بیستون

بیستون؛ تاریخچه + راه های دسترسی

بیستون یا سر پل بیستون یکی از شهرهای شهرستان هرسین در استان کرمانشاه است. شهر بیستون در پای کوهی معروف به همین نام و در مسیر شهر کرمانشاه به صحنه واقع شده ‌است و دارای دو دهستان به نام های چهر و مرکزی می‌ باشد.

این منطقه از دیر باز مورد توجه بوده و تقریباً از تمامی دوران تاریخی در آن یادگاری یافت می‌ شود. مجموعه تاریخی و فرهنگی بیستون در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۴۶۳ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. اگر می خواهید با این شهر زیبا و دیدنی بیشتر آشنا شوید، تا انتهای مجله مستر بلیط همراه ما باشید.

تاریخچه بیستون

تاریخچه بیستون

کوه بیستون در کنار یک راه باستانی پر رفت ‌و آمد قرار داشته و این راه، مسیر محل عبور کاروان‌ ها و نظامیان از شهرهای بابل و بغداد به سوی کوه‌ های زاگرس و اکباتان بوده که این خود از مهم ‌ترین عوامل گیرایی این منطقه برای نشان دادن قدرت پادشاهان ایران بوده ‌است.

محوطه تاریخی و فرهنگی بیستون که با نام محوطه بیستون در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، یک منطقه تاریخی و باستان ‌شناسی مربوط به دوره‌ های گوناگون تاریخی پیش از اسلام و پس از اسلام می باشد.

آثاری كه در پرونده بیستون برای ثبت در فهرست میراث جهانی باز شناسانده شدند در برگیرنده سنگ ‌نبشته بیستون، پیکره هركول، دیواره فرهاد تراش، بنای ساسانی، كاروانسرای ایلخانی، كاروانسرای بیستون صفوی، نقش برجسته بلاش، محوطه تاریخی پارت و سراب بیستون است.

سراب بیستون

نقشه و معرفی بخش های مختلف بیستون

محدوده بیستون با ۱۶۵۰ هكتار وسعت و حریم ۳۶ هزار هكتاری خود، دارای ارزش‌ تاریخی، طبیعی و زیست محیطی متنوع و فراوانی است كه هر یک به تنهایی در فهرست میراث جهانی می ‌توانند ثبت شوند، اما آن چه بیستون را در جهان معرفی می كند، کتیبه بزرگ داریوش کبیر است كه به ۵۲۰ سال پیش از میلاد بر می ‌گردد. در ادامه چند مورد از منطقه های مهم بیستون را به شما معرفی می کنیم.

کوه بیستون

یکی از جاذبه های بسیار دیدنی این منطقه، کوه بیستون می باشد که در محدوده کوه‌ های کوهستان پرآو و در نزدیکی شهر بیستون و ۳۲ کیلومتری شرقی شهر کرمانشاه جای گرفته ‌است.

وجود نقش های برجسته کوه بیستون تاریخچه آثار باستانی موجود را آشکار می‌ کند. در این نقش برجسته‌ ها داریوش اول پادشاه هخامنش را به همراه کتیبه ای از او می‌ توان دید. دیواره بیستون که سنگ‌ نبشته بیستون بر روی آن کنده‌ کاری شده با بلندای ۱۲۰۰ متر و پهنه‌ بیش از ۵۰۰۰ متر، از مهم ‌ترین عوامل جذابیت این محوطه برای ساخت آثار تاریخی می باشد و مرتفع‌ ترین دیواره ایران و پنجمین دیواره مرتفع جهان است.

تا کنون ۲۸ اثر از آثار تاریخی کوه بیستون در فهرست آثار ملی ایران و ۱۳ اثر همراه سنگ‌ نبشته بیستون در سال ۲۰۰۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده‌ اند.

سراب بیستون

از دیگر جاذبه های زیبا و بسیار دیدنی بیستون، می توان سراب بیستون را نام برد. سراب بیستون، چشمه ای است که از دل زمین می جوشد و آب آن در برکه ای نه چندان بزرگ جمع می شود. وجود این سراب یکی از دلایل اصلی استقرار های انسانی از دوره پارینه سنگی تا عصر حاضر در این نقطه بوده است.

در دوران تاریخی نیز به عنوان محل اتراق مسافران و کاروانیان در مسیر مرکز و غرب ایران به بین النهرین مورد استفاده قرار می گرفت. بیشتر آثار تاریخی بیستون پیرامون این سراب قرار دارند. سراب بیستون در محوطه تاریخی و فرهنگی بیستون واقع شده و در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۵۰۲۰ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اگر قصد دارید به کرمانشاه سفر کنید، می توانید به راحتی بلیط هواپیما کرمانشاه را خریداری کنید و از دیدن این همه جاذبه زیبا و نایاب لذت ببرید.

کاروانسرای بیستون

کاروانسرای بیستون

کاروانسرای بیستون از قرن ۱۷ میلادی تاکنون پا بر جا می باشد. این کاروانسرا به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده و در زمان شاه سلیمان به پایان رسیده است. دور تا دور آن را ۴۷ اتاق احاطه کرده که در پشت این اتاق‌ ها ۴ اصطبل دراز قرار دارند. این کاروانسرا پس از مرمت به مهمانسرای لاله بیستون تغییر کاربری داده است.

مهمانسرای لاله با طراحی سنتی و امکاناتی نظیر کافی شاپ، رستوران غذاهای ایرانی و خارجی در کنار سیستم‌ های مجهز سرمایشی و گرمایشی آماده پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی است.

غارهای بیستون

بر دامنه کوه بیستون تعدادی غار مربوط به دوره پارینه سنگی میانی وجود دارند، که غار شکارچیان، کهن ‌ترین سند سکونت انسان در منطقه بیستون است. در کاوش‌ های باستانی انجام شده در این غار اشیائی مانند: سفال، ابزار سنگی و قطعات استخوانی حیواناتی مثل گوزن، غزال، گاو وحشی، پلنگ، شغال، گراز، روباه قرمز و ابزارهایی مانند تبر، تیغه‌ های سنگی و چند قطعه استخوان انسان مانند دندان پیشین و استخوان ترقوه به دست آمده‌ و قدمتی بین ۴۰ تا ۷۰ هزار سال برای آن ها تخمین زده اند.

از غار های دیگر که در مجموعه بیستون وجود دارند، می توان غار های مر تاریک، مر خر، مر دو در و مر آفتاب را نام برد. در این غارها هم باستان شناسان، ابزار آلات سنگی مربوط به دوران پارینه سنگی میانی کشف کرده‌ اند.

آثار های دیگری از جمله غار شکارچیان، تپه نادری، جاده حاشیه سراب، بقایای گورستان قدیمی، دژ تاریخی مدفون، نیایشگاه شاهنشاهان ماد، نقش برجسته داریوش بزرگ، مجسمه هرکول، نقش برجسته میتریدات دوم شاهنشاه اشکانی، نقش برجسته گودرز، سنگ بلاش، پرستشگاه شاهنشاهان پارتی، بقایای شهر باستانی هخامنشیان و پارتیان، بقایای بناهای ساسانی، کتیبه فرهاد کوه کن، بقایای پل ساسانی، بقایای سد ساسانی، سنگ های تراشیده ساسانیان، کاروانسرای ایلخانی، بنا های ایلخانی، کاروانسرا های صفوی، وقف نامه شیخ علی خان زنگنه، پل بیستون، شیر سنگی بیستون، گور دخمه برناج و گور دخمه سرخ ده در این مجموعه وجود دارند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و هر بیننده ای مات و مبهوت می کنند.

اگر قصد سفر به این شهر را دارید، می توانید در هر جای دنیا که باشید به راحتی از طریق سایت مستر بلیط اقدام به خرید بلیط مورد نظر خود کنید.

شرایط بازدید از بیستون

شرایط بازدید از بیستون

برای بازدید از مجموعه بسیار دیدنی بیستون می توانید از ساعت ۸ الی ۲۰ به آن جا بروید. با پرداخت کردن مبلغ ۵۰۰۰ تومان برای گردشگران داخلی و ۳۰۰۰۰ تومان برای گردشگران خارجی می توانید از این مجموعه دیدن فرمایید.

همچنین در نزدیکی در ورودی محل مناسب برای پارک خودرو وجود دارد و از آن جا که محوطه بیستون در دامنه کوه قرار گرفته و مکان‌ های دیدنی آن با هم فاصله دارند در روزهای پر بازدید هم مشکلی برای گردشگران برای بازدید به وجود نمی‌ آید.

راه های دسترسی به بیستون

محوطه تاریخی و فرهنگی بیستون در دامنه کوه بیستون در شهر بیستون و در کنار راه باستانی و کهن کرمانشاه به همدان جای گرفته‌ است و شما می توانید با هرگونه وسیله مسافربری که دوست داشتید، به این شهر سفر کنید.

برای خرید بلیط اتوبوس کرمانشاه می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل کرمانشاه شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *