بقعه دانای علی

بقعه دانای علی؛ معرفی + راه های دسترسی

درون شهرستان رشت، زیارتگاه ها و مکان های مذهبی زیادی واقع شده است. یکی از همین زیارتگاه ها، بقعه دانای علی یا همان آرامگاه دانای علی است که تاریخچه بسیار جالبی دارد.این آرامگاه، هرساله پذیرای گردشگران و توریستان بی شماری است و به دلیل داستانی که در پی ساخت این آرامگاه وجود دارد، باعث می شود که افراد بسیاری از آنجا بازدید کنند. حال با ما همراه شوید، تا در ادامه مجله مستر بلیط همه جزئیات نگفته را راجب بقعه دانای علی، به شما بگوییم.

معرفی بقعه دانای علی

آرامگاه دانای علی، در شهرستان رشت واقع شده است و تقریبا جزو مکان های تاریخی محسوب می شود. این آرامگاه، به یاد شخصی ساخته شده که از توانایی هایی خاصی بر خورد دار بوده است؛ و از این رو مردم گیلان عقیده دارند که این مرد بزرگ، از نعمت های الهی مخصوصی برخورددار بوده است.

این شخص زنجانی که در گیلان می زیست، با در آمد نسبتا کمی که از طریق کشاورزی و دامپروی به دست می آورد به اشخاصص نیازمند، کمک های زیادی می کرد و همین باعث شد تا یکی از بنده های مورد لطف قرار گرفته خداوند شود. جالب است بدانید که این مجموعه به بقعه متبرکه هم نامیده می شود؛ که به منظور مطهر بودن آرامگاه، آن را بقعه متبرکه نامیدند‌.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر رشت و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “رشت” را مطالعه نمایید.

تاریخچه بقعه دانای علی

تاریخچه بقعه دانای علی

شخصی که به یاد او این آرامگاه را ساختند، حدود ۲ قرن پیش در گیلان و شهرستان رشت زندگی می کرد. همچنین داستان هایی راجع به این شخص وجود دارد و قالب این داستان مبنی بر این است؛ که این فرد، می توانسته همزمان، در دو مکان حضور داشته باشد. شاید باور کردن این موضوع کمی دشوار باشد، اما این واقعیتی است که اکثر مردم رشت از آن سخن می گویند و به آن اعتقاد دارند.

بر اساس این باور که در بین مردم گیلانی رواج یافته، آن ها به این باور رسیده اند که این فرد یک شخص مهم از طرف خداوند بوده و لایق یک آرامگاه زیارتی است. زمانی هم که آرامگاه ساخته شده تا به امروز، مردم زیادی بخاطر همین داستان، به آنجا می روند. حال اگر راجع به به جزئیات نقشه بقعه دانای علی کنجکاو هستید، حتما تا انتها با مستر بلیط همراه باشید‌.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

بقعه دانای علی یک زیارتگاه تقریبا بزرگ است. این مجموعه زیارتی، بخش ها و قسمت های مختلفی دارد و با نمای بسیار زیبا، یک مکان بسیار دل نشین را فراهم کرده است. البته مکان این زیارتگاه را دوبار تغییر داده اند، اما حال در یکی از خیابان های رشت واقع شده است. زمانی که وارد این مکان می شوید، درب چوبی را مشاهده می کنید که قسمت کفش ها و زیارتگاه اصلی را از هم جدا می کند.

از درب چوبی که گذر می کنید، زیارتگاه اصلی را مشاهده می کنید که بر روی سنگ های مرمر واقع شده است. در اطراف زیارتگاه هم فضای خالی برای نشستن و عبادت افراد وجود دارد. جنس این مکان هم، از سنگ و فلز است و نقشه ای همانند، دیگر زیارتگاه های مشهور دارد.

سقف آرامگاه دانای علی هم، مسطح است و جنسی مقاوم در برابر باران و برف دارد. البته در پایه این زیارتگاه هم از سنگ استفاده شده تا در برابر عوامل جوی و هوای مرطوب رشت، مقاوم باشد.

شرایط بازدید از بقعه دانای علی

شرایط بازدید از بقعه دانای علی

بقعه دانای علی، همه روزه و در همه ساعت باز و بازدید از این مکان رایگان است و تمام افراد بدون هیچ محدودیتی می توانند از آنجا بازدید کنند.

راه های دسترسی

این آرامگاه درون استان گیلان و شهرستان رشت واقع شده که بازدید از آن هم با تمامی وسایل نقلیه امکان پذیر و حتی پارکینگ درون این مجموعه تعبیه شده است تا عموم بتوانند وسیله های نقلیه خود را درون پارکینگ بگذارند‌.

اگر هم قصد دارید از شهرستان های دیگر به رشت بروید، می توانید با تهیه کردن بلیط هواپیما رشت، به راحتی سفر کنید و از بقعه دانای علی بازدید کنید‌. البته شهرستان زیبا و خوش آب و هوای رشت، مکان های گردشگری دیگری هم دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل رشت شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *