استان همدان یکی از استان های تاریخی ایران است که از شهرستان های مختلفی تشکیل می شود. استان همدان با ۲۰٬۱۷۳ کیلومتر مربع وسعت، از سمت شمال به استان‌ های زنجان و قزوین، از سمت جنوب به استان لرستان، از سمت شرق به استان مرکزی و از سمت غرب به استان‌ های کردستان و کرمانشاه محدود شده‌ است. یکی از شهرستان های این استان، فامنین نام دارد که در قسمت شمال شرقی آن قرار دارد. مرکز شهرستان فامنین، شهر فامنین است، در ۱۴۰ کیلومتری جادهٔ ساوه به همدان و در ۷۰ کیلومتری همدان قرار دارد و در زمان صفویه بازار داشته و در بین بلاد شمالی همدان زیر مجموعه درجزین بوده‌ است. این شهر از کذشته های دور به خاطر موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مناسبش همیشه محل زندگی افرادی بوده است، به خاطر همین گذشته، در سراسر این منطقه می توانید آثار تاریخی زیادی را پیدا کنید که از جمله این آثار تاریخی می توان غار قلعه‌جوق، امامزاده عین و غین، کاروانسرای یارم قیه، آتشکده قره تپه، پل تاریخی جهان‌آباد، برج گلشن و حمام تاریخی شهر فامنین را نام برد. در این بخش از مجله مستر بلیط در یکی از آثار تاریخی این شهر یعنی پل جهان‌آباد فامنین را به شما معرفی می کنیم.

معرفی پل جهان‌آباد فامنین

معرفی پل جهان‌آباد فامنین

پل هایی که در ایران ساخته می شدند، کارکردهای اساسی و گاه متفاوتی داشتند و می توانستند کارکردهای جانبی مختلف نیز به خود بگیرند، اما نقش عملکردی و کارکرد اصلی پل همچنان توسعه حرکت بود. عبور و مرور کارکرد اصلی پلها است، اما گاهی علاوه بر این عملکرد، در پل های ایرانی ترکیبی از چندین عملکرد نیز به چشم می خورد. یکی از این پل های ایرانی که در شهرستان فامنین قرار دارد پل جهان‌آباد نامیده می شود. این پل بر روی رودخانه قره چای قرار دارد و از دوران صفویه در این منطقه به جای مانده و  به خاطر قدمتی که دارد در لیست آثار ملی ایران جای داده شده است. در این منطقه به لحاظ اهمیتی که در تجارت بازرگانان و تردد مردم داشته، این پل برای تسهیل رفت ‌و آمد بر روی رودخانه قره‌چای ساخته‌ شده است. لازم به ذکر است که این پل در میان مردم محلی به «بش گوز» و یا «پنج چشم» شهرت دارد.

معماری پل جهان‌آباد فامنین

پل های ایرانی ترکیبی از عناصر مختلف معماری در کنار یکدیگر است که آن ها را تبدیل به یک مکان گذری و عبوری کرده است. ساخت پل در هر منطقه ای به بستری مستحکم و صخره ای در آن مکان نیاز دارد. پل جهان آباد بر روی بستر رودخانه قرار دارد و دارای پنج دهانه است که سه دهانه مرکزی دارای اندازه مساوی و دو دهانه دیگر کوچک ‌تر هستند. شکل و دهانه های پل ممکن است متأثر از عوامل مختلفی باشد و طول پل با توجه به تعداد دهانه های آن مورد بررسی قرار  می گیرد. دهانه های این پل دارای طاق جناغی با عرض یک متر هستند.  پل بر روی چهار ستون بنا نهاده شده است، که این پایه ها با تخصص و مهندسی دقیقی ساخته‌شده اند، به طوری‌که در هنگام طغیان رودخانه، باعث عبور آب و موج شکنی می شوند و فشار آب را کاهش می‌دهند. این پل هیچ گونه تزئیناتی ندارد و به صورت ساده ساخته شده است.

برای سفر به فامنین می توانید از طریق اتوبوس اقدام کنید و خرید بلیط اتوبوس را نیز از مستر بلیط به صورت آنلاین انجام دهید تا از مزایای این نوع خرید بهره مند شوید.

راه های دسترسی به پل جهان‌آباد

راه های دسترسی به پل جهان‌آباد

برای اینکه بتوانید این سازه را از نزدیک ببنید باید به روستای جهان آباد که در فاصله 6 کیلومتری شهر فامنین قرار دارد، بروید. بهتر است این سفر را با کمک خودرو شخصی یا تاکسی انجام دهید.

بازدید از پل جهان‌آباد فامنین

دیدن پل جهان‌آباد فامنین رایگان است و نیازی نیست در هنگام دیدار از آن هزینه ای را پرداخت کنید. پس از دیدن پل نیز می توانید در کنار رودخانه قدم بزنید و زمانی را به دور از هر گونه شلوغی بگذرانید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *