غار علیصدر

0 133

امروزه شکل های مختلفی از گردشگری ایجاد شده است که یکی از آنها، گردشگری غارها محسوب می شود. غار، یک تونل یا دهلیز زیرزمینی است که به‌صورت افقی یا با مجرای دارای شیب ملایم ممکن است از طریق یک دهانه یا بیشتر با سطح زمین ارتباط داشته باشد. غارها یکی از پدیده‌های ژئومورفولوژیکی اشکال کارست هستند. گردشگری غار که به ترتیب زیر مجموعه ژئوتوریسم و اکوتوریسم است از این جهت در صنعت توریسم مورد توجه قرار گرفته، که به سرعت در کشورهای در حال توسعه در حال پیشرفت است؛ جایی که تعداد بسیار زیادی غار به منظور بهره برداری توریسم در حال توسعه است. در سراسر جهان بیش از 5000 غار وجود دارد که قابلیت مورد بازدید قرار گرفتن توسط توریست ها را دارند. تا کنون 2۵00 غار در ایران شناسایی شده است که کمتر از یک درصد آنها غارهای باستانی و تاریخی هستند. در اغلب ارتفاعات ایران غارهای متعدد و گوناگونی با ابعاد و اشکال مختلف شکل گرفته‌اند و حتی در شرق کشور وجه تسمیه بسیاری از کوه‌ها ناشی از وجود این پدیده است، مثل «کوه چهل‌غار» یا «کوه غار کهنه» و …. . از میان غارهای ایران که قابلیت بازدید دارند، غار علیصدر معروف ترین آنها به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط شما را با این غار خاق العاده بیشتر آشنا می کنیم.

معرفی غار علیصدر

معرفی غار علیصدر

کبودرآهنگ از شهرستان های استان همدان به شمار می رود که مهمترین و معروف ترین جاذبه های گردشگری این استان در آن قرار دارند. یکی از این جاذبه ها غار علیصدر نام دارد که مطمئنا همگی آن را می شناسید و برای یکبا هم که شده است آن را از نزدیک دیده اید. هر کسی که به استان همدان سفر می کند محال است که از این غار دیدن نکند و بدون دیدار از آن همدان را ترک کنند. شاید خیلی از افراد فکر می کنند که این غار در شهرستان همدان قرار دارد ولی باید بگوییم که این طور نیست و کبودرآهنگ این غار را درون خود جای داده است. غار علیصدر در فاصله ۷۵ کیلومتری غربی همدان در طول جغرافیایی 4۸ درجه و 1۸ دقیقه و عرض 3۵ درجه و 1۸ دقیقه و ارتفاع 19۸0 متر از سطح دریا در کوه های زاگرس موسوم به سوباشی در روستای علیصدر واقع شده است.

این غار به نام‌های علی‌‌سرد، علی‌صدر و علی‌سد نیز نامیده می‌شود همچنین در فرهنگ دهخدا به نام علی‌سد (سدعلی) آمده، ولی بیشتر به نام روستای علیصدر معروف شده است. لازم به ذکر است که دهانه اصلی غار در روستای علیصدر مربوط به شهرستان کبودرآهنگ قرار دارد. این غار به جهات بسیاری اهمیت دارد که از میان آنها می توان این موارد را نام برد: غار آبی است، سالانه بیش از یک میلیون نفر از آن بازدید می‌کنند، از نظر ارتفاع سقف غار، دارای تنوع بسیار زیاد است، اشکال و پدیده‌های زمین‌شناسی و ژئومورفولوژی آن منحصر‌به‌فردند، دالان‌ها، تونل‌ها، دهلیزهای آن تنوع بسیار دارند، هیچ موجود زنده‌ای که با چشم غیرمسلح دیده شود، در آن وجود ندارد، یکی از کانون‌های جذب گردشگران خارجی است، هم قابلیت قایقرانی و هم قابلیت پیاده‌روی در آن وجود دارد. این غار بلند‌ترین غار ایران و دارای طولانی‌ترین خط سفر آبی زیرزمینی جهان است.

ساختار و جاذبه های گردشگری غار

ساختار و جاذبه های گردشگری غار

طول غار در روی زمین2 کیلومتر، پهنای غار 5/1 تا 60 متر و ارتفاع آن در برخی نقاط تا 15 متر از سطح آب و ارتفاع دهانه تا سطح آب 5/12 متر است. طول مجموع دالان‌ها و راهروهای این غار 11440 متر و عمق آب در جاهای مختلف از یک متر تا 16 متر متغیر است. این غار از دل توده سنگ های کربنات ها منطقه علیصدر همدان شکل گرفته است. سنگ های آهکی این منطقه از درجه خلوص بالایی برخوردارند و بر روی سیستم های ژوراسیک واقع شده اند که در واقع پایه نما را تشکیل می دهند. پس از ورود به غار به محوطه نسبتا وسیعی می رسیم که رسوبات موجود در سقف و دیوارهای آن نمایانگر این هستند، که در گذشته در این محوطه دریا بوده است. فضای داخلی سقف غار به طرز بسیار زیبایی با ساخت های گل کلمی و همچنین ستون های استالاگمیت تزیین شده است که نظر هر بینندهای را جلب می کند.

فضای داخلی غار بسیار وسیع و حجم آن چندین هزار متر مکعب است. به عقیده زمین شناسان غار علیصدر به دوره «ژوراسیک» دوران دوم زمین شناسی بر می گردد، که تقریبا معادل با 1۵0 میلیون سال پیش در بستر دریایی در آن زمان رسوب کرده است. لازم به ذکر است که در غار علیصدر موجودات زنده‌ای که با چشم مسلح دیده شوند وجود ندارند و دمای غار، صرف‌نظر از تأثیر گردشگران، در تمام طول سال 14 درجه سانتی‌گراد است. همچنین، دمای آب غار در تمام طول سال 12 درجه سانتی‌گراد است. علاوه بر زیبایی های زمین شناسی که این غار دارد و چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند، در این غار می توان قایقرانی کرد که از منحصر به فرد ترین جذابیت های غار به شمار می رود. این ویژگی در غارهای کمی در سراسر جهان وجود دارد که همین موضوع بر اهمیت آن می افزاید. مستر بلیط به شما کمک می کند تا بلیط سفر خود را به صورت آنلاین تهیه کنید و راهی این منطقه شوید.

راه های دسترسی به غار

راه های دسترسی به غار

همانطور که اشاره کردیم این غار در شهرستان کبودرآهنگ استان همدان قرار گرفته است که فاصله اش از مرکز استان در حدود 60 کیلومتر می شود. برای رفتن به این غار می توانید اقدام به خرید بلیط اتوبوس کنید و خود را به این منطقه برسانید. پس از رسیدن به شهر باید به 47کیلومتری شهر بروید تا بتوانید از غار دیدن کنید. اگر هم با خودرو شخصی راهی سفر می شوید بهتر است از طریق جاده کبودرآهنگ سوباشی خود را به آنجا برسانید.

بازدید از غار علیصدر

برای دیدار از این غار باید هزینه ای را پردازید که این هزینه برای گردشگران خارجی و داخلی متفاوت است و فرق می کند. اگر می خواهید شب را در شهر کبودر آهنگ بمانید می توانید اقدام به رزرو هتل به صورت آنلاین کنید و به راحتی شب را در انجا بمانید. در نزدیکی این غار دو غار دیگر به نام‌های سراب و سوباشی نیز به ترتیب با 7 و 11 کیلومتر فاصله با علیصدر در همدان وجود دارند که می توانید پس از دیدر از غار علیصدر به آنها نیز سر بزنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.