امامزاده محمد بن حسن الیگودرز

0 3,218

گردشگری مذهبی یکی از رایج ترین شکل های گردشگری در سراسر جهان محسوب می شود، که سابقه آن مربوط با قرون گذشته است و به طور کلی شامل سفرها و بازدیدهایی می شود که اصلی ترین هدف از آ نها تجربه ای مذهبی است. جاذبه های مذهبی، زیارتگاه ها و اماکن مقدس هرساله تعداد زیادی از گردشگران را به سوی خود جذب می کنند. امروزه سفر های زیارتی و مذهبی بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته و گردشگری مذهبی رشد و گسترش قابل توجهی یافته است، به گونه ای که مذهب یکی از اصلی ترین انگیزه های سفر شناخته می شود. امروزه بازدید گردشگران از اماکن مقدس مانند زیارتگاه ها، مقابر و امامزاده ها در چارچوب گردشگری مذهبی یکی از اشتغالزا ترین و پردرآمدترین فعالیت های اقتصادی به شمار می آید و فواید آن به لحاظ اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی برای مردم و دولت هر کشوری شایان توجه است. می توان گفت گردشگری مذهبی در زمرۀ قدیمی ترین و پر رونق ترین گردشگری های گذشته و حال سراسر جها ن قرار دارد، که دشواری های اقلیمی یا بدیِ آب و هوا نیز مانع آن نمی شود و قدمت آن به قدمت خود فرهنگ دینی می رسد. در ایران، جاذبه های مذهبی گردشگری متعددی وجود دارد که یکی از آنها امامزاده محمد بن حسن الیگودرز به شمار می رود.

معرفی امامزاده محمد بن حسن الیگودرز

معرفی امامزاده محمد بن حسن الیگودرز

الیگودرز از شهرستان های استان لرستان به شمار می رود که مرکز آن شهر الیگودرز است. شهر الیگودرز در دامنه کوهستانی و با آب و هوایی سرد در زمستان و مطلوب و معتدل در بهار و تابستان شرق استان لرستان است، همچنین، از شهرهای مرتفع و مناطق سردسیر ایران محسوب می شود. گفته می شود که نام الیگودرز به معنی ایل گودرز است و بسیاری از اهالی شهر این شهر مربوط به گودرز پهلوان شاهنامه می دانند. در این منطقه جاذبه های گردشگری متعددی وجود دارد که یکی از آنها امامزاده محمد بن حسن الیگودرز به شمار می رود. در این مطلب از مجله مستر بلیط اطلاعاتی در مورد این جاذبه گردشگری را با شما به اشتراک می گذاریم. امامزاده محمد بن حسن در فاصله ۱۳۰ کیلومتری از شهر الیگودرز قرار دارد و یکی از مهمترین جاذبه های مذهبی این شهرستان به شمار می رود که در بین اهالی منطقه بسیار با ارزش و اعتبار است. در زبان لری به این امامزاده مومد حسن گفته می شود که بسیاری آن با همین نام می شناسند. گفته می شود این امامزاده که امامزاده ای نوجوانی بوده، در بین کوه ها و درختان بلوط شهرستان الیگودرز آرام گرفته و هر سال میزبان حدود سه میلیون زائر است.

معماری بنای امامزاده

معماری بنای امامزاده

بنای امامزاده در یک زمین مسطح قرار دارد و اطراف آن را کوه ‌ها و درختان بلوط پوشانده اند. در گذشته این امامزاده تنها از یک اتاق گلی و کوچک تشکیل می شده است ولی به تازگی بنایی بزرگی به جای آن ساخته اند. این بنا پلانی مستطیل شکل دارد و در یک طبقه ایجاد شده است. گنبدی طلایی بر روی امامزاده وجود دارد که در نگاه اول چشم افراد بسیاری به خود خیره می کند. دو گلدسته در دو طرف بنا وجود دارد که کاشی کاری های زیبایی بر روی آنها انجام شده است و می توان آن را تزئینات این بنا دانست. اگر می خواهید به زیارت این مکان بروید می توانید بلیط سفرتان را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و خود را به آنجا برسانید.

راه های دسترسی به امامزاده محمد بن حسن

راه های دسترسی به امامزاده محمد بن حسن

برای رسیدن به این محل در ابتدا باید بلیط اتوبوس الیگودرز را تهیه کنید و خود را به این شهر برسانید سپس از آنجا وسایل نقلیه عمومی وجود دارند که می توانند شما را در راه رسیدن به این محل کمک کنند. در گذشته این امامزاده مسیری بسیار خطرناک داشت و بخشی از راه نیاز بود پیاده طی کرد ولی با احداث جاده جدید این مشکلات بر طرف شده است.

بازدید از امامزاده محمد بن حسن الیگودرز

برای زیارت امام زاده نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید به رایگان از آن دیدن کنید. همچنین لازم به ذکر است که در این مکان امکانات رفاهی نسبتا مناسبی وجود دارد و حتی می توانید در این مکان چادر بزنید و زمانی را در آنجا بسر ببرید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.