مسجد چمار سرا

0 213

شهر رشت از قدیمی ترین مناطق مسکونی ایران به شمار می رود که قدمت آن را به دوره ساسانی مربوط می دانند. در گذشته و به طور دقیق تر مصادف با عصر قاجاریه، این منطقه به 9 محله تقسیم می شد. استاد سرا، صیقلان، خمیران، بازار، کیاب و… نام برخی از آن هاست. چمارسرا نیز عنوان ناحیه ای سرسبز و خوش آب و هوا در محله کیاب رشت است. این نقطه هنوز هم بافت تاریخی و قدیمی خود را حفظ کرده و بین گردشگران از اهمیت و محبوبیت جالب توجهی برخوردار است. مسجد چمار سرا از معروف ترین دیدنی های آن جا محسوب می شود؛ که در ادامه همین قسمت از مجله مستر بلیط به معرفی کامل تری از ان خواهیم پرداخت.

تاریخچه

تاریخچه مسجد چمار سرا

نخستین مرتبه ساموئل گوتلیب گملین، جهانگرد سرشناس روس که همراه با یک گروه در زمان، پادشاهی کریم خان زند به کشور مان آمده بود، از این عبادت گاه به طور واضح نام برد. او در فاصله بین سال های 1149 تا 1153 شمسی در نقاط مختلف رفت و آمد داشت و کتاب خود را، که با نام «سفر به شمال ایران» شناخته می شود، به چاپ رسانید. در همین کتاب از مسجد معروف چمار سرا صحبت کرد. بنا بر تطابق اطلاعات او و اسناد تاریخی دیگر در استان گیلان قدمت سازه تقریبا 250 سال حدس زده می شود. همین مطالب ادعا دارند که گنبد اولیه مسجد به شکل دیگری بوده و چندین سال بعد مورد بازسازی قرار گرفت و یا به طور کلی تغیر یافت. هرچند صحت این سخن اثبات نشده اما از پررنگ ترین گفته هایی ست که بین اهالی هم تا حدودی پذیرفته شده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

معماری این بنا ساده است و با در نظر گرفتن الگو های مسجد سازی در اسلام که باید مکانی به دور از تجمل باشد، آن را ساخته اند. تنها نکته قابل اشاره پنجره هایی هستند که در تعداد زیاد و با فاصله ای کم از یکدیگر قرار گرفته اند. نظم و شکل یکسان آن ها به علاوه ترکیب تزئینات آجری آبی رنگ، از بیرون نمای خارجی زیبایی برای مسجد پدید آورده است. این سازه هنوز با اینکه عمر طولانی را پشت سر گذاشته سالم و استوار دیده می شود. بر روی تنها مناره، آیاتی از قرآن نوشته شده که از فاصله دور خیلی واضح نیست. این اثر ارزشمند در مقام مقایسه با سایر مساجد چندان وسیع و بزرگ به حساب نمی آید؛ با این حال از مهم ترین ابینه تاریخی شهر رشت است.

جاذبه های نزدیک به مسجد

در یک روز با یک برنامه ریزی مناسب می توانید از چند مورد از جاذبه های محله قدیمی چمارسرا دیدن کنید. مستر بلیط این اطمینان را می دهد که با یکی از زیباترین مناطق شهر رو به رو خواهید بود. بقعه دانای علی، که برای گیلانی ها از ارزش و اهمیت فوق العاده ای برخوردار است در همین محوطه جای دارد. از او تحت عنوان عارفی بزرگ و فرزانه یاد می شود که در عصر خود در حکمت سرآمد همه بود. بیان شده که در بین سال های 1230 تا 34 قمری، مصادف با دوره قاجار میرزا خسرو خان گرجی دستور ساخت پلی خشتی بر روی رودخانه گررود را داد. هم اکنون تنها پایه های کهن سال آن باقی مانده و بر روش پلی جدید ساخته اند. در هر صورت این سازه هنوز هم اهمیت خود را به عنوان یکی از دیدنی های چمارسرا حفظ کرده است. علاوه بر آن تنها یخچال طبیعی بازمانده شهر هم در محدوده همین محل به چشم می خورد.

جاذبه های نزدیک به مسجد

شرایط بازدید از مسجد چمار سرا

در هر ساعت و هر روز که اراده کنید می توانید از این اثر بازدید بفرمایید. برای رسیدن به آن جا تنها به یک بلیط اتوبوس رشت نیازمند هستید. مردم هنوز هم در این مسجد گرد هم جمع می شوند و نماز جماعت برگزار می کنند و فضا همچنان به فعالیت خویش مشغول است.

آدرس و نحوه دسترسی

از هر گوشه ای از شهر که حضور داشته باشید می توانید با تاکسی و یا خودرو شخصی خود را به محله چمارسرا در خیابان طالقانی برسانید. همین طور اگر از مناطق دور و نزدیک، قصد سفر به استان گیلان را دارید، خرید بلیط هواپیما رشت سریع ترین و البته آسان ترین انتخاب برای این هدف محسوب می شود.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.