خانه خاکباز؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 266

اراک در زمان حکومت قاجاریان بنا نهاده شده است بنابراین آثارهای تاریخی آن از زمان قاجاریان به بعد بنا نهاده شده اند. یکی از اثرهای تاریخی دوران قاجاریان خانه خاکباز است. که در زمینی به مساحت 2 هزار متر مربع ساخته شده است. زمانی که تصمیم می گیرد برای بازدید از این خانه یا موزه مفاخر راهی شوید می توانید با مراجعه به مجله مستر بلیط تمامی اطلاعات مورد نیاز را به دست آورید.

تاریخچه خانه خاکباز

خانه خاکباز قدمتی حدود 100 سال را دارا است و در اواخر حکومت قاجاریان آن را بنا نهاده اند ساخت این بنا حدود 4 سال به طول انجامید. این خانه با معماری های بی نظیری که دارد در سال 1379 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بنای مربوطه را در سال 1388 به عنوان موزه مفاخر در اختیار عموم مردم قرار دادند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر اراک و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “اراک” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

خانه خاکباز را فردی روسی ساخته و معمار آن فردی ایرانی است که با تزئینات آجر کاری در دو طبقه با 11 اتاق آن را بنا نهاده اند. در میان خانه خاکباز باغی از درختان مختلف دیده می شود. این خانه در طی گذر سال ها هنوزهم پا برجا مانده و اکنون به عنوان موزه تغییر کاربری داده  است.

تالارهای مختلفی به اسم مفاخر، تالار امیر کبیر، قائم مقام فراهانی، سرداران شهید، قائم مقام فراهانی و … دارا است. در این موزه اثر هایی مانند گزارش ها و عکس های مربوط به امام خمینی، امیر کبیر، پروین اعتصامی، ملا احمد، علی اکبر خان فراهانی و … قرار داده شده است.

این ساختمان دارای گرمابه خزینه ای قدیمی است که در گوشه حیاط دیده می شود و دو ایوان شرقی و غربی را دارا است. زمانی که راهی شهر اراک می شوید می توانید با مراجعه به سایت اقدام به خرید بلیط مورد نیاز خود نمایید و سفری خاطره انگیز را در ذهن خود رقم بزنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل اراک شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

شرایط بازدید

موزه های اثرهای مختلفی را درون خود جای می دهند که می تواند ما را با اصالت و فرهنگ مردمان و گذشته خود آشنا سازند. یکی از موزه های موجود در اراک موزه مفاخر است که برای وارد شدن به آن جا باید بلیط ورودی را تهیه نمایید. حدود دو ساعت زمان برای بازدید از این موزه نیاز است.

 آدرس و مسیر دسترسی به وسایل مختلف

راه های دسترسی به خانه خاکباز

برای رفتن به شهرهای مختلف می توان هم از وسایل نقلیه عمومی استفاده کرد هم خودروهای شخصی. بسیاری از افراد مسافرت با ماشین های شخصی را ترجیح می دهند، چرا که در هر زمانی که بخواهند می توانند در بین راه توقف نمایند و از مناظر بین راهی لذت ببرید. برای استفاده از اتوبوس می توانید با مراجعه به مجله مستر بلیط اقدام به خرید بلیط اتوبوس اراک نمایید و راهی سفری لذت بخش شوید.

آدرس: استان مرکزی، اراک، خیابان شهید بهشتی
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.