خانه ابوالحسن خان

0 249

سفر کردن یکی از جذاب ترین فعالیت هایی محسوب می شود که بشر از ابتدا تا به امروز تجربه کرده است. ایده شما برای سفر ممکن است این باشد که یک هفته را در ساحل با آفتاب تابان بگذارنید و یا اینکه زمانی را در مناقطی با آب و هوا معتدل و طبیعتی سرشار از درخت و گیاهان متفاوت بگذارنید. ولی باید به شما بگوییم به جزء این نوع سفر، می توان به مقاصدی سفر کرد که آب و هوائی متفاوت با جاذبه های گردشگری خاص خود منطقه دارد. با توجه به اینکه ایران کشوری چهار فصل شناخته می شود و کلیه مناطق آن از قدمت تاریخی برخوردار است، می توان به سفری رفت که متفاوت از سفرهای قبلی ما باشد. استان کرمان که در ناحیه ای گرمسیری قرار دارد، دارای شهرستان هایی است هر یک بیش از دیگری جاذبه های گردشگری متحیر کننده ای دارند. شهرستان انار که از جمله این شهرستان ها است، قدمتی مربوط به قبل از اسلام دارد. همین موضوع باعث شده است آثار تاریخی متنوع و متعددی از دوران های تاریخی مختلفی در این شهر به جای مانده باشد که یکی از آنها خانه ابوالحسن خان است. در ادامه این محتوا می توانید اطلاعاتی در مورد این شهر اثر تاریخی کسب کنید.

معرفی خانه ابوالحسن خان

معرفی خانه ابوالحسن خان

خانه های تاریخی یکی از جذاب ترین آثار گردشگری هر شهر هستند که در بین گردشگران نیز طرفداران بسیاری دارند. این بنا ها از نزدیک ترین المان ها به زندگی مردم محسوب می شوند و با بازدید از آنها می توان به زندگی مردم در گذشته بیشتر آشنا شد. امروزه بسیاری از خانه های قدیمی در بسیاری از شهرهای ایران برجای مانده، که به جاذبه ای گردشگری بدل شده است. لازم به ذکر است که اکثریت این خانه ها به دوران قاجار مربوط می شوند و در آن زمان بنا شده اند. یکی از این خانه ها، خانه ابوالحسن خان که در شهر انار از توابع استان کرمان قرار دارد و در دوران قاجاریه ساخته شده است. ابوالحسن خان یکی از حا کمان این منطقه بوده که دوران حکومت خانه سازه های بسیاری در آنجا ساخته و یکی از این بناها همین خانه، که در شهر انار بنا کرده است. ابوالحسن خان این خانه را در نزدیکی ارگ انار ساخته است. اگر دوست دارید در مورد این خانه بیشتر بدانید، به ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط توجه کنید.

معماری خانه ابوالحسن خان

این خانه پلانی مستطیل شکل و مساحتی برابر با 2000 متر مربع دارد. سبک معماری آن نیز برگرفته از معماری دوران قاجار است که در دو بخش اندرونی و بیرونی ساخته می شد و حیاط در مرکز خانه قرار داشت و دیگر بخش های آن دور تا دور حیاط جای می گرفتند. المان های مختلف خانه شامل اتاق ها، ایوان ها و هشتی های خانه می شود. در وسط حیاط باغچه ای بنا شده که موجب زیبایی دو چندان بنا شده است. یکی از ویژگی هایی که در معماری آن به چشم می خورد وجود دو بخش زمستانی و تابستانی در خانه است. قسمت تابستانه خانه، که در قسمت جنوبی قرار دارد، از ایوان، تالار طنبی‌، تالاری برای اقامت تابستانی که با نام بادغر یا امارت بادگیر هم خوانده می شود، تخت‌گاه‌ها و سه دری‌های تشیکیل شده است و برای اینکه به این بخش برسید باید از حیاط عبور کنید. در سقف این بخش می توان آثاری از یک بادگیر را نیز مشاهده کرد. بخش زمستانی نیز در قسمت دیگر یعنی شمالی قرار دارد و از کلیه امکانات برای فصل زمستان برخوردار است.

برای سفر به شهر انار راه های مختلفی وجود دارد که یکی از این راه ها استفاده از اتوبوس است، همچنین برای خرید بلیط اتوبوس، مستر بلیط می تواند روشی سریع و امن را پیش پای شما قرار دهد.

راه های دسترسی به خانه

راه های دسترسی به خانه

برای اینکه از این بنا دیدن کنید باید سفری به شهر انار داشته باشید و زمانی که به این شهر رسیدیدی با کلیه وسایل حمل و نقل عمومی درون شهری می توانید خود را به این مکان برسانید.

بازدید از خانه ابوالحسن خان

بازدید از این بنا شرایط خاصی ندارد و شما می توانید در هر صورتی از این بنا دیدن و در ضمن نیازی به پرداخت هزینه ندارید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.