شهرستان طالقان، به مركزيت شهر طالقان، يكی از شهرستان های استان البرز به شمار می رود و در منطقه ای ييلاقی در ميان رشته كوه البرز و در 120 كيلومتری شمال غربی تهران قرار گرفته است. شهر طالقان از به هم پيوستن چهار منطقه بنام های شهرك، گلينك، كولج و پرده سر تشكيل شده است كه شهرك به عنوان هسته اصلی آن قلمداد و شهر طالقان، گاه شهرك هم ناميده می شود. شهر طالقان (از تركيب چند روستاي همجوار تشكيل شده است) يكی از 14 شهر استان البرز و مركز شهرستان طالقان است هر چند بيش از يك دهه از تبديل شدن آن به شهر می گذرد و در فاصله 90 کیلومتری از مرکز استان و در شمال غربی آن واقع شده است. این شهرستان به علت داشتن تعداد زیادی روستا همیشه مورد توجه اهالی شهرهای اطراف بوده است که برای گذران اوقات فراغت خود به این منطقه سفر می کردند. در این بخش از مجله مستر بلیط با انتخاب یکی از روستاهای این منطقه توضیحاتی را در مورد آن برای شما ارائه می دهیم. این روستا با نام روستای دیزان شناخته می شودف پس اگر دوست دارید در مورد این روستا اطلاعات بیشتری داشته باشید و آن را بیشتر بشناسید ادامه این مطلب مراجعه کنید.

معرفی روستای دیزان

معرفی روستای دیزان

در سال های بعد از جنگ جهانی دوم مادرشهرها و شهر های بزرگ گسترش پيدا كرد و به تبع آن آلودگی های محيط های شهری افزايش يافت و نواحی روستايی پيرامون اين شهرها به عنوان راهكاری برای فرار از محيط های آلوده شهری در زمان های فراغت مردم شهرنشين مورد توجه قرار گرفته است. در واقع، مدت های مديدی است كه از روستا به عنوان اندام تنفسی شهرهای بزرگ و كوچك جهان استفاده می شود. در همین راستا هر زمان که مردم نیاز به طبیعت پیدا می کنند به این مناطق پناه می برند. یکی از این مناطق روستایی، روستای دیزان در شهرستان طالقان به شمار می رود. این روستا در بخش بالا طالقان قرار دارد و در دامان رشته کوه البرز مرکزی قرار گرفته است، همچنین یکی از شاخه های اصلی شاهرود (رودخانه طالقان) از آن عبور می کند و به این علت وجود یکی از زیباترین روستاهای طالقان به شمار می رود. لازم به ذکر است که این روستا جزء پنج روستای پرجمعیت طالقان شناخته می شود. زبان مردم روستا تاتی است و شغل اکثریت آنها دامداری و کشاورزی است.

طبیعت روستا

طبیعت روستا

یکی از دلایل شهرت این روستا وجود طبیعت بی نظیر آن به شمار می رود. در این روستا می توانید دشت های وسیع پوشیده از گیاهان مختلف را مشاهده کنید که با سفر به این منطقه می توانید از این مواهب بهره مند شوید. در میان این دشت انواع مختلفی از چشمه ها و آبشار های کوچک و بزرگ وجود دارد که منظره ای فوق العاده را به وجود آورده اند و محیطی را برای مسافران و گردشگران فراهم می آورد که در هیچ کجای دیگر نمی توان همانند آن یافت. وجود طبیعت بکر و دیدنی باعث شده است که در این مناطق انواع مختلفی از حیوانات و گیاهان وجود داشته باشند. یکی از ویژگی های این منطقه وجود گیاهان دارویی مختلف است که در میان کوه ها و دشت های این منطقه رشد می  کنند. کوه های سر به فلک کشیده که پوشیده از سبزه و گیاهان مختلف هستند می توانند جذابیت ویژه برای بازدید کنندگان را فراهم کنند و علاقه مندان به کوهنوردی را به این منطقه بکشانند. لازم است بار دیگر این نکته را یادآوری کنیم این روستا در دامنه رشته کوه البرز قرار دارد بنابراین کوه هایی که در این ناحیه دیده می شوند برخی از قله های این رشته کوه است.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای اینکه به این مکان بروید باید در ابتدا خود را به طالقان و سپس به این روستا برسانید. روستای دیزان در 40 کیلومتری از شهر طالقان قرار دارد. بهترین روش برای رفتن به این منطقه استفاده از خودرو شخصی  است البته این بدین معنی نیست که شما نتوانید با خودرو های عمومی به این منطقه بروید. در ابتدا می توانید با خرید بلیط اتوبوس طالقان خود را به این شهر برسانید و پس از آن وسایل حمل و نقل عمومی که به سمت این روستا در حرکتند خود را به آنجا برسانید.

بازدید از روستای دیزان

برای دیدار از این روستا هیچ هزینه ورودی را نباید پرداخت کنید و می توانید به صورت رایگان به آنجا بروید. بهتر است تمامی نکات مربوط به طبیعت گردی را رعایت کنید که یکی از این نکات جمع آوری زباله ها پس از خروج از منطقه است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *