تونل نمکی گرمسار

0 242

گرمسار یکی از شهرهای کویری و معروف است که در استان سمنان قرار دارد و از موقعیت جغرافیایی خوبی هم برخوردار است و از هر سمت به قسمتی مهم منتهی می شود برای همین گردشگران زیادی با تهیه بلیط اتوبوس گرمسار به این شهر زیبا سفر می کنند. این شهر دارای بزرگترین تونل های نمکی در کشور است و جالب است بدانید که حدود 40 تونل نمک در آن قرار دارد و سالانه نمک های فراوانی که حاصل استخراج از این معادن است را به کشورهای خارجی صادر می کنند. بسیاری از این کشورها از نمک های معدنی ایران در زمینه انرژی درمانی بهره می برند! اگر به سمنان و به شهر گرمسار سفر کردید پیشنهاد می کنیم که بازدید از تونل نمکی این شهر را جزء اولویت های تان قرار دهید. در ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط  با ما همراه باشید تا شما را با یکی از معروف ترین جاذبه های طبیعی گرمسار آشنا کنیم.

تاریخچه تونل نمکی گرمسار

بیش از 10 ها سال از استخراج نمک از تونل نمکی گرمسار می گذرد. همانطور که گفتیم در این معدن 40 تونل نمکی وجود دارد که برای استخراج نمک از آن یک غار به صورت دستکن شده به وجود آمده است. برای برداشت نمک از این تونل ها از لوازمی همچون چکش و مته های بزرگ استفاده می کنند.  البته در برخی از مواقع هم به وسیله موا منفجره استخراج را راحت تر می کنند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

جالب است بدانید که تونل نمکی گرمسار یکی از بزرگترین معادن نمکی در کل خاورمیانه است. هنگامی که وارد این تونل نمکی می شوید تمامی دیواره های آن رنگی هستند و تقریبا به رنگ طوسی و دیده می شوند. هر چقدر که در این غار پیش می روید و به انتهای این می رسید دیواره ها بیشتر برق می زنند رنگ شان روشن تر می شود. این دیواره ها همگی نمکی هستند و تمامی قندیل های آویزان شده هم از جنس نمک می باشند که زیبایی داخلی تونل را بیشتر کرده اند. هر چقدر که بیشتر در این معدن پیش بروید چیزهای جذاب تری را با چشمان تان خواهید دید مانند گنبد های نمکی و تپه هایی جالب و زیبا که با نام «تپه های مریخی» شهرت دارند. حدود 85 درصد از نمکی که از این مکان استخراج می شود را به عنوان نمک خوراکی روانه بازار می کنند و همانطور که گفتیم به کشورهای دیگر هم صادر می شود.

نکات مهم بازدید از معدن نمک گرمسار

اگر قصد دارید که وارد تونل نمکی گرمسار شوید و از تمامی قسمت هایش دیدن کنید، باید موارد زیادی را در نظر داشته باشید. اول اینکه حتما لباس مناسب بپوشید و کفش های راحتی به پا کنید. درون این معدن مسیرهای نا همواری وجود دارد که اگر کفش خوبی نپوشید قطعا مجبور خواهید شد که اواسط راه را عقب گرد زده و بازگردید! چراغ قوه راه هم فراموش نکنید، چراکه داخل این تونل بسیار تاریک است و چشم چشم را نمی بیند و از آن بدتر اینکه بخشی از قسمت هایش بسیار لغزنده و امکان اینکه پای تان لیز بخورد بسیار زیاد است. هوای داخل تونل برعکس بیرونش بسیار خنک و سرد است، پس احتمال اینکه سرما اذیت تان کند بسیار است، توصیه می کنیم که حتما یک سوییشرت یا لباس گرم به همراه داشته باشید. مهم تر از همه این ها، پیش از ورود به جاده تونل نمکی باید حتما از پلیس راهنمایی مجوز بگیرید تا بتوانید به جاده وارد شوید و رانندگی کنید.

چه زمانی به معدن نمکی گرمسار برویم؟

چه زمانی به معدن نمکی گرمسار برویم؟

تونل نمکی گرمسار در یک منطقه بسیار پرت با امکانات خیلی کم وجود دارد و اصلا بهتر است که بگوییم هیچ امکانات رفاهی وجود ندارد! پس پیش از حرکت به این مکان باید به درستی برنامه ریزی داشته باشید. اطراف این منطقه را بیابان احاطه کرده و آب و هوا بسیار خشک و غیر قابل تحمل است، مگر اینکه در شرایط اقلیمی و آب و هوایی مناسبی به آن سفر کنید. پس به پیشنهاد مستر بلیط بهتر است در فصل زمستان به این شهر سفر کنید و از این معدن دیدن نمایید. البته این را هم بگوییم که هر چقدر هوای بیرونی تونل گرم و طاقت فرسا باشد، اما داخل آن بسیار مطبوع و خنک است. با این حال اگر در فصل مناسبی به آنجا نروید بسیار اذیت خواهید شد. داخل تونل پمپ هایی برای تهویه هوا هم وجود دارد که به هیچ وجه دچار مشکلات تنفسی نخواهید شد. جلوه های بصری این جاذبه طبیعی به قدری زیاد است که بدون شک نمی توانید از آن ها چشم بردارید! مانند شیارها و کریستال های نمکی که برق می زنند. این کریستال ها در شکل های مختلف ایجاد شده اند، برخی از آن ها شبیه به گل و برخی دیگر دارای لایه های مختلفی از طیف رنگ هستند. علت این رنگی بودن کریستال ها، وجود عنصرهای مختلف و ماده های نا خالص است. شکل ظاهری این کریستال ها مانند تخم مرغ و گل کلم است. هر چقدر که این مسیر را به جلو تر پیش می برید شاهد قسمت هایی هم خواهید بود که به شکل مستطیلی حفر شده اند.

شرایط بازدید از تونل نمکی گرمسار

شرایط بازدید از تونل نمکی گرمسار

برای بازدید از تونل نمکی گرمسار باید حتما با پلیس هماهنگ ومجوز رسمی دریافت کنید. به هیچ وجه نمی توانید بدون هماهنگی با مسئولین مربوطه وارد این منطقه شوید! پس توصیه می کنیم برای هماهنگی های لازمه از صبح زود به سمت این منطقه حرکت کنید تا برای گرفتن مجوز وقت تان به هدر نرود و از سوی دیگر برای بازدید از معدن دیرتان شود.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

برای دسترسی به مسیر تونل نمکی گرمسار باید به ضلع غربی جاده این شهر و 15 کیلومتری آن بروید. حدود 90 کیلومتری جاده تهران یک جاده به صورت ایوانک وجود دارد که باید از آن عبور کنید. در شهر گرمسار تعداد زیادی معدن نمکی وجود دارد که هنگام عبور از این جاده می توانید تعدادی از آن ها را ببینید، بعد به معدن نمکی گرمسار خواهید رسید.

آدرس: استان سمنان، شهرستان گرمسار، جاده مخصوص گرمسار به سمت قم.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.