آرامگاه ابن یمین فرومدی

0 221

استان سمنان با مساحتی معادل 97491 کیلومتر مربع شامل 8 شهرستان و در 34 درجه و 13 دقیقه تا 37 درجه و 20 دقیقه عرض شمالی و 51 درجه و 51 دقیقه تا 57 درجه و 3 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد و از شمال به استان های خراسان شمالی، مازندران و گلستان، از شرق به استان خراسان رضوی، از جنوب به استان اصفهان و یزد و از غرب به استان های قم و تهران محدود می گردد که شهرستان میامی در شرق این استان واقع شده است. این شهرستان بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، دارای دو بخش به نام های مرکزیی و کالپوش و 5 دهستان به نام های میامی و فرومد و کلاته ها در بخش مرکزی و رضوان و نردین در بخش کالپوش است. شهرستان میامی از قسمت شمال به استان گلستان، از قسمت شرق به استان خراسان رضوی، از قسمت شمال شرق به استان خراسان شمالی، از جنوب به بخش بیارجمند، از غرب به بخش بسطام و از جنوب غرب به بخش مرکزی شهرستان شاهرود محدود می شود. شهر میامی مرکز شهرستان میامی، در طول جغرافیایی 55 درجه و 39 دقیقه و عرض جغرافیایی 36 درجه و 36 دقیقه در ارتفاع 1025 متر از سطح دریا واقع شده است. در این شهرستان های جاذبه گردشگری گوناگونی وجود دارد که یکی از آنها آرامگاه ابن یمین فرومدی به شمار می رود.

معرفی آرامگاه ابن یمین فرومدی

معرفی آرامگاه ابن یمین فرومدی

در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان میامی رفته ایم که در ادامه به صورت کامل آن را برای شما شرح می دهیم. آرامگاه ها پس از مساجد، بيش از هر بنای ديگری مورد توجه عام بوده اند. مطالعات نشان می دهد كه مردم، مزار امامزادگان و مفاخر فرهنگی را در طول تاريخ، بيش از مزار حكام و اُمرا پاس داشته اند. افتخار به نياكان و سعی در حفظ آنچه ما را به نوعی با گذشته مرتبط می دارد، حسی طبيعی و مؤثر در شناسايی و حفظ فرهنگ و هويت قومی است. در واقع هويت امروزی ما بر اساس كمك و معاونت اجدادمان و بر اساس داشته های به ارث رسيده از آن ها، در قرون متمادی شكل گرفته است. یکی از این آرامگاه ها آرامگاه ابن یمین فرومدی در استان سمنان و شهرستان میامی به شمار می رود. آرامگاه ابن یمین، محل دفن شاعر نامی قرن هشتم، ابن یمین طغرایی در استان سمنان محسوب می شود. این آرامگاه با پیگیری ‌های عبدالرفیع حقیقت ساخته شده‌ است و در سال 1397 تحت مالکیت اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان قرار گرفته است. این آرامگاه در ۱۰۵ کیلومتری شمال شرقی میامی و ۱۶۵ کیلومتری شاهرود در روستای فرومد قرار دارد و در جوار مسجد جامع فرومد قرار گرفته است.

معماری بنای آرامگاه

معماری بنای آرامگاه

این بنا پلانی به صورت شش گوشه دارد و مساحت آن در حدود ۱۲۱۳می شود. سنگ قبر شش گوشه ابن یمین در وسط بنا واقع شده و شش گوشه بنا، تداعی کننده یک گل باز شده است. سنگ‌قبر دارای شش ضلع کوچک است و بر روی آن مطالبی در خصوص این شاعر بزرگ نوشته شده است. فضای سبزی در اطراف این بنا وجود دارد که با نرده محصور شده ‌است. در مورد این بنا گفته می شود که تداعی کننده نمادی از کلاه سربداران است. مصالحی که در ساخت این بنا استفاده شده است شامل آجر و سیمان می شود و از تزئینات خاصی در آن استفاده نشده است. کار مرمت این مجموعه تاریخی با احیای محوطه و فضای سبز مجموعه با کاشت بیش از سه هزار گل و درختچه تزئینی، استحکام‌بخشی مقبره، اجرای نورپردازی طبق الگوی اولیه طرح آرامگاه، بندکشی جداره‌ها، تعویض آجرهای فرسوده و احیای چاه آب انجام شده است.

راه های دسترسی به آرامگاه

راه های دسترسی به آرامگاه

برای اینکه بتوانید از این آرامگاه دیدن کنید باید به شهرستان میامی سر بزنید. برای رفتن به میامی فقط کافی است بلیط اتوبوس میامی را از مست بلیط به صورت آنلای و در کمترین زمان ممکن خریداری کنید و به این شهر بروید. پس از اینکه به میامی رسیدید می توانید از وسایل نقلیه عمومی کمک بگیرید و به این محوطه بروید.

بازدید از آرامگاه ابن یمین فرومدی

برای دیدار از این محل باید هزینه ای را پرداخت کنید و مدت زمانی که نیاز دارید که از این بنا دیدن کنید در حدود یک ساعت می شود.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.