خانه افتخار الاسلام

0 547

شهرستان بروجرد یکی از شهرستان های استان لرستان و از قدمت بالایی برخوردار است و مرکز این شهرستان نیز بروجرد نام دارد. شهرستان بروجرد از شمال به شهر های ملایر و نهاوند در استان همدان، از شرق به شهرستان شازند در استان مرکزی، از جنوب به شهرستان درود و از غرب به شهرستان های خرم آباد و دلفان محدود می شود. این شهرستان 198 روستای دارای سکنه دارد و از دو بخش مرکزی و اشترینان و 7 دهستان تشکیل شده است. موقعیت جغرافیایی آن، یعنی کوه های سر به فلک کشیده جنوبی و از طرفی ارتفاعات کم در سمت شمال، باعث شده است بروجرد از بادهای گرم خوزستان مصون باشد و بر عکس بادهای خنک شمالی در سراسر این منطقه بوزد. بنابراین آب و هوای آن در تابستان ها معتدل و در زمستان ها سرد است.  شهر بروجرد از شهرهای مهم، پر رونق و آباد ایران در دوره اسلامی بوده که در منابع تاریخی بارها به آن اشاره شده است. این شهر در تقاطع راه های شمال به جنوب و شرق به غرب واقع بوده و نقش بسیار مهمی در تحولات اجتماعی و اقتصادی غرب ایران و لرستان داشته است. جیهانیدر نیمه اول قرن چهارم در کتاب اشکال العالم نوشته است که: «بروجرد شهری است با نعمت بسیار و وزیر ابی دلف، حمویه … در آنجا منبر نهاده است». این پیشینه تاریخی و آب و هوای مناسب باعث شده است که افراد زیادی سالانه به این منطقه سفر کنند و از آثار تاریخی و طبیعی این شهرستان که یکی از آنها خانه افتخار الاسلام است دیدن کنند. اگر شما هم به دنبال سفر به این شهرستان هستید بهتر است تا پایان این مطلب از مجله مستر بلیط همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی از خانه افتخار الاسلام کسب کنید.

معرفی خانه افتخار الاسلام

معرفی خانه افتخار الاسلام

خانه های تاریخی یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری هر شهر به شمار می آیند. دیدار از این خانه ها می تواند شما را با رسوم گذشتگان آن شهر آشنا کند و احساس نزدیکی بیشتری با مردم منطقه کنید. در ایران خانه های تاریخی زیادی وجود دارد که هر یک از آنها سرشار از معماری بی نظیر و داستان های خاطره انگیز هستند. شما با قدم گذاشتن در این خانه ها به دل تاریخ سفر می کنید و در هر قسمت از آن خانه به این فکر می کنید که چه کسانی و با چه آداب و رسومی در آن زندگی می کردند و روزگار را چگونه می گذرانند. یکی از خانه های تاریخی که در شهر بروجرد وجود دارد خانه افتخار الاسلام است. این خانه مانند بسیار از دیگر خانه های تاریخی ایران در زمان حکومت قاجاریان ساخته شده و از آن زمان تا اکنون باقی مانده است. این خانه مانند دیگر هم طرازان خود از معماری خاصی برخوردار است. همین موضوع موجب شده است که وارد لیست آثار ملی ایران شود. این خانه زمانی متعلق به کی از روحانیون از خانواده سادات طباطبائی بود که حاج افتخار الاسلام نبوی طباطبایی نام داشت. این خانه در کوچه معروف به حاج افتخار در محله صوفیان قرار دارد که در زمان خود یکی از بزرگ ترین خانه ‌های مسکونی شهر محسوب می شد و در حال حاضر از زیبا ترین خانه های تاریخی در شهر بروجرد است.

معماری خانه افتخار الاسلام

معماری خانه افتخار الاسلام

خانه های قاجاری دارای معماری خاصی هستند و اصولا از حیاط مرکزی با اتاق هایی در سر تا سر آنها تشکیل شده اند. بنای مذکور نیز از این سبک معماری خانه های قاجاری طبعیت می کند و دارای یک سر د ورودی  بسیار بزرگ و زیبا است. دربی با دو لنگه چوبی بر روی آن قرار دارد که پس از عبور از فضای هشتی به حیاط خانه وارد می‌شود. حیاط خانه از سه جهت با اتاق ها و دیگر بخش های خانه و از سمت غرب با دیوار بزرگ و قطور محدود شده است و دارای طاق نماهای نیم دایره کوچک و بزرگ و تزیینات زیبای آجر کاری و کاشی معرق است که تزئینات این خانه را تشکیل می دهد. ساختمان اصلی خانه در بخش شمالی و در سه جهت قرار دارد و دارای دو طبقه است. در طبقه پایینی دو اتاق بزرگ سه دری در دو طرف پلکان  وجود دارد که سقف آن به صورت طاق آهنگ است. علاوه بر این دو اتاق کوچک نیز در زیر پله و یک پنج دری در قسمت میانی قرار دارد. تالاری در پنج دری در قسمت وسطی بنا دیده می شود که از یک تالار در جلو یک پس تالار پشت آن تشکیل شده‌ است. برای اینکه به طبقه بالا بروید از چند پله آجری، که به صورت قرینه در دو طرف ساختمان چیده شده اند، می توانید استفاده کنید. برای تزئین این پله ها، کاشی‌ های زیبای معرق و خشتی به کار برده اند.

پنجره های خانه

در طبقه دوم هم مثل طبقه پائینی دو اتاق که به صورت قرینه در طرف ورودی قرار دارد و اروسی سه دری مشرف به حیاط بر آن است. دو اتاق کوچک دیگر نیز در روبروی پلکان ورودی قرار دارد و در قسمت وسط، اروسی هفت دری بزرگی نصب شده است که در پشت آن تالار و پس تالار بزرگی قرار دارد. بر بدنه دیوار و بر قاب‌بندی‌ های زیر سقف آن نقاشی ‌های دیواری متنوع و زیبایی نقش به چشم می خورد. سراسر سمت شرقی حیاط با اتاق ‌ها و فضا هایی متنوع و حمام زیبایی در انتهای سمت جنوب شرقی خانه قرار دارد. این حمام همانند تمام حمام‌ های قدیمی شامل بخش ‌های مختلف از جمله سربینه و گرمینه است. در سمت شمال شرقی عمارت فضایی تحت عنوان حیاط خلوت وجود دارد که راه ورود به آن از طریق دالانی از سمت حیاط است این بخش نیز در دو طبقه و متشکل از فضاهای متنوعی  است. سمت جنوب حیاط خلوت آشپزخانه منزل قرار دارد. مطبخ خانه فضایی است بزرگ با پوشش سقف طاق و تویزه که از سه بخش انبار هیزم، تنور جهت پخت نان و قسمتی که برای پخت و پز از آن استفاده می‌شود تشکیل شده‌است. پنجره های خانه که قاب آن ها از چوب ساخته و با شیشه های رنگی پوشانده شده است.

اگر تصمیم دارید به شهر بروجرد سفر کنید می توانید از اتوبوس برای این کار استفاده کنید و بلیط اتوبوس بروجرد را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و از مزایای آن بهره مند شوید.

راه های دسترسی به خانه

راه های دسترسی به خانه

اگر می خواهید به دیدن این خانه بروید باید خود را به خیابان صفا، کوچه هلال احمر، کوچه آقا احمدی در بروجرد برسانید. از آنجایی که خانه درون شهر قرار دارد پس دسترسی به آن نیز راحت است و می توانید با کلیه وسایل حمل و نقل عمومی درون شهری به سمت آن بروید.

بازدید از خانه افتخار الاسلام

برای بازدید از آن هزینه کمی باید پرداخت کنید که صرف نگهداری از خانه می شود، توجه داشته باشید که فقط در ساعات خاصی می توانید به داخل این خانه بروید و در روزهای تعطیل نیز بسته است.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.