دره مرادبیگ

0 178

توریسم به معنی سیاحت در داخل یک کشور یا کشورهای خارجی است. در صنعت توریسم تنها شهر و آثار تاریخی مورد توجه قرار نمی گیرد، بلکه سواحل دریا، کوهستان های زیبا و چشم انداز های طبیعی از جاذبه های توریستی محسوب می شوند که امروزه اکوتوریسم نامیده می شود. طبيعت گردی، یکی از بارزترین و پرطرفدارترین شاخه های گردشگری است و به هر نوع سفر به مکان های طبيعی گفته می شود. طبيعت گردی، در گروه های متنوعی دسته بندی می شود که اکوتوریسم یکی از آن هاست. بنا بر تعریف انجمن بين المللی بوم گردشگری، اکوتوریسم یا بوم گردشگری سفری مسئولانه به نواحی طبيعی است که به حفظ محيط زیست، پایداری و رفاه مردم محلی منجر می شود. اکوتوریسم در فارسی طبیعت گردی معنا می شود که در آن سفر به مناطق طبیعی مد نظر است. جاذبه های طبیعی و زیست محیطی شامل مناظر طبیعی، مناظر جالب و زیبای کوهستانی، مناطق کوهنوردی، چشمه های آب معدنی، تپه ها، دره ها و … می شود. شهر همدان از جمله شهرهایی است که از نظر جاذبه های طبیعی به ویژه کوهستان و دامنه های آن، رودخانه، آبشار، مناظر کوهستانی، روستاهای سرسبز و آب و هوای مطبوع در تابستان بیشترین جاذبه را برای گردشگری به وجود آورده است که مسافران زیادی جهت گذران اوقات فراغت در ایام تعطیل به خصوص تابستان به این شهر سفر می کنند، یکی از جاذبه ها، دره مرادبیگ است.

معرفی دره مرادبیگ

معرفی دره مرادبیگ

شهرستان همدان یکی از شهرستان های استان همدان محسوب می شود که سالانه افراد زیادی به دیدن آن می روند. این شهرستان از خوش آب و هوا ترین شهرستان های استان همدان به شمار می رود. در این شهرستان جاذبه های گردشگری طبیعی بی شماری وجود دارد، که سالانه افراد زیادی به دیدن آن ها می روند. دره دیوین، دشت میشان، آبشار گنجنامه و … از جمله جاذبه های طبیعی این منطقه به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این پدیده طبیعی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. دره مراد بیگ یکی از نقاط دیدنی و بسیار زیبای همدان به شمار می رود که روستایی به همین نام در این دره با صفا و پر طراوت واقع شده و چشمه قاضی آب مصرفی این روستا را تأمین می کند. موقعیت مناسب و اقلیم مساعد سبب شده که باغات متعدد میوه این ناحیه را پوشش دهد. محصولات این باغات دارای شهرت ویژه ای هستند و همچنین وجود ویژگی های مساعد ذکر شده، سبب گردیده است که در تمام فصول به ویژه در فصل تابستان و پاییز تعداد زیادی از ساکنان شهر و سایر نقاط استان و کشور برای گردش به این منطقه بروند.

طبیعت و ساختار دره

طبیعت و ساختار دره

همانطور که اشاره کردیم در این دره باغات میوه فراوانی وجود دارد که زیبایی خاصی به این محیط بخشیده اند. از آب شدن برف‌ ها و آب چشمه‌ های فراوان در این دره رود الوسجرد تشکیل شده‌ است که می توان گفت عامل اصلی سرسبزی محیط به شمار می رود. این رود مسیری جنوبی – شمالی دارد و در شیب نسبتاً تندی جاری می شود و پس از گذشتن از دره به سوی شهر روان می‌گردد و از وسط شهر از سمت جنوب و مشرق تپه هگمتانه می‌گذرد و به اراضی شمالی خارج شهر می‌رسد. در اراضی جلگه‌ای شهرستان همدان با پیوستن رودهای متعدد به آن، سرانجام به رود قره‌چای می‌ریزد. در این دره می توانید جاذبه های گردشگری دیگری را نیز بیابید که از میان آنها می توان به دره گرگ، دره غول، دره حاج احمد (حاجمد)، لیژه، چرچرآب، گوشتخل دره، قلعه سیلوار، قزوله دره، سر دوش، حمام خرابه، محمود دره، قرق، کندو خانه، منبع، پیررحمان و دره بهشت اشاره کرد.

راه های دسترسی به دره

راه های دسترسی به دره

این دره در استان همدان و شهر همدان قرار دارد که با خرید بلیط هواپیمای همدان به راحتی و در کمترین زمان می توانید خود را به این شهر برسانید. پس از رسیدن به این شهر باید راهی روستای مرادبیگ شوید که دره در نزدیکی آن قرار دارد. این دره در سه کیلومتری جنوب شهر همدان قرار دارد به همین خاطر دسترسی به آن به راحتی انجام می گیرد.

بازدید از دره مرادبیگ

برای گذران وقت در این دره نیازی نیست هزینه ای بپردازید و در هر زمانی که بخواهید می توانید به آنجا بروید. امکانات رفاهی نسبتاً مناسبی در این منطقه وجود دارد که می تواند لحظاتی خوش را برای شما رقم بزند. مستر بلیط پیشنهاد می کند حتما در سفر به همدان از این منطقه دیدن کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.