هدف از سفر باعث شده است که انواع مختلفی از سفر به وجود آید که گردشگری طبیعی، گردشگری تاریخی، گردشگری ورزشی، گردشگری الکترونیکی، گردشگری مذهبی برخی از آنها هستند. گردشگری مذهبی شکلی از اشکال گردشگری است که بر موانع آب و هوایی غلبه می نماید و با تغییرات فصلی و تحولات آب و هوایی تعداد گردشگران و بازدید از شهرها و مراکز مذهبی دچار تغییر نمی شود. برای این نوع گردشگر، تنها قصد حائط اهمیت نیست. تجربه او از همان ابتدای ترک مبدا آغاز می شود و تمام مسیر و وقایعی را که در طول مسیر با آن مواجه می شود، در بر می گیرد. گردشگری مذهبی نقش عمده ای در زندگی اجتماعی کشورهای اسلامی ایفا می کند. با رواج اسلام در ایران و گسترش مذهب شیعه در قرون اولیه اسلامی، شهرها و روستاهای ایران، به مراکزی برای زندگی تبدیل شده اند و پس از درگذشت امامزاده ها نیز مقبره هایشان به محلی برای زیارت مشتاقان تبدیل شده است که یکی از جنبه های مهم گذران اوقات فراغت در زندگی مردم به شمار می آید. یکی از امامزاده های ایران، امامزاده حسن گیفان در استان خراسان شمالی و شهرستان راز و جرگلان به شمار می رود که در منطقه از ارزش و اعتبار بالایی برخوردار است.

درباره امامزاده حسن گیفان

درباره امامزاده حسن گیفان

استان خراسان شمالی یکی از استان های ایران است که در قسمت شمال شرقی ایران قرار دارد. این شهرستان از مشرق و جنوب به دو استان خراسان رضوی و سمنان و از مغرب به استان گلستان محدود می شود و از شمال با کشور ترکمنستان حدود 534 کیلومتر مرز مشترک دارد. مرکز آن شهر بجنورد است و شش شهرستان و پانزده شهر دارد و یکی از این شهرستان ها، راز و جرگلان به شمار می رود. این شهرستان شمالی‌ترین شهرستان استان خراسان شمالی و استان ‌های خراسان است، که با شهرستان مانه و سملقان از جنوب و غرب، شهرستان بجنورد از جنوب شرقی و با کشور ترکمنستان از شمال، شرق و غرب به حدود ۱۶۵کیلومتر مرز مشترک دارد. در این شهرستان امامزاده های متعددی وجود دارد که یکی از آنها امامزاده حسن گیفان به شمار می رود. این امامزاده در روستای گیفان استان خراسان شمالی شهرستان راز و جرگلان قرار دارد که در این بخش از مجله مستر بلیط توضیحاتی در مورد آن ارائه می کنیم. بقعه امامزاده در داخل قبرستانی در فاصله 300 متری جنوب غربی روستای گیفان و در ارتفاعات منتهی به کوهستان واقع شده است. اطراف امامزاده در جنوب، شرق و غرب کوهستان و درختان جنگلی سرو و در شمال با اندک فاصله ای به باغ های گیفان متصل می شود.

معماری بنای امامزاده حسن

این بنا دارای پلانی مربعی شکل است که در نمای خارجی آن طاق نماهایی به چشم می خورد. گنبد بنا دو پوشته است و ساقه ای استوانه ای با ارتفاع 5 متر دارد. در گرداگرد ساقه گنبد در فواصل معین قاب های آجری مستطیل شکل ساخته شده، که جنبه تزئینی دارند. ایوان ورودی در ضلع شرقی بنا قرار گرفته و به شکل یک جلوآمدگی با سقف مسطح است که با استفاده از تیرهای چوبی پوشانده شده است. در دو طرف ایوان دو طاق نمای مستطیل شکل کم عرض وجود دارد. ئر نمای ضلع شمالی یک راه پله مارپیج وجود دارد که امکان دسترسی به پشت بام را فراهم می آورد و در نمای شمالی گنبذد یک ورودی کوپک مربع شکل تعبیه شده که از طرق آن می توان به فضای بین دو گنبد راه پیدا کرد. در داخل مقبره، یک صندوق چوبی با تزئینات منبت کاری به ابعاد 120 × 104 × 231 سانتی متر قرار دارد که در حاشیه های چهارچوب آن آیاتی از قرآن با خطوط مختلف و اسامی استادکاران مختلف با نقوش زیگزاگ و اشعاری به فارسی و نام سفارش دهندگان با تاریخ های گوناگون حک شده است.

راه های دسترسی به امامزاده حسن

راه های دسترسی به امامزاده حسن

این بنا در نزدیکی روستای گیفان در شهرستان راز و جرگلان قرار دارد به همین خاطر می توانید با خرید بلیط اتوبوس خود را به شهر راز برسانید و سپس به سمت این روستا حرکت کنید. فاصله این روستا از شهر راز در حدود 30 کیلومتر می شود و وسایل نقلیه عمومی به شما کمک می کنند تا به این روستا برسید.

بازدید از امامزاده حسن گیفان

برای دیدار از این بنا نیازی نیست هزینه پرداخت کنید و به راحتی می توانید در هر زمانی که تمایل داشتید به زیارت آن بروید. بهترین فصل برای سفر به این منطقه فصول گر سال به شمار می رود زیرا در این دوران آب و هوا بسیار مطبوع است و طبیعت دیدنی و زبیایی دارد. پیشنهاد مستر بلیط به مسافران این است که در صورت سفر به این منطقه حتما به زیارت این امامزاده بروند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *