گوردخمه دکان داوود؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 433

گوردخمه دکان داوود کجاست؟ در کشور ایران تاریخ و تمدن چند هزار ساله یک سخن کلیشه ای و راسخ است. در بین استان های تاریخی می توان به استان کرمانشاه اشاره کرد که از نظر قدیمی بودن در ایران حرف اول را می زند و دارای تاریخ و فرهنگ بسیار غنی می باشد همچنین در میان تاریخ دانان محبوبیت بسیار زیادی دارد.

گوردخمه دکان داوود در کرمانشاه فقط یکی از ده ها جاذبه در این استان است. گوردخمه دکان در بین اهالی سرپل ذهاب بیشتر با نام کله داوود شناخته می شود. این بنا از جمله جاذبه های تاریخی در کرمانشاه است که از زمان ورود آریایی ها به این سرزمین در دل یک صخره قرار گرفته است.

با این حال اختلاف نظرهایی در باب این که گوردخمه دکان داوود در زمان مادها و هخامنشیان بوده است وجود دارد اما شواهد مبنی بر این است که این بنا از زمان حکومت هخامنشیان در ایران وجود داشته است. برای آشنایی بیشتر با تاریخچه و معماری این بنای تاریخی در ادامه با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه

تاریخچه گوردخمه دکان داوود

قبل از این که بخواهیم از تاریخچه گوردخمه دکان داوود حرف بزنیم بهتر است ابتدا بدانید که گورخمه با دخمه تفاوت دارد در واقع دخمه جایی بود در بالای کوه که جسد مردگان در آن جا قرار داده می شد تا به واسطه پرندگان و حیوانات از بین برود، اما گوردخمه آرامگاهی است اتاق مانند که در دل کوه و صخره حفاری می شد و به قدری بزرگ بود تا بتوان درون آن اشیا قرار داد و مراسمی برگزار کرد. گوردخمه های موجود در ایران متعلق سه گروه مادها، هخامنشیان و بعد از هخامنشیان هستند.

گوردخمه دکان داوود از آن دسته بناهایی است که دارای قدمت بسیار بالایی است این بنای تاریخی 2500 سال پیش ساخته شده است و در حال حاضر همچنان استوار و محکم باقی مانده است که این امر باعث حیرت انسان می شود.

گوردخمه دکان داوود در تاریخ 1310 به عنوان یک اثر تاریخی در فهرست آثار ملی قرار گرفت، این بنای تاریخی جزء اولین گوردخمه های کشور محسوب می شود همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد اختلاف نظرهای بسیار زیادی در باب این که این بنا در چه زمانی ساخته شده است وجود دارد.

برخی از تحقیقات تاریخی آن را به پادشاه مادها که ایشتوویگو نام داشت نسبت می دهند، و در برخی دیگر از تحقیقات این بنا را یادگار به جا مانده از دوران هخامنشیان می دانند حتی عده ای از محققان گوردخمه دکان داوود را به یکی از پادشاهان هخامنشی که ضحاک نام داشت متعلق می دانند همچنین برخی از اهالی منطقه بر این باورند که نوه ضحاک در زیر این گوردخمه مدفون شده است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کرمانشاه و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “کرمانشاه” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همانطور که گفته شد گوردخمه دکان در دل یک صخره ستبر حفر شده است، و دسترسی به این بنا امکان پذیر نیست، گوردخمه دکان داوود ایوان مستطیلی شکلی دارد که دارای طول9/60متر از قسمت جلو و دارای 7/32 متر از قسمت پشت است همچنین دارای ارتفاع 2/60 متر و پهنای آن 1/95 متر است.

در دو طرف ورودی گوردخمه دکان بقایای دو ستون به چشم می خورد که با گذشت زمان و در اثر فرسایش بدنه این ستون ها دچار تخریب شده اند، اما چیزی که از ستون ها باقی مانده پایه و سرستون ها هستند ایوان یک اتاق با ورودی به ابعاد 5/1 متر از طرف دیوار عقبی وجود دارد.

اتاق دارای طول 2/83 وعرض 2/32 متر و همچنین ارتفاع 2/18 متر می باشد. در داخل این اتاق یک قبر بیضی شکل 70 سانتی متر وجود دارد و همچنین پنج تاقچه برای قرار دادن نذورات وجود دارد. نکته جالب درباره گوردخمه دکان داوود مغایرت هندسی سقف ایوان جلو و اتاق عقبی آن می باشد که یکی به شکل مسطح و دیگری به شکل هلالی است.

قاب مستطیلی شکلی در 8 متر پایین تر از گوردخمه دکان داوود وجود دارد که تصویر شخصی را نشان می دهد که در آن حالت نیم رخ ایستاده و یک دستش را به نشانه دعا بالا برده است.

به نظر می رسد این مرد تنها که نیم رخ او حجاری شده است نوه ضحاک باشد که برای آمرزش پدربزرگ خود دعا و نیایش می کند. گوردخمه دکان از نظر اهل حق بسیار متبرک دانسته می شود، در حالی که هرساله در مراسمات مذهبی شرکت کرده و نذورات خود را بین اهالی و مسافران توزیع می کنند.

این گروه از افراد بر این باورند که یکی از شخصیت های مهم مذهبی در آن جا دفن شده است. پایین تر از گوردخمه دکان داوود قبرستان قدیمی قرار دارد که گویا در دهه پیش مورد استفاده افراد قرار می گرفته است.

اگر قصد دارید به کرمانشاه سفر کنید، می توانید به راحتی بلیط هواپیما کرمانشاه را خریداری کنید و از دیدن این همه جاذبه زیبا و نایاب لذت ببرید.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

گوردخمه دکان داوود دارای تمدن و تاریخ بسیار غنی بوده است و قطعا یکی از بهترین مقاصد برای علاقمندان تاریخ و فرهنگ کشورمان است، علاوه بر این که این مکان تاریخی محسوب می شود مکانی مذهبی نیز هست که برای افراد متدین بسیار مکان مناسبی است. به طور کلی ساختار گوردخمه دکان به گونه ای است که بازدید ازآن بیشتر به بازدید از یک مکان خیالی شبیه است.

استان کرمانشاه از آن دسته استان هایی است که دارای تابستان های گرم و زمستان های سرد است اما اوج زیبایی کرمانشاه در فصل پاییز و بهار است به دلیل آب و هوای بی نظیر در این فصول از سال گردشگران بسیاری از نقاط مختلف کشور جذب می کند، از این رو مستر بلیط پیشنهاد می کند بهترین زمان برای مسافرت شش ماهه ابتدای سال است. بازدید از گوردخمه دکان هزینه ناچیزی دارد و با پرداخت هزینه اندک می توانید حدود 2تا3 ساعت را به به بازدید این مکان اختصاص دهید.

برای خرید بلیط اتوبوس کرمانشاه می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل کرمانشاه شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

راه های دسترسی به گوردخمه دکان داوود

گوردخمه تاریخی در فاصله 90 مایلی از مرکز کرمانشاه قرار دارد، که برای رسیدن به آن جا از مرکز شهر حدودا 80 دقیقه زمان لازم است اما هنگامی که به این مکان سفر کردید به هیچ عنوان پشیمان نخواهید شد، چرا که سفر به مکان های تاریخی انسان را هیچگاه مردد نمی کند علاقمندان می توانند برای سفر به آن جا از خودروی شخصی خود استفاده کنند یا بلیط قطار کرمانشاه را تهیه کرده و باقی مسیر را با وسیله نقلیه عمومی طی کنند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.