روستای بابانظر

0 411

کشور ایران با داشتن منابع سرشار و زیبای طبیعی جزء یکی از ده کانون شکل گیری تمدن بشری در جهان به شمار می رود. در زمینه صنعت گردشگری، ظاهراً به ویژه از قرن هفدهم میلادی است که ایران به عنوان کشور توریستی مورد توجه جهانگردان و گردشگران قرار گرفته است. این زمان را می توان نقطه عطف توجه به گردشگری ایران برشمرد؛ اما قرن نوزدهم قرنی متفاوت در تاریخ گردشگری ایران به شمار می رود چرا که در طول این سده دیپلمات ها، سپاهیان، بازرگانان، باستانشناسان، محققان و افراد کنجکاو دیگر به کشور ایران سفر کردند. صنعت گردشگری ایران از سال 1314 شمسی با تأسیس اداره امور جهانگردی که وابسته به وزارت کشور بود، شکل رسمی به خود گرفت. گردشگری روستایی به عنوان جزئی از مجموعه‌ی صنعت گردشگری در کشورهایی که جمعیت روستایی قابل توجهی دارند، دارای اهمیت فوق العاده است. در بسیاری از مناطق روستایی، گردشگری به عنوان یک بخش طبیعی از بافت اقتصادی و اجتماعی در کنار کشاورزی پذیرفته شده است. مناطق روستایی ایران با دارا بودن مناظر طبیعی زیبا، روستاهای ساحلی، کوهستانی و جنگلی و تفاوت های اقلیمی بسیار زیاد و همچنین ترکیبی از آداب و سنن محلی که نشأت گرفته از تنوع فرهنگی است، می تواند محیطی راحت، فرح بخش و جذاب را برای گردشگران فراهم آورند. یکی از این روستاها، روستای بابانظر در شهرستان رزن و استان همدان محسوب می شود.

معرفی روستای بابانظر

معرفی روستای بابانظر

شهرستان رزن یکی از شهرستان های استان همدان محسوب می شود که نسبت به دیگر بخش های این استان از آب و هوایی خنک تر برخورددار است. مرکز این شهرستان، شهر رزن محسوب می شود که که در دشتی زیبا و نسبتاً هموار گرفته‌است و اطراف آن را کوه‌هایی از رشته کوه‌های زاگرس دربر گرفته‌اند. چند رودخانه‌فصلی و دایمی و چشمه های آبگرم در اطراف آن وجود دارد. در این شهرستان می توانید شاهد جاذبه های گردشگری متنوعی همچون روستای بابانظر باشید که از زیبایی خاص و قدمت بالایی برخورددار است. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه گردشگری اطلاعاتی را برای شما گردآوری کرده ایم که در اختیار شما قرار می دهیم. روستای بابانظر در غرب شهرستان واقع شده که به علت وسعت و جمعیت زیاد مرکز دهستان بغراطی است. گفته می شود که این روستا در قرن 5 هجری، معاصر با باباطاهر عریان، توسط فردی به نام نظر تاسیس شده است و از آنجایی که نظر به بابا نظر شهر داشت این روستا نیز همین نام را گرفت. مردم این روستا اکثراً کشاورز و دامدار هستند و تعدادی نیز در کارگاه های موزاییک سازی کار می کنند. مذهب مردم، شیعه اثنی عشری است و به زبان ترکی تکلم می کنند.

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

خانه های مردم روستا از مصالح محلی و بوم آورد ساخته شده اند و هنوز بافت روستایی خود را حفظ کرده اند و همین موضوع یکی از جذابیت های این روستا محسوب می شود. اطراف این روستا را دشت های بسیار زیبا و با کوه های بلند در اطراف آنها فرا گرفته است. در این روستا می توانید شاهد جاذبه های طبیعی و تاریخی باشید که در ادامه توضیحاتی در این باره ارائه می دهیم.

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

جاذبه های طبیعی

جاذبه طبیعی اصلی این روستا، محوطه بقراطی به شمار می رود که در بیرون از روستا و اطراف آن قرار دارد. این منطقه که به دلیل اقامت اندیشمندی به نام بقراط حکیم در فصل بهار، بقراطی نامگذاری شده است که اهالی شهرستان این منطقه به آن بوقاطی می گویند. در این منطقه حدود 120 گیاه مختلف می روید که شامل  انواع گياهان دارويی و خوراکی همچون ریواس، تره، گل گاوزبان، گل ختمی، خاكشیر، آزربه، چای کوهی، آویشن، موسیر کوهی و … می شود. این گیاهان که اکثرا در فصل بهار می رویند، باعث می شوند در این فصل افراد زیادی به دیدن آنها بروند. علاوه بر این، محوطه بقراطی محل زندگی انواع جانداران است که از میان آنها می توان به کبک، تیهو و باقر قره و گونه‌هایي نظیر قوچ، میش وحشی و پستاندارانی چون گرگ، کفتار، رودک، شغال و خرگوش اشاره کرد.

جاذبه های تاریخی

در این روستا می توانید مجموعه ای تاریخی را مشاهده کنید که از عمارت اربابی،قلعه،حمام و مسجد تشکیل شده است. قدمت این مجموعه در حدود 200 سال می شود ولی در آن تغیریاتی ایجاد نشده است. لازم به ذکر است که در گذر زمان قلعه و عمارت اربابی تخریب شده اند و تنها آثاری از دیوارها و برج و باروها نمایان است. مسجد تاریخی دارای ۱۲ ستون اصلی از جنس چوب و پوشش بام هم تیر چوبی است. سر ستون ها گچ بری و نمای بیرونی کاه گل الک شده است. مصالح بکار رفته در این بنا خشت و گل است. این مجموعه در کل دارای ۳۰۰ متر مربع مساحت و دو درب چوبی برای ورود آقایان در قسمت جلو و یک ورودی در قسمت پشت مسجد برای خانمها تعبیه شده است. در قسمت داخل مسجد دور تا دور دیوار ها فضایی به ارتفاع ۵۰ سانتیمتر وعرض ۲ متر از کف مسجد برای نشستن بزرگان و ریش سفیدان ایجاد کرده اند.

جاذبه های تاریخی

راه های دسترسی به روستا

برای دسترسیی به این روستا باید در ابتدای کار راهی شهرستان رزن شوید، برای اینکار بهترین روش خرید بلیط  اتوبوس رزن به صورت آنلاین است. پس از اینکه به این شهر رسیدید به سراغ وسایل نقلیه عمومی بروید و با کمک آنها خود را به روستا برسانید.

بازدید از روستای بابانظر

برای دیدار از این روستا نیازی نیست هزینه ای را پرداخت کنید و می توانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای به این منطقه بروید. مستر بلیط پیشنهاد می کند موقع رفتن به این روستا حتما از تمام بخش های آن دیدن کنید تا لحظاتی خاص را در این مکان تجربه کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.