غار چاه دیو یکی از زیبا ترین و در عین حال، عجیب ترین جاذبه های گردشگری ایران در شهرستان دامغان و روستای طاق، به شمار می رود که بر خلاف دیگر غارها، داخل یک گودال بزرگ واقع شده است. افرادی که می خواهند با خرید بلیط های سفرشان از سایت مستر بلیط، به دیدن این غار چاه جذاب بروند، می توانند در آن جا از قلعه باستانی طاق نیز بازدید به عمل آورند. این قلعه در فاصله 1 کیلومتری از غار چاه دیو قرار گرفته است و برای دسترسی به آن نیازی به طی کردن مسافت طولانی نیست. این غار چاه دارای ویژگی های منحصر به فرد زیادی است، به طوری که دهانه ورودی آن به داخل چاه، آشکار نیست و از نگاه رهگذران نیز پنهان مانده است. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری درباره این جاذبه بی‌ نظیر به دست آورید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای مطلب همراه ما بمانید.

تاریخچه غار چاه دیو

تاریخچه غار چاه دیو

قدمت غار چاه دیو، به سال های بسیار دور و کهن مربوط می شود اما امروزه هر کسی درباره پیدایش و تاریخچه آن نظر خاصی دارد. در سفرنامه اسکندر مقدونی به یک مکان اشاره شده است که «تونل تا گه آ» نام دارد. در شمال همین غار نیز، روستایی به نام «طاق» قرار دارد و برخی افراد یقین دارند منظور از این تونل در سفرنامه اسکندر، همان غار چاه دیو کنونی است. به گفته مردم محلی روستای طاق، غار چاه دیو در گذشته روستاهای جزن و طاق را به یک دیگر متصل می کرد و هنگام جنگ و درگیری با دشمنان، سربازان از آن به عنوان پناهگاه استفاده می کردند. یک سری دیگر از افراد قدیمی و بومی بر این باور هستند که در گذشته، این چاه به دست یک دیو به نام زینل یا زینب کنده شده است تا از دید مردم روستا، مخفی شود. تا کنون شایعات و افسانه های زیادی درباره پیدایش و تاریخچه این غار چاه، مطرح شده است اما هیچ یک از آن ها از نظر علمی تأیید نشده اند. برخی از پژوهشگران نیز حدس زده اند که این غار چاه با توجه به این که در دامن دشت و در مسیر رودخانه قرار گرفته است، به مرور زمان با جریان های سیل ایجاد شده اند و دخالت انسانی در پیدایش آن، وجود ندارد. هر ساله افراد زیادی بلیط اتوبوس دامغان را تهیه می کنند و به دیدن این جاذبه تاریخی و مهم می روند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همان طور که در ابتدای مجله مستر بلیط نیز ذکر شد، دهانه این غار زیرزمینی تا حدودی از دید افراد، پنهان شده است اما اندازه آن به 3٫4 متر می رسد و عمق اش تقریبا 7 متر است. شکل این چاه جذاب مانند خمره است زیرا در انتها به ندرت باریک می شود. در انتهای این غار چاه، یک چاه باریک کوچک که ارتفاع آن 2٫2 متر است نیز وجود دارد. دهانه این چاه باریک حدود 1٫15 متر و به طور کامل از چاه اولی جدا است. ورودی این غار در آخر چاه و در قسمت جنوبی آن قرار گرفته است که دهانه اش، 1٫5×0٫85 متر عرض دارد. در طول مسیر دسترسی به غار چاه دیو، چندین چاه عمیق نیز جای گرفته اند که انتهای شان مشخص نیست اما در برخی از آن ها، آب وجود دارد. در حال حاضر مردم محلی، دهانه برخی از این چاه ها را با استفاده از قندیل های سست آهکی پوشانده اند و باید مواظب باشید زیرا بسیار خطرناک هستند. این غار زیبا در مسیر رودخانه جای گرفته است و مداوم در معرض سیلاب قرار می گیرد. همین امر نیز موجب شده است شن و خاک فراوانی به داخل غار چاه دیو نفوذ پیدا کنند و دو دهانه از سه دهانه غار، مسدود شود.

شرایط بازدید از غار چاه دیو

شرایط بازدید از غار چاه دیو

برای بازدید کردن از این اثر قدیمی، شرایط خاص و محدود کننده ای وجود ندارد. اما در هر صورت بهتر است احتیاط های لازم را به کار بگیرید و حتما موبایل، کفش مناسب کوهنوردی، وجه نقد، تنظیم باد، کارت بانکی، پاور بانک، عینک و کلاه آفتابی، سوخت خودرو، آب آشامیدنی و … را همراه خود ببرید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

غار چاه دیو در استان سمنان، 10 کیلومتری شهرستان دامغان، روستای طاق جای گرفته است و افراد گردشگر از سراسر جهان می توانند با استفاده از هر گونه وسیله مسافربری و حمل و نقلی که راحت تر هستند، به دیدن آن بروند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *