شهرستان اندیكا با مساحت 2936 کیلومتر مربع بین 49 درجه و 52 دقیقه تا 49 درجه و 53 دقیقه طول شرقی از نصف انهار گرینویچ و بین 31 درجه و 43 دقیقه تا 32 درجه و 39 دقیقه عرض شمالی از خط استوا و با میانگین ارتفاع 800 متر از سطح دریا، در شمال شرقی استان خوزستان واقع گردیده است. این شهرستان از سوی شمال و شمال شرق به استان چهارمحال و بختیاری، از سوی شرق به شهرستان ایذه، از جانب جنوب به شهرستان مسجد سلیمان و از طرف غرب به شهرستان لالی و از سوی شمال غرب به شهرستان دزفول محدود می گردد. شهرستان مذکور با مرکزیت شهر قلعه خواجه، دارای سه بخش مرکزی، آبژیان و چلو و 595 روستا است که 347 روستای آن دارای سكنه هستند و فاصله این شهرستان تا مرکز استان 186 کیلومتر است. منطقه اندیكا تحت تأثیر رشته کوه های زاگرس قرار دارد. این کوه ها در جهت تقریباً شمال شرقی، جنوب غربی امتداد خود را از این ناحیه در ایران به سمت جنوب ادامه می دهند. همچنین در میان کوههای به هم پیوسته منطقه اندیكا، دشت های میان کوهی دیده می شوند. به همین واسطه در این شهرستان از آب و هوایی بسیار مطلوب برخوردار است و در آن می توان جاذبه های طبیعی گوناگونی پیدا کرد که یکی از آنها آبشار طوف کما به شمار می رود.

معرفی آبشار طوف کما

معرفی آبشار طوف کما

گردشگری فرایندی است که از دیرباز با شکل های خاص خود به من ور تأمین نیازهای روانی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی انسان ها وجود داشته است. یکی از شاخه های روبه رشد این صنعت، طبیعت گردی به شمار می رود. طبیعت گردی یا گردشگری در طبیعت، در برگیرنده رویکرد گردشگران به محیط طبیعی با انگیزه های متفاوتی است که گردشگر از سفر به محیط طبیعی مدنظر دارد. مناطق مختلفی در ایران وجود دارند که محل مناسبی برای این نوع از سفر به شمار می روند و یکی از آنها آبشار طوف کما نام دارد. آبشار طوف کما در شمال روستای موری در منطقه بخش چلو شهرستان اندیکا واقع شده است و در دامنه های ارتفاعات تاراز از سلسله ارتفاعات زاگرس و از کوهی به نام کما سرچشمه می گیرد. روستای موری از دیر باز یکی از مناطقی است که در مسیر کوچ بختیاری ها قرار گرفته و بسیاری از طوایف بختیاری برای کوچ ییلاق و قشلاق از این منطقه عبور می کنند. در اطراف این آبشار طبیعتی خارق العاده وجود دارد که باعث می شود گردشگران بسیاری برای دیدار از آن راهی این منطقه شوند. علاوه بر اهالی منطقه، افرادی از سراسر ایران برای دیدار از این منطقه راهی این شهرستان می شوند و تعطیلات خود را در آنجا می گذرانند.

ساختار و طبیعت آبشار

ساختار و طبیعت آبشار

اگر می خواهید در مودر این آبشار بیشتر بدانید این مطلب از مجله مستر بلیط را دنبال کنید. این آبشار زیبا در دامنه ارتفاعات تاراز و از کوهی به نام «کما» سرچشمه می گیرد و از به هم پیوستن سه چشمه تشکیل می شود. این آبشار با حدود  ۶۰ الی ۷۰ متر پس از سرازیر شدن از کوه به دره موری و نهایتا به روستای زیبای سوسن جاری می گردد. در بالا دست این آبشار، باغی بزرگ دیده می شود که با نام باغ ملکان شناخته می شود و در بین اهالی این اعتقاد وجود دارد که این مکان، منطقه ای باستانی است. البته وجود برد گوری ها یا غارهای ساخته شده بدست انسان شاهدی بر این ادعا است. پوشش گیاهی این منطقه شامل درختانی مانند درختان بلوط و بادام  کوهی می شود و علاوه بر این در این محوطه می توانید گیاهانی مانند ارزن، زالزالک، چنار، انجیر وحشی، انواع قارچ، کرفس محلی و … را ببنید. همچنین در فصل بهار می توانید شاهد انواع گل های وحشی مانند شقایق، نرگس، سنبل و بابونه باشید. این محوطه مانند بسیاری از مناطق طبیعی دیگر زیستگاه حیوانات و پرندگان مختلفی است که برخی از آنها خرس قهوه ای، پلنگ، گرگ، گراز، بز کوهی، کبک، عقاب، پرستو  و بلدرچین هستند.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

برای دیدار از محل باید به شهرستان اندیکا سفر کنید و سپس از مرکز این شهرستان خود را به این آبشار برسانید. برای اینکار هم می توانید اقدام به خرید بلیط اتوبوس کنید و به سمت این منطقه بروید.

بازدید از آبشار طوف کما

برای دیدار از این منطقه نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید و به رایگان می توانید به گشت و گذار در این محل بپردازید. علاوه بر این در این محوطه امکانات رفاهی چندانی وجود ندارد پس حتما نیاز است که وسایل مورد نیازتان را با خود ببرید تا در آنجا دچار مشکل نشوید. مستر بلیط بهترین زمان برای رفتن به این ناحیه را اواخر زمستان تا اواسط بهار می داند، زیرا در این دوران هم آب و هوای مناسبی بر این محیط حاکم است و هم زیبایی بی مانندی دارد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *