنند. پس از این که به شهر کلاله رسیدند می توانند با انواع وسایل نقلیه مختلف برای بازدید از پارک ملی گلستان و بقیه جاذبه های دیدنی شهرستان کلاله بروند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *