شهرستان فامنین یکی از شهرستان های استان همدان به شمار می رود که در قسمت شرقی آن قرار دارد. این شهرستان را می توان از جله قدیمی ترین شهرستان های همدا دانست که باعث شده است آثار تاریخی مختلفی در آن وجود داشته باشد. فامنین در زمستان آب و هوایی سرد دارد و در تابستان دارای آب و هوایی معتدل و خنک است. آب و هوای مناسب به همراه آثار تاریخی متعدد باعث شده است این شهر را بتوان به مقصدی برای سفر های تفریحی انتخاب کرد. این شهرستان از سمت شمال به شهرستان رزن، از سمت جنوب به شهرستان همدان، از سمت شرق به استان مرکزی و از سمت غرب به شهرستان کبودرآهنگ محدود می شود.  مردم این ناحیه به زبان ترکی صحبت می کنند و شغل اصلی آن ها کشاورزی است به طوری که این منطقه، قطب اصلی کشاورزی در استان به حساب می آید. برای سفر به شهرستان فامنین می توانید از اتوبوس استفاده کنید و تنها کافی است که خرید بلیط اتوبوس خود را از مستر بلیط و به صورت آنلاین انجام دهید، تا از مزایای این نوع خرید بهره مند شوید. در ادامه این مطلب یکی از آثار تاریخی شهر فامنین یعنی حمام فامنین را برای شما انتخاب کرده ایم و توضیحاتی درباره آن می دهیم.

معرفی حمام فامنین

معرفی حمام فامنین

حمام ها زمانی یکی از مهم ترین اماکن عمومی به شمار می آمدند، به طوری که تبدیل به یکی از محل های مراودات اجتماعی شده بودند. به خصوص این امر برای بانوان که نسبت به مردان زمان کمتری را در مراکز عمومی می گذرانند بیشتر نمود پیدا می کرد. برخی از حمام ها از دو بخش زنانه و مردانه تشکیل می شدند و برخی دیگر تنها یک بخش داشتند، در این موارد زمان حمام رفتن مردان و زنان متفاوت بود. در صبح خانم ها اجازه استفاده از حمام را داشتند و در بعد از ظهر آقایان. در هر شهر و دیاری می توانستید حمام های عمومی را بیابید با پیشرفت هایی که در زندگی صورت گرفت دیگر در هر خانه ای می توان حمامی پیدا کرد به همین خاطر این بنا رو به متروکه شدن نهادند. به طوری که امروزه از آنها به عنوان آثار تاریخی یاد می شود. یکی از این حمام ها، حمام فامنین نام دارد که در شهر فامنین استان همدان قرار گرفته است. تاریخ ساخت این حمام به دوران قاجار بر می گردد و از بخش های گوناگونی تشکیل می شود. این حمام به واسطه معماری و قدمت تاریخی که دارد در لیست آثار تاریخی ملی ایران به ثبت رسیده است و از آن به عنوان یکی از با ارزش ترین آثار تاریخی شهرستان یاد می شود.

معماری حمام

از نکاتی که درباره معماری حمام های قدیمی می توان بیان کرد، وجود المان هایی یکشان در آن هاست. حمام های سنتی ایران همه از یک ساز و کار برخوردار بودند و به نوعی می توان گفت عملکردی شبیه به هم داشتند. شاید تنها تفاوت آنها در نمای های بنا و تزئیناتی بود که در آنها به کار برده می شد. در حمام های سنتی می توانید ارکانی مانند رخت‌کن، گرم‌خانه، فضاهای مربوط به تأمین آب و حرارت گرمابه، مانند تون یا آتشگاه و انبار هیزم را ببنید. این بخش ها با همکاری با یکدیگر باعث هر چه بهتر شدن عملکرد حمام ها می شدند. حمام فامنین نیز از این موضوع پیروی کرده است و شامل بخش خای مذکور می شود. پلان این حمام به صورت مستطیل شکل است و مساحتی برابر با 380 متر مربع دارد. ورودی حمام در ضلع شرقی آن قرار دارد که به وسیله راهرویی شما را به رختکن و سپس به هشتی هدایت می کند. پس از گذر از هشتی به گرمخانه می رسید که در این مکان خزینه ها قرار دارند. در یکی از خزینه ها گرم و در دیگری آب سرد وجود داشت که برای شست و شوی بدن از آن ها استفاده می شد. پایه ها وطاق ها آجری هستند و توسط طاق و تویزه هایی به صورت طاق چشمه به هم متصل گردیده اند و در سمت غربی بنا حمام نوسازی قرار دارد، که احتمالاً در چند دهه گذشته بر روی قسمتی از حمام قدیمی زنانه ساخته شده است. در گذشته در این حمام بخش وجود داشته است که به آن دختر نشین و یا عروس نشین می گفتند و برای موارد خاصی از آن استفاده می کردند.

راه های دسترسی به حمام

راه های دسترسی به حمام

اگر تمایل پیدا کردید که از این بنای تاریخی دیدن کنید، همانطور که خودتان متوجه شدید این بنا در شهر فامنین، مرکز شهرستان فامنین، قرار گرفته است. پس برای اینکه بتوانید از این بنا دیدن کنید باید سفری به این شهر داشته باشید. حمام در بافت تاریخی و در جنوب شهر قرار دارد. پس رسیدن به آن کار چندان سختی نیست و می توانید با کلیه وسایل حمل و نقل عمومی که در داخل شهر در تردد هستند خود را به این بنا برسانید.

بازدید از حمام فامنین

یکی از برنامه هایی که برای این بنا وجود دارد، تبدیل آن به موزه مردم شناسی است. برای دیدن بنا در حال حاضر نیاز به پرداخت هزینه نیست و می توانید به رایگان از آن دیدار کنید. پیشنهاد مجله مستر بلیط به شما این است که پس از دیدن بنا، در شهر نیز به گردش بپردازید و از دیگر آثار تاریخی موجود در شهر دیدن کنید. همچنین می توانید به گشت و گذار در خیابان های شهر بپردازید و برای دوستان و نزدیکانتان از محصولات این منطقه به عنوان سوغاتی خریدی انجام دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *