بسیاری از ما برای سفر کردن برنامه خاصی نداریم یا زمانی که می رویم مسافرت همیشه یک جای مشخص و همیشگی می رویم، اصولا تنوع خاصی به سفرهایمان نمی دهیم، با مجله مستر بلیط همراه باشید تا دوره جدیدی از سفرهای خاطره انگیز را شروع کنید. یکی از مکان هایی که شما می توانید به آنجا سفر کنید پارک های جنگلی موجود در سراسر کشور است. این پارک ها اکثرا مناطق حفاظت شده اند که دارای جاذبه های طبیعی زیبایی هستند.

درباره پارک جنگلی کبودال

یکی از پارک جنگلی های که شما می توانید به آنجا برای سفر و حتی آخر هفته های خود بروید، پارک جنگلی کبودال به شمار می رود، این پارک در ۳ کیلومتری شهر علی آباد که شهری در ۳۰ کیلومتری شهر گرگان قرار گرفته است. این پارک جنگلی یکی از جذاب ترین پدیده طبیعی را دارد و آن تنها آبشار خزه‌ ای کشور ایران محسوب می شود. علاوه بر آبشار خزه‌ ای، آبشارهای کوچکی نیز در پایین این آبشار وجود دارند که برای دسترسی به آبشار بزرگ باید از کوره راهی صعب العبور عبور کرد توصیه می‌ شود فقط افرادی که پاهای قوی و بدون مشکلی دارند، یعنی دارای آسیب دیدگی از ناحیه پا یا کم نیستند به بالا بروند در غیر این صورت زیبایی‌های پایین آبشار نیز کمتر از بالای آبشار نیست. این پارک جنگلی جزء مناطق حفاظت شده محسوب می‌ شود و به همین دلیل دارای پوشش گیاهی و جانوری منحصر به فردی است که از پوشش گیاهی آن می توان به جنگل در جنگل ریز برگ ها اشاره کرد این جنگل ها به شدت به زیبایی این منطقه کمک کرده است، و ویژگی های منحصر بفرد آن را دو چندان کرده اند در جنگل پهن برگها به قدری درختان انبوه و درهم تنیده هستند که حتی گاهی اوقات نور خورشید به کف جنگل نفوذ نمی‌کند و به همین دلیل خزهای بسیار زیادی در کف جنگل تشکیل شده اند.

درباره پارک جنگلی کبودال

از درختان این جنگل ها می توان به درختان توسکا بلوط آزاد و انجیلی و همچنین گونه‌های جانوری همچون خرس، گراز، گربه وحشی، تشی، مارال، شوکا و پرندگانی نظیر قرقاول، کبوتر، جنگلی، لنگ چشم، سهره، دارکوب و جغد نیز اشاره کرد. این پارک یک مجموعه آبشار هفت عددی دارد که  آبشار بزرگ تمام خزی آن که بسیار قدیمی است و قدمتی چند میلیون ساله دارد، پنجمین آبشار ابن مجموعه است. این آبشار مربوط به دوره پالئوژن می شود و حدود ۲۵ الی ۵۰ میلیون سال قبل تشکیل شده است. تمام آبشارهای کوچک و بزرگ از یک چشمه کوچک و سرد سرچشمه می گیرند که در ۳۰۰ متری بالا و سمت چپ آبشار قرار دارد، این از مکان سرچشمه تا صد کیلومتر تا صد متر پایین تر آبشار حالت پلکانی می ‌گیرد این پلکانی زیبا که آب از روی آنها به جاری می شود چشم انداز بسیار زیبایی را به وجود آورده است، همچنین زیر هر آبشار کوچک حوضچه ای به وجود آمده که مکان مناسبی برای آب تنی جوانان است. این پارک جنگلی از خدمات رفاهی خوبی برخوردار است به طوری که خط های تلفن همراه به خوبی در این منطقه آنتن می دهند، دارای سرویس بهداشتی، نمازخانه، استراحتگاه، فروشگاه موادغذایی، امکانات آب و برق و تاسیسات مکانیکی و برقی محوطه سازی و همچنین ایجاد پارکینگ برای پارک کردن خودرو آلاچیق و سنگ فرشی که به آبشار می‌رسد را دارد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

در ابتدای این پارک جنگلی زیبا یک سد مخزنی که مجموعه آبهایی که از چشمه هایی که آبشارها از آن سرچشمه می گیرند که رودخانه اصلیه این جنگل است و همچنین رود زرین گل که در جنگل جاری است را در خود جای داده است. در ادامه این مسیر کوه ها رو که دامنه آن داخل جنگل وجود دارد و همچنین دره آبشارها واقع در آن هستند به چشم می‌خورد، با رسیدن به پارک جنگلی وارد پارک جنگلی کبودال شوید و ۳ کیلومتر به مسیر خود ادامه دهید،  در انتهای مسیر خودرو خود را در پارکینگ واقع در پارک عکس پارک کنید و پس از آن می توانید بقیه مسیر که مسیری ۱۰۰ الی ۳۰۰ متری است پیاده طی کنید. این دسترسی به پارک جنگلی کبودان از راه اتوبان مشهد – شمال امکان ‌پذیر است و همچنین شهرهایی که در مسیر این پارک جنگلی قرار دارند شهرهای دلند، خان ببین و آزادشهر هستند. در پارک جنگلی تنها سه کیلومتر جاده آسفالت وجود دارد و ادامه مسیر سنگفرشی و پوشش گیاهی خود جنگل است به دلیل شرایط آب و هوایی جنگل با خزه پوشیده شده است. این پارک جنگلی دارای خدمات رفاهی از از جمله شبکه گاز کشی و همچنین پمپ بنزین است که شما از بابت سوخت خودرو نگرانی نخواهید داشت.

شرایط بازدید از پارک جنگلی کبودال

شرایط بازدید از پارک جنگلی کبودال

این جنگل بدلیل منطقه کوهستانی که در آن واقع شده است، در زمستان آب و هوای سردی دارد که مناسب سفر نیست. پس بهتر است، برای سفر به این پارک جنگلی زیبا و دیدن آبشار های خیره کننده اش در فصول بهار و تابستان مراجعه کنید. همچنین خزه های این جنگل و آبشار در فصل بهار می رویند و تازه می شوند زیرا در فصل زمستان بدلیل سرمای زیاد از بین می روند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

برای دسترسی به این پارک جنگلی شما باید از اتوبان تهران شمال اقدام به حرکت کنید، شما باید از کمربندی به سمت دانشگاه آزاد حرکت کنید و به سمت پارک جنگلی بروید. همچنین برای دسترسی به آبشار ها نیز باید از داخل پارک عبور کنید. برای اینکه سفری ایمن و راحت و بی دغدغه داشته باشید بهتر است که از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. شما می توانید بلیط وسایل نقلیه خود را از شرکت‌های مختلف خریداری کنید یکی از شرکت های معتبر و قابل اعتمادی که شما می توانید بلیط خود را از آن تهیه کنید، مستر بلیط است این شرکت با سابقه کاری درخشان خود زمینه اعتماد شمارا فراهم کرده است. شما تنها کافیست بلیط اتوبوس خود را خریداری کنید و سفری امن داشته باشید. به دلیل کوهستانی بودن این منطقه و مه غلیظی که ممکن است در صبح گاه در آن به وجود بیاید، بهتر است در ساعاتی که غلظت مه در پایین ترین حد ممکن قرار دارد سفر کنید حتماً قبل از سفرتان خودروی خود را به تعمیرگاه برد و باک بنزین آن را هم پر کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *