دشتی یکی از شهرستان های استان بوشهر و به مرکزیت خورموج است. این شهرستان مانند بسیاری از مناطق ایران دارای پیشینه ای غنی است و اگر به سفر های تاریخی، سفری با هدف بازدید از اماکن تاریخی، علاقه مندید این شهرستان می تواند مکان مناسبی برای شما باشد. البته آب و هوای گرم منطقه این الزام را برای شما به وجود می آورد که در فصول سرد سال به اینجا سفر کنید تا لحظات بهتری را در آن بگذرانید. به خاطر متفاوت بودن آب و هوای این منطقه با بسیاری از نواحی ایران، در صورت سفر به آنجا با مناظری رو به رو می شوید که مطمئنا برای شما جدید و جالب توجه است. این شهر سرشار از آثار تاریخی است که هر یک به نوبه خود یکی از جاذبه های گردشگری پرطرفدار در آن به شمار می آید. یکی از آثار تاریخی مشهور این شهر قلعه داراب خان است که در این بخش از مجله مستر بلیط با گردآوری اطلاعاتی جامع در مورد آن بیشتر شما را با این اثر تاریخی آشنا می کنیم.

معرفی قلعه داراب خان

معرفی قلعه داراب خان

قلعه ها همیشه یکی از مهم ترین آثار تاریخی به جا مانده از گذشته هستند، که امروزه تبدیل به یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری چه در ایران و چه در سراسر جهان شده اند. این جاذبه های تاریخی که هر یک از دوران خاصی به یادگار مانده اند از یک معماری بی نظیر برخوردارند و کاربردی متفاوت با یکدیگر داشته اند. هرچند که همه آنها اکثرا به منظور حفاظت ساخته می شدند ولی بسته به محل ساختشان کمی متفاوت عمل می کردند. مثلا قلعه هایی که در داخل شهر ساخته می شدند ممکن بود محل حکومت حاکم، محل سکونت حاکم و یا هر دوی آنها باشد. قلعه داراب خان در شهرستان دشتی و روستای دوشنبه، از توابع این شهرستان، قرار دارد. زمان ساخت این قلعه مربوط به دوران قاجار است. معمار آن که فردی ماهر و در زمان خود مشهور بود استاد اسماعیل ترکان نام داشت. قلعه داراب خان را از نظر وسعت دومین قلعه این منطقه بعد از قلعه محمد خان می دانند. چه از نظر تاریخی و چه از نظر معماری این قلعه از اهمیت زیادی برخوردار است به همین خاطر در سال 1382 به لیست آثار ملی اضافه شد. این قلعه توسط باقر خان برادر محمد خان پایه گذاری شده و در دوران محمد حسن خان به اتمام رسید و پس از آن به شاه منصور خان و سپس به داراب خان و در نهایت به سهراب خان رسید.

معماری قلعه داراب خان

معماری قلعه داراب خان

یکی از خصیصه های قلعه های تاریخی وسعت زیاد آنهاست. قلعه داراب خان که مساحت فراوانی دارد دارای پلان مربع شکل است و در اطراف آن چهار برج قرار دارد. این قلعه از قسمت های مختلفی مانند اتاق ها، هشتی، اصطبل و حمام تشکیل شده است. معماری این بنا از الگوی ساخت متقارن معکوس پیروی کرده که باعث هر چه زیبا تر شدن آن شده است.

سفر به خورموج را می توانید در از طریق اتوبوس انجام دهید که یکی از روش های مقرون به صرفه برای سفر است و برای خرید بلیط اتوبوس خورموج می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید.

راه های دسترسی به قلعه

راه های دسترسی به قلعه

اگر تمایل دارید تا از این بنا دیدن کنید باید سفری به روستا شنبه که در فاصله 60 کیلومتری خورموج، مرکز شهرستان دشتی، قرار دارد داشته باشید. برای رفتن به آنجا هم می توانید از خودرهای حمل و نقل عمومی که از خورموج به مقصد این روستا حرکت می کنند استفاده کنید و هم با کمک خودرو شخصی این سفر را انجام دهید.

بازدید از قلعه داراب خان

زمان بازدید از این بنا محدودیت خاصی ندارد و در هر ساعتی از روز که خواستید می توانید از آن دیدن کنید ولی بهتر است در روشنایی هوا این کار را انجام دهید. در ضمن این را بدانید که این منطقه دارای آب و هوایی گرم و خشک است پس بهترین زمان برای رفتن به این ناحیه فصول سرد سال است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *