منطقه ییلاقی درازنو

0 207

استان گلستان یکی از استان های ایران به شمار می رود که در شمال این سرزمین قرار گرفته است. استان گلستان از غرب به دریای خزر و استان مازندران، از جنوب به استان سمنان، از شرق به استان خراسان و از شمال به کشور ترکمنستان محدود می شود. این استان از سر سبزترین استان های ایران به شمار می رود. در جنوب استان رشته کوه های سر به فلک کشیده البرز مستور از جنگل های انبوه قرار دارد. این خطه دشتی وسیع و دلگشا با چمن زارها و مراتع طبیعی فراوان و آثار باستانی بی شمار، تفریحگاه های مناسب، مناظر طبیعی، آبشارهای مرتفع است و رودخانه های پر آب هم زیبایی خاصی به آن داده اند. استان گلستان همچنینی دارای پارک های جنگلی و تفریحگاه های طبیعی بسیار زیباست. شهرهای  عمده استان گلستان عبارتند از گرگان، علی آباد، کردکوی، بندرگز، بندر ترکمن، مینودشت و گنبد. مرکز این استان شهر گرگان است که تا سال 1316 استر آباد نامیده می شد و در آن سال به گرگان تغییر نام یافت. در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ یکی از جاذبه های طبیعی این استان یعنی منطقه ییلاقی درازنو رفته ایم و در مورد آن اطلاعات جامعی را برای شما گردآور کرده ایم و در اختیار شما قرار می دهیم.

معرفی منطقه ییلاقی درازنو

معرفی منطقه ییلاقی درازنو

طبیعت گردی و گردش در طبیعت یکی از اشکال سفر به شمار می رود که هدف از آن دیدار از مناطق و جاذبه های طبیعی است. یکی از مناطق طبیعی که در بین دوستداران طبیعت بسیار پر طرفدار است، مناطق روستایی هستند. در ایران می توان روستاهای بسیاری یافت که دارای طبیعتی ناب و بی بدیل هستند و سالانه افراد زیادی برای دیدار از آنها راهی این مناطق می شوند. یکی از این مناطق روستایی، منطقه ییلاقی درازنو نام دارد که در شهرستان کردکوی استان گلستان قرار دارد. روستای درازنو در ۴۰ کیلومتری شهرستان کردکوی و در محدوده روستای بالاجاده واقع شده است و در مجاورت قله درازنو به ارتفاع حدود ۲۸۰۰ متر قرار دارد و به همین دلیل از چشم‌اندازهای زیبا و آب و هوای مناسب برخوردار است. از آنجایی که این روستا در ارتفاع بالایی قرار گرفته است چشم اندازی به نظیر به سوی بسیاری از شهرها و روستاهای منطقه دارد. قسمت جالب این چشم انداز نمای شرقی آن است که رو به دریای مازندران و خلیج گرگان است که صحنه ای تکرار نشدنی را پیش چشم مسافران قرار می دهد. نکته ای که در مورد این روستا وجود دارد این است که ساکنان آن فقط در فصل بهار و تابستان در آن زندگی می کنند و در  فصل های دیگر در شهرهای اطراف سکونت دارند.

جاذبه های گردشگری روستا

جاذبه های گردشگری روستا

یکی از جاذبه های این روستا، معماری خانه های آن به شمار می رود که چوب و کاهگل با سقف های شیروانی ساخته شده اند و صحنه ای خاص را به وجود آورده اند. این خانه ها در کنار طبیعت سرسبز محیط اطرافشان چشم بینده های بسیاری را به خود جلب می کند. این روستا نه تنها در فصل بهار و تابستان میزبان مسافران است بلکه در زمستان نیز می توان به آن سفر کرد و زیبایی های خاص آن بهره مند شد. کسانی که در زمستان به این روستا می روند می توانند به ورزش های زمستانی نیز بپردازند. کایت سواری نیز یکی از تفریحات پر طرفدار در این روستا به شمار می رود که سالانه افراد زیادی به خاطر این موضوع به این روستا سفر می کنند.

پوشش گیاهی منطقه

در این روستا درخت و درختچه های گوناگونی توسط سازمان منابع طبیعی کاشته شده است و علاوه بر این در کوه های آن می توانید شاهد رویش گیاهان متعددی از جمله آویشن، گل گاوزبان، بومادران، شیر خشک، مارم بو، گل بنفشه، کنگر وحشی، گلامیر حسن، گل پر، گل ختمی، گل بابونه، ریحان کوهی، پر سیاوش، یونجه وحشی و گزنه باشید که به صورت وحشی و خودرو رشد می کنند. علاوه بر درختانی که کاشته شده اند درختانی خودرو در این منطقه دیده می شود که زرشک، ازگیل، ولیک، تمشک، سیب وحشی، گلابی وحشی و آلوچه برخی از آنها به شمار می روند.

پوشش گیاهی منطقه

چشمه سارهای منطقه

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی این منطقه، چشمه های متعدد آن به شمار می روند که دلیل آبادانی ناحیه نیز هستند. در این منطقه چشمه هایی مثل چشمه رزوی غربی، رزوی شرقی، جیکا چشمه، فک بند چشمه، گرمنه چشمه، لار چشمه، مرس چشمه و … را می توانید ببینید که هر کدام از آنها خود به تنهایی محلی برای تفریح به شمار می روند. نکته ای که در مورد آنها وجود دارد این است که آب برخی از آنها ویژگی های درمانی و معدنی دارند. آبشار مغزی از جمله جاذبه های گردشگری این روستا است که زیبایی فوق العاده ای را به محیط اطراف خود بخشیده است. علاوه بر این می توانید آبشار دوآب و آبشار هفت طبقه را نیز در این ناحیه مشاهده کنید.

راه های دسترسی به منطقه درازنو

برای اینکه به این روستا سفر کنید باید در ابتدا وارد شهرستان کردکوی شوید و برای این سفر می توانید بلیط اتوبوس کردکوی را به صورت آنلاین خریداری کنید و خود را به این شهر برسانید. پس از رسیدن به کردکوی باید راهی روستا شوید که در فاصله 40 کیلومتری از شهر قرار دارد. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید می توانید در جاده کردکوی درازنو قرار بگیرید تا به آنجا برسید.

بازدید از منطقه ییلاقی درازنو

بازدید از منطقه ییلاقی درازنو

گشت و گذار در این منطقه رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه نیست ولی اگر می خواهید از امکانات و تفریحات موجود در آنجا استفاده کنید باید هزینه ای را پرداخت کنید. در این محوطه امکانات رفاهی کاملی وجود دارد که باعث می شود که مسافرانی که به آنجا می روند لحظاتی بدون سختی را سپری کنند. پیشنهاد مستر بلیط به شما این است که به این که در صورت سفر به این منطقه حتما به دید این روستا بروید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.