طبیعت گردی یکی از شاخه های گردشگری است که افراد زیادی تمایل دارند که این نوع سفر را انجام دهند. در این میان گردشگری ماجراجویانه را می توان بخشی از طبیعت گردی به شمار آورد. امروزه افراد زیادی هستند که زمانی که به تعطیلات می روند خواهان حجم زیادی از هیجان هستند و دوست دارند راهی سفری بشوند که در آن هیجان را نیز بتوان یافت. این نوع سفر اصولا در مناطقی دور از شهرها و در طبیعتی انجام می گیرد که بسیار بکر محسوب می شود و پای کمتر کسی به آنجا باز شده است. در هر جامعه افرادی وجود دارند كه به انجام دادن كارهای مخاطره آميز و هيجان برانگيز علاقه خاصی دارند و برخی از اين افراد در قالب سفر سعی در پاسخگويی به اين ميل درونی دارند. چنين افرادی عمدتا به صورت گروهی و با كوله پشتی های خود اقدام به سفر به مناطق ناشناخته در طبيعت می كنند و شب را همانجا می گذرانند. در ایران پدیده های طبیعی گوناگونی وجود دارند که دارای این ویژگی ها هستند و یکی از مکان هایی که در استان چهار محال بختیاری و شهرستان اردل قرار دارد، آبشار زرد لیمه به شمار می رود، این آبشار در محلی قرار گرفته که دسترسی به آن بسیار سخت است.

معرفی آبشار زرد لیمه

معرفی آبشار زرد لیمه

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از پدیده های طبیعی با شما صحبت خواهیم کرد که در شهرستان اردل استان چهار محال بختیاری قرار دارد. شهرستان اردل یکی از شهرستان های استان چهار محال و بختیاری به شمار می رود که مرکز آن هم شهر اردل است. در مورد وجه تسمیه نام آن گفته می شود که کلمه ارد به معنی مقدس است، مثل اردکان یعنی معدن مقدس و اردل متشکل از دو کلمه ارد+ اله است که اله نیز به معنای کوه کوچک یا تپه به شمار می رود و معنای اردل تپه مقدس می شود. وجود یک تپه در محله قدیم اردل که امامزاده ای در آنجا مدفون است این موضوع را بیشتر روشن می کند. این شهرستان از جاذبه های طبیعی گوناگونی برخوردار است که آبشار زرد لیمه یکی از آنها به شمار می رود. این آبشار را عریض ترین آبشار ایران می دانند که در دره ای به همین نام قرار گرفته است. در مورد نام این آبشار می گویند که زرد به معنای بلندی است و لیمه نیز معنای پایین دست می دهد. که آن را می توان اینگونه تعبیر کرد که آبی که از بالا دست به پایین می ریزد را نشان می دهد. یکی از ویژگی های آبشار زرد لیمه این است که یکی از سرچشمه های رود کارون محسوب می شود. این آبشار در مسیر کوچ عشایر این ناحیه قرار دارد به طوری که قسمت بالای آن ییلاق و قسمت پایین آن قشلاق عشایر به شمار می آید.

طبیعت و ساختار آبشار

طبیعت و ساختار آبشار

این آبشار که ظاهری زیبا و حیرت انگیز دارد، دارای عرضی برابر با 60 و ارتفاعی 40 متری است که هر ببینده ای با دیدن آن در جای خود میخکوب می شود. این آبشار نمایی چند طبقه دارد که بر دلربایی آن افزوده است و گرداگرد آن را کوه های رشته کوه زاگرس احاطه کرده اند و نمایی حیرت آور را به وجود آورده اند. دور تا دور این آبشار را درختان سر به فلک کشیده فرا گرفته اند که همگی به واسطه وجود این آبشار رشد و مو می کنند. این درختان شامل درختانی چون بلوط و بادام کوهی می شود و علاوه بر اینها می توان گیاهان مرتعی و گون را در بین آنها دید. در زیر پای این آبشار رودخانه بازفت که یکی از شاخه های رود کارون است عبور می کند و آبشار پس از عبور از میان سنگ ها و صخره خود را به این رودخانه می رساند.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

در بخش های قبلی به این موضوع اشاره کردیم که این آبشار یکی از پدیده های صعب العبور به شمار می رود. پس برای رفتن به این آبشار باید آمادگی لازم را داشته باشید. برای اینکه به این آبشار بروید می توانید در ابتدا بلیط اتوبوس را به صورت آنلاین از مستر بلیط خریداری کنید و خود را به شهر اردل برسانید. سپس با کمک وسایل حمل و نقل عمومی به ناحیه دیناران بروید و قسمتی از مسیر را نیز باید پیاده طی کنید. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید از همان ابتدا به سمت دیناران حرکت کنید و ماشین را در جایی پارک کنید و باقی مسیر را هم پیاده بروید.

بازدید از آبشار زرد لیمه

برای بازدید از این محوطه باید از لحاظ بدنی دچار مشکلی نباشید زیرا رسیدن به آن کار راحتی نیست. وسایل مورد نیازتان را به همراه ببرید و همچنین کفش و لباس مناسب نیز به تن داشته باشید. یکی از فعالیت هایی که در اطراف این منطقه می توانید انجام دهید کمپینگ است که مطمئناً لحظاتی خوش را برای شما به ارمغان می آورد و همچنین آب تنی می تواند خستگی پیاده روی را از تنتان بزداید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *