گردشگری انواع مختلفی دارد که یکی از آنها گردشگری روستایی به شمار می رود. گردشگری روستایی، عبارت است از همۀ فعالیت های گردشگری در محیط روستایی، با توجه به فرهنگ و بافت سنتی روستا، هنر و صنایع روستایی و آداب و رسوم سنتی است که می توان با برنامه ریزی اصولی و مناسب، شناسایی مزیت ها و محدودیت های آن در توسعه مناطق روستایی نقش مؤثری ایفا کرد. صنعت گردشگری روستایی دارای پتانسیل های بسیاری است که می تواند جزو گزینه های مناسب برای کسب درآمد، اشتغال زایی و ایجاد تغییرات مثبت در درآمد روستایی در نظر گرفته شود. کشور ایران به لحاظ برخورداری از بافت روستایی خاص در مناطق و استان های مختلف و وجود جاذبه های مختلف فرهنگی – اجتماعی، اقتصادی، طبیعی – اکولوژیکی و … یکی از کشورهای مستعد و پتانسیل دار برای توسعه گردشگری روستایی و کسب درآمد به منظور بهبود کیفیت زندگی روستاییان است. مناطق روستایی ایران با دارا بودن مناظر طبیعی زیبا، روستاهای ساحلی، کوهستانی و جنگلی و تفاوت های اقلیمی بسیار زیاد و همچنین ترکیبی از آداب و سنن محلی که نشأت گرفته از تنوع فرهنگی است، می تواند محیطی راحت، فرح بخش و جذاب را برای گردشگران فراهم آورد. در کشور ایران 464 روستای هدف گردشگری تعریف شده است که یکی از آنها روستای قورچای در شهرستان رامیان استان گلستان به شمار می رود.

درباره روستای قورچای

درباره روستای قورچای

شهرستان رامیان یکی از شهرستان های استان گلستان به شمار می رود که سالانه افراد زیادی برای سفر آن را انتخاب می کنند. در این شهرستان جاذبه های گردشگری متعددی وجود دارد که از میان آنها می توان به قلعه میران، استخر طبیعی گل رامیان، مجموعه آبشارهای سرخه کمر، مجموعه آبشارهای جوزک، مجموعه آبشارهای سید کلاته، چشمه نیلبرگ، چشمه سید کلاته، انجیر چشمه، منطقه کوهستانی النگ و … اشاره کرد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد روستای قورچای، که یکی از جاذبه های گردشگری این شهرستان به شمار می رود، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. این روستا در ده کیلومتری جنوب شهر رامیان واقع شده و سالانه میزبان گردشگران زیادی است. در این روستای جاذبه های طبیعی متعددی وجود دارد که دلیل اصلی سفر مردم به این منطقه حسوب می شوند. مناظری را می توانید در این ناحیه مشاهده کنید که در کمتر جایی قادر به دیدن آنها هستید. این روستا از سال 1381دارای دهیاری شد.ساکنان روستا را قومیت محلی ترک و فارس تشکیل می دهد. این روستا از سال 1381دارای دهیاری شد و ساکنان آن را قومیت محلی ترک و فارس تشکیل می دهند. مردم این روستا اکثرا کشاورز و دامدار هستند و روزگار خود را از این راه می گذرانند. گفته می شود که این روستا به دلیل کنده کاری چاه آب و عدم موفقیت در رسیدن به آب و قرار گرفتن در کنار رودخانه بزرگ قره چای به این نام معروف شده است.

ساختار و طبیعت روستا

 ساختار و طبیعت روستا

این روستا در دامنه کوهی قرار دارد و گرداگرد آن را کوه های بلند احاطه کرده اند. از آنجایی که این روستا در دامنه کوه قرار گرفته است ساختاری پلکانی دارد و این موضوع یکی از زیبایی های آن محسوب می شود. این روستا دارای جاذبه های طبیعی بسیاری است و در اطراف آن می توانید شاهد پدیده های طبیعی زیادی باشید. از جمله این جاذبه ها می توان به مراتع سرسبز و زیبا، رودخانه قره چای، دره های و کوه های شگفت آور و … اشاره کرد. از جاذبه های دیگر این روستا می توان آب و هوای معتدل آن در فصل های گرم سال را نام برد. این روستا در فصل بهار و تابستان می تواند مأمن مناسبی برای افرادی باشد که می خواهند زمانی را به دور از هیاهوی شهری بگذرانند، زیرا هم آب و هوا هم طبیعتی بی نظیر دارد.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای اینکه به این روستا بروید باید در ابتدا به شهرستان رامیان بروید که این سفر را می توانید با خرید بلیط اتوبوس رامیان آغاز کنید. پس از رسیدن به شهر رامیان در حدود 10 کیلومتر راه در پیش دارید تا به روستای قورچای برسید. برای رفتن به آن نیز می توانید از وسایل نقلیه عمومی موجود در آن استفاده کنید و به این روستا بروید.

بازدید از روستای قورچای

برای دیدار از این روستا نیازی به پرداخت هزینه نیست و به رایگان می توانید از آن دیدن کنید. در این روستا مکان های اقامتی برای گردشگران فراهم دیده شده است و شما می توانید با کرایه کردن آنها هر چقدر می خواهید در این روستا اقامت داشته باشید. مستر بلیط امیدوار است در صورت به این منطقه لحطاتی خوش و سرشار از سرمستی را تجربه کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *