یکی از قدیمی ترین دلایل سفر، بازدید و زیارت از اماکن مذهبی به شمار می رود که امروزه با نام گردشگری مذهبی مورد توجه است. زیارت پدیده ای مذهبی و انگیزه گردشگر مذهبی تعریف می شود که در آن، فرد یا گروه در سفر به محلی متعلق به فرقه ای خاص، به دنبال شفاعت از خدا و قدیسان آن مکان در مجموعه ای از شرایط است. گردشگری مذهبی به لحاظ معنوی، هدفمند است و به دلایلی چون انجام زیارت به عنوان یک عمل عبادی، ابراز قدردانی، اقرار به گناه و ادای نذر، دستیابی به رستگاری معنوی و اجتماعی، برقراری جشن و بزرگداشت رویدادهای مذهبی خاص و ارتباط با همکیشان صورت می گیرد. یکی از مهم ترین مؤلفه های توسعه گردشگری مذهبی، جاذبه های آن است که با عناوین آرامگاه های زیارتی، جاذبه های گردشگری مذهبی یا جشنواره های مذهبی توصیف می شوند. جاذبه های مذهبی و معنوی گردشگری کشور ما بسیار گرانبها هستند وگروهی از این جاذبه های مذهبی، زیارتگاه ها و اماکن مقدس به شمار می روند، که هر سال تعداد زیادی از جهانگردان را به سوی خود جذب می کنند. از میان امامزاده های موجود در ایران می توان به امامزاده هود اشاره کرد، که در شهرستان رزن در استان همدان قرار دارد و در بین اهالی منطقه بسیار محبوب است.

معرفی امامزاده هود

معرفی امامزاده هود

در استان همدان شهرستان های زیادی وجود دارند که هر کدام از آنها جاذبه های گردشگری زیادی را در خود جای داده اند. یکی از این شهرستان ها، رزن نام دارد که از جمله خوش آب و هوا ترین و خنک ترین شهرستان های این استان به شمار می رود و مرکز آن شهر رزن نامیده می شود. این شهرستان از شمال با استان قزوین، از شرق با استان مرکزی و از جنوب و غرب با شهرستان کبودر آهنگ هم جوار  است. از آنجایی که این شهرستان در مسیر همدان به تهران قرار دارد از لحاظ استراتژیک دارای اهمیت است. علاوه بر این، رزن دارای جاذبه های گردشگری متنوع و زیادی است که یکی از آنها امامزاده هود نام دارد و در این بخش از مجله مستر بلیط شما را با آن بیشتر آشنا می کنیم. بنای ساختمان امامزاده هود به دوران ایلخانیان بر می گردد به همین خاطر در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۲۷ با شمارهٔ ثبت ۳۶۷ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. امامزاده هود در روستای ینگی قلعه از روستاهای شهرستان رزن قرار دارد که فاصله آن از شهر رزن در حدود 3 کیلومتر می شود. در مورد نسب ایشان اطلاعات چندانی در دسترس و مشخص نیست.

ساختار بنای امامزاده

ساختار بنای امامزاده

این بنا دارای پلانی 12 گوش است که زیبایی خاصی را پیش چشم بینندگان به تماشا می گذارد. پوشش سقف آن گنبدی مخروطی شکل بوده، که تخریب شده و در حال حاضر سقف آن به صورت سقف ضربی است. اندازهٔ‌ خارجى هر ضلع آن از وسط جرز تا جرز ديگر حدودا ۲۳۶ سانتى ‌متر و دهانهٔ طاق‌ نماهاى وسط هر ترک ۱۶۰ سانتى ‌متر می شود. همچنین ابعاد هر ضلع از يک نبش تا نبش ديگر ۱۶۸ سانتى ‌متر و ابعاد داخلى آن بيش از ۸۶ سانتى ‌متر است. این بنا که دو درب ورودی دارد در ضلع های شمال و جنوب آن واقع شده اند که درب جنوبی در حاضر بسته است. کف آن سردابی قرار دارد که با تیرک های چوبی پوشش داده شده است. از تزئینات موجود در آن می توان به حاشیه های اطراف طاق نمای خارجی آن، که كتیبه ای به خط كوفی و تزئینات آجری و كاشی كاری معرق به رنگ لاجوردی فیروزه ای و سفید است، اشاره کرد. مصالح به کار رفته در بنا مطلقا آجر است.

راه های دسترسی به امامزاده

راه های دسترسی به امامزاده

برای اینکه بتوانید از این بنا دیدن کنید باید راهی شهرستان رزن شوید و این کار با کمک اتوبوس به آسانی امکان پذیر می شود. بلیط اتوبوس رزن را نیز می توانید به صورت آنلاین خریداری کنید. پس از رسیدن به رزن وسایل نقلیه عمومی درون شهر وجود دارند که شما را به روستای ینگی قلعه، که امامزاده در آن قرار دارد، می برند. اگر هم با خودرو شخصی به سفر می روید باید از طریق جاده رزن قروه پس از طی کردن مسیری در حدود 3 کیلومتر به این امامزاده برسید.

بازدید از امامزاده هود

برای دیدار و گشت و گذار در این شهر نیازی نیست هزینه ای بپردازید و در ضمن اینکه می توانید به زیارت بپردازید، می توانید از این بنای تاریخی آن دیدن کنید. مستر بلیط پیشنهاد می کند زمانی در حدود دو تا سه ساعت را برای این کار اختصاص دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *