یکی از جذاب ترین فعالیت هایی که افراد بسیاری برای دور شدن از زندگی روتین آن را انجام می دهند، سفر است. اولین کاری که برای انجام سفر نیاز است انجام دهیم، انتخاب مقصدی مناسب است. ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود که بیشتر مناطق آن مکان مناسبی برای سفر هستند. یکی از این نواحی شهرستان کبودرآهنگ نام دارد که شهرستانی در استان همدان است و قدمت بالایی دارد. این شهرستان به واسطه وجود غار علی صدر در آن، از شهرت زیادی برخوردار است. زمان ایجاد کبودرآهنگ به دوران قبل از اسلام بر می گردد و همین موضوع باعث شده است که آثار تاریخی زیادی در آن وجود داشته باشد. آب و هوای مناسب درکنار این موضوع کبودرآهنگ را به شهری پر طرفدار برای سفر تبدیل کرده است. در فصل تابستان این ناحیه، میزبان افراد بسیار زیادی است که بیشتر این افراد برای دیدار از غار علی صدر راهی این سفر می شوند. ولی باید بدانید که علاوه بر این جاذبه، جاذبه های گردشگری دیگری نیز در آن وجود دارد که یکی از آنها قلعه باشقورتاران نامیده می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این اثر تاریخی اطلاعاتی را برای شما گردآوری کرده ایم، که در اختیارتان قرار می دهیم.

معرفی قلعه باشقورتاران

معرفی قلعه باشقورتاران

در گذشته به سبب حملاتی که از سمت قوم ها و قبیله های دیگر وارد می آمد، نیاز به محلی برای دور ماندن از این حملات ضروری بود. به همین خاطر قبیله ها ی مختلف شروع به ساخت قلعه ها کردند تا از حملات دشمنان در امان باشند. به همین خاطر در گوشه و کنار ایران می توانید آثار به جای مانده از این قلعه ها را مشاهده کنید. یکی از انواع قلعه هایی که در گذشته ساخته می شد، قلاعی بودند که بر فراز کوه ها می ساختند و امروزه از آن ها با نام قلعه های دختر یاد می شود. یکی از این نوع قلعه ها در شهرستان کبودرآهنگ همدان قرار دارد و با نام قلعه باشقورتاران شهرت دارد. این قلعه بر فراز کوهی در نزدیکی روستایی به همین نام واقع شده است و تاریخی ساخت آن را مربوط به دوران ساسانیان می دانند. این قلعه که در ۲۵ کیلومتری بخش شیرین‌سو، شمالی‌ ترین نقطه استان و هم مرز با شهرستان بیجار قرار دارد، توسط فرقه اسماعیلیه نیز مورد استفاده بوده است. نام دیگری که قلعه با آن شهرت دارد قز قلعه سی است. از ویژگی های این قلعه این است که در دوره میانی اسلامی از مهم ترین نقاط استقرار فرهنگی منطقه و حلقه ارتباطی دشت همدان و زنجان به شمار می رفت، ساخت این بنا در ارتفاعات نشان دهنده این اهمیت است.

معماری قلعه باشقورتاران

معماری قلعه باشقورتاران

قلعه ها اصولا با مساحتی زیادی و همراه با برج و بارو ساخته می شدند و در ساخت آنها مصالحی به کار برده می شد که بیشترین استحکام را پیدا کنند. این قلعه که پلان آن بر اساس بستر صخره ای شکل گرفته، با استفاده از سنگ لاشه و ملات ساروج ساخته شده است. این قلعه دارای 6 فضای مسکونی بوده است که در فضای شماره یک، فضایی نیمه تخم ‌مرغی شکل در قسمت شرقی قلعه دیده می شود که از سه جهت به دیواره ‌های سنگی حصار قلعه منتهی می‌شود، سازه سنگی با پلان نیمه بیضوی و سقف گنبدی شکل با ملاط نازک ساروجی که در بخش درونی و بیرونی پوشش یافته و برای ذخیره آب مورد استفاده بوده است. فضا های شماره 2، 3 و 5 آن به صورت سه فضای مستطیلی با دیواره ‌های سنگی هستند که با درگاه‌ هایی به یکدیگر متصل می شدند. این قسمت ها از سمت جنوب و شمال با دیواره سنگی حصار محدود شده اند و به مرور زمان تغییراتی در ساختار و نوع کاربری‌ های آن ایجاد شده است. بخش شماره 4 شامل یک سالن مرکزی بوده و فضای شماره 6 نیز از دیگر بخش های این بنا متمایز شده، که دلیل کاربرد مصالح عمده آجری با پی سنگی است. این بخش از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است، که نیم‌ ستون ‌های تزئینی با مصالح عمده آجری با پوشش گچ در گوشه‌های بنا گواه این اهمیت هستند؛ به احتمال زیاد این بخش یک تالار گنبدی شکل مخصوص پذیرایی بوده است.

برای سفر به شهر کبودرآهنگ می توانید از اتوبوس استفاده کنید و بلیط اتوبوس را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و از مزایای آن بهره مند شوید.

راه های دسترسی قلعه

راه های دسترسی قلعه

این بنا در روستایی با نام باشقورتاران قرار گرفته است که فاصله آن با کبودرآهنگ، مرکز شهرستان، حدود 120 کیلومتر است. برای رفتن به این روستا می توانید از خودرو های حمل و نقل عمومی موجود رد شهر استفاده کنید ولی پیشنهاد ما به شما این است که با خودرو شخصی به این روستا بروید تا برای رفت و آمد دچار مشکل نشوید.

بازدید از قلعه باشقورتاران

برای بازدید از این با نیازی نیست هزینه ای را بپردازید و به صورت رایگان می توانید به دیدن آن بروید. ولی نکته ای که در مورد این قلعه مهم به شمار می رود، قرار گیری آن بر فراز کوه است. برای دیدن آن از نزدیک نیاز است که از کوه بالا بروید، بهتر است با کمک فردی که به کوهموردی آشنا است این کار را انجام دهید. به همراه داشت وسایل مورد نیاز و لباس و کفش مناسب از مسائل ضروری سفر به این منطقه است. قرار گیری این منطقه به دور از شهر دلیلی است که شما وسایل مورد احتیاجتان را حتما با خود به همراه ببرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *