باغ موزه علم و صنعت گرمسار

باغ موزه علم و صنعت گرمسار

گرمسار یکی از بهترین شهرهایی است که در استان سمنان قرار دارد و از قدیم الایام با نام قطب تولید پنبه ایران شهرت داشته است. این شهر کویری دارای زمین های فراوانی است که سالانه مردمش از آن پنبه کشت می کنند. این شهر جزء یکی از قدمتی ترین شهرهای ایران است که گفته می شود، قدمتش حتی به قبل از دوره حکومتی اشکانیان باز می گردد. این شهر زیبا به علت کویری بودنش لقب «خورشید تابان» را از آن خود کرده و جالب است بدانید که یکی از مهم ترین زیستگاه گونه از یوزپلنگان ایرانی است. جایگاه و موقعیت جغرافیایی گرمسار بسیار مهم است چراکه در نزدیکی کوه های دماوند قرار دارد و همین موضوع سبب شده است تا دشت ها جاذبه های طبیعی آن نظیر دشت و رود و چشمه بسیار باشد. یکی از مهم ترین و تاریخی ترین جاذبه های این شهر، باغ موزه علم و صنعت گرمسار است که قصد داریم در این قسمت از مطالب مجله مستر بلیط  به آن بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

تاریخچه

همانطور که در قسمت بالا ذکر کردیم موزه  علم و صنعت گرمسار در گذشته یک کارخانه بزرگ تولید پنبه بود چراکه یکی از مهم ترین محصولات این شهر، تولید پنبه است و از همین رو در دوره حکومتی پهلوی ها کارخانه پنبه افتتاح شد. مساحت این کارخانه 30 هزار متر بود و بیشتر قسمت این موزه یا کارخانه را به ساخت انبارهایی برای نگهداری و تولید پنبه اختصاص داده بودند که هنوز هم آثار آن به جای مانده است. در گذشته روستاییان برای فروش پنبه های خود به گرمسار می آمدند و از این کارخانه یک انبار مخصوص به زمین کشاورزی و محصولات خودشان را کرایه می کردند. در قسمت بالایی هر انبار یعنی سقف شان یک دریچه درست کرده بودند تا مکش پنبه ها با دستگاه درست انجام شود.

تاریخچه

این کارخانه در زمان خودش بسیار مجهز بود، به طوریکه در همان سال های ابتدایی از کشور آلمان یک دستگاه بزرگ مخصوص پنبه پاک کردن خریداری کردند. کار این دستگاه به این صورت بود که به وسیله لوله بزرگی که داشت و قدرت مکندگی اش بسیار بالا بود، پنبه ها را از هر دریچه انباری به درون خود می کشید. سپس دانه به دانه آن ها را از تخم شان جدا می کرد. جالب است بدانید که کارخانه پنبه سازی در چند سال گذشته هم فعالیت های تولید پنبه خود را داشت تا اینکه صاحبین آن تصمیم به واگذاری اش به بخش های خصوصی گرفتند. بعد از واگذاری این مکان را مورد بازسازی قرار دادند و سپس در سال 1393 آن را به باغ موزه تبدیل نمودند. این باغ موزه در حال حاضر دارای یک غرفه مخصوص تولید و توضیح و فروش صنایع دستی گرمسار است. همچنین در آن کافی شاپ ها و امکانات رفاهی خوبی برای گردشگران ساخته اند. این کارخانه یا باغ موزه، در سال 1380 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

کارخانه پنبه گرمسار به دلیل اینکه بسیار از شهر دور بود تبدیل به موزه شد و از آنجا که می دانید، ساختمان این مکان بسیار قدیمی و قدمتی است. از همین رو به احتمال زیاد برای مهندسین معماری به نظر جالب می رسد، پس اگر به معماری های سبک قدیمی علاقه مند هستید، قطعا بازدید از این موزه برای تان جالب خواهد بود! برنامه های سرگرم کننده و جذاب بسیاری در باغ موزه علم و صنعت گرمسار برای گردشگران، مانند رقص های محلی، فروش صنایع دستی و برگزاری جشنواره های سنتی طراحی شده که می توانید با سفر به گرمسار از آن ها لذت ببرید. به همین دلیل سالانه گردشگران زیادی با تهیه بلیط اتوبوس تهران گرمسار به این شهر سفر می کنند.

 شرایط بازدید از باغ موزه علم و صنعت گرمسار

 شرایط بازدید از باغ موزه علم و صنعت گرمسار

برای بازدید از باغ موزه علم و صنعت گرمسار نیازی به پرداخت ورودی ندارید و می توانید در هر ساعتی از روز به بازدید از آن بروید. اما از آنجا که این کارخانه قدیمی کمی از شهر دور است، مستر بلیط به شما توصیه می کند که برای دیدن این مکان صبح به آن جا بروید تا موقع بازگشت به شب و تاریکی جاده برخورد نکنید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

آدرس: استان سمنان، شهرستان گرمسار، موزه علم و صنعت گرمسار (کارخانه پنبه).

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *