تپه باستانی چغامیش کجاست؟ معرفی + راه‌های ارتباطی

0 1,137

تپه باستانی چغامیش کجاست؟ دزفول یکی از شهرهای کهن خوزستان می باشد که جاذبه های تاریخی زیادی را از دوره های پیش از اسلام در خود دارد. قدیمی ترین سند دریا نوردی، موسیقی و مهم ترین کتاب ها و شهر نشینی در بافت قدیمی دزفول به دست آمده است.

یکی از اثرهای تاریخی این شهر تپه باستانی چغامیش می باشد که موارد گفته شده را در آن پیدا کرده اند. اگر قصد دارید برای بازدید از این تپه ها راهی شوید می توانید با مراجعه به مجله مستر بلیط اقدام به خرید بلیط مورد نظر خود نمایید.

تاریخچه تپه باستانی چغامیش

تپه های باستانی چغامیش که در دزفول قرار دارند قدمت آن ها به 5 هزار سال قبل از میلاد باز می گردد یعنی می توان گفته گنجینه کاملی از دوران های هفت هزار ساله قبل از میلاد تا شکوفا شدن تمدن در شوش را دارا است.

این تپه ها در دوران قبل از اختراع خط به وجود آمده اند. تپه های چغامیش اثرهایی از یک شهر باستانی هستند که از خشت ساخته شده است یعنی متعلق به قبل از پیدایش خط می باشد.

قبل از اینکه تمدن در شوش شکوفا شود منطقه چغامیش به عنوان منطقه ای کشاورزی از اهمیت اقتصادی زیادی برخوردار بود. تپه چغامیش در فهرست آثار باستانی ملی ایران به ثبت رسیده است.

تاریخچه تپه باستانی چغامیش

نقشه و معرفی بخش های مختلف تپه های چغامیش

سایت چغامیش در منطقه دشت خوزستان و در نزدیکی رودخانه دز قرار دارد  در این سایت فعالیت های کشاورزی، مدیریت اقتصادی و بازرگانی انجام شده است. چغامیش به عنوان اولین مرکز اختراع خط و کتاب به شمار می رود.

در چغامیش قدیم ترین سند دریانوردی را کشف نموده اند. گل های پخته ای که در حفاری های چغامیش به دست آمده نشان دهنده این است که گویچه مربوط به دوران قبل از پیدایش خط است. سندهایی که از تاریخ موسیقی ایران به دست آمده مربوط به چهار هزار سال قبل از میلاد می باشد و در چغامیش دزفول مهری کشف شد که نشان دهنده صحنه اجرای موسیقی بود.

کاوش های باستان شناسی که در این منطقه انجام گرفت مهری استوانه ای شکل را که متعلق به قدیمی ترین ارکستر جهان بود نشان می دهد. هنگامی می خواهید  راهی دزفول شوید می توانید با مراجعه به سایت معتبر مستر بلیط اقدام به خرید بلیط مورد نظر خود نمایید.

برای رزرو هتل در دزفول می توانید از طریق مستر بلیط و در کمترین زمان ممکن اقدام کنید.

باستان شناس های آمریکایی کاوش های خود را بر روی تپه های چغامیش انجام دادند. این باستان شناس ها در سال ها 1961 تا 1976 موفق شدند که اشیاهای بی نظیری را از توده های بزرگ سفالی که مربوط به دوره قبل از پیدایش خط بود به دست آورند.

بنابراین می توان گفت چغامیش یکی از مرکز های مهم کتابت و شهرنشینی در ایران بوده و تعداد زیادی از لوح های گلی و کاسه های سفالی دوره آغاز کتابت در آن جا کشف شده است. هلن کانتر از شهر چغامیش با عنوان شهر سپیده دم تاریخ یاد می کند.

خشت نوشته هایی هزار ساله در این منطقه به دست آمده که به عنوان اولین ابزار اقتصادی از آن ها استفاده شده است. در حفاری‌هایی که انجام گرفت تعداد 264 گل نوشته کشف شد که آن ها را به آمریکا منتقل نمودند و بعد از گذشت چند سال 108 عدد از این گل نوشته ها را به ایران برگرداندند.

خشت نوشته هایی که برای مبادلات اقتصادی مورد استفاده قرار می گرفت مربوط به اولین سکونتگاه های بشری هستند که در چغامیش مستقر شده اند. مساحت محوطه باستانی چغامیش 15 هزار هکتار حدس زده شده است. بسیاری از وسایل ارزشمندی که در تپه های باستانی چغامیش پیدا شده در موزه شیکاگو نگهداری می شوند.

شرایط بازدید از تپه باستانی چغامیش

شرایط بازدید از تپه باستانی چغامیش

بدون شک یکی از قسمت های هیجان انگیز سفر بازدید از جاذبه های گردشگری است. بسیاری از افراد به جاذبه های تاریخی علاقه زیادی دارند، بنابراین برای بازدید از مناطق باستانی می توانید راهی شهر دزفول شوید.

تپه های باستانی چغامیش از جاذبه های منحصر به فرد این شهر هستند که برای بازدید از آن ها احتیاجی به پرداخت هیچ هزینه ای ندارید و به راحتی می توانید تمامی محوطه های اطراف آن را مشاهده کنید.

آدرس و مسیر دسترسی با وسایل مختلف به تپه باستانی چغامیش

بسیاری از افراد هنگام سفر از خودروی شخصی استفاده می کنند بنابراین هنگامی که به 40 کیلومتری جنوبی شرقی دزفول رسیدید می توانید این تپه های باستانی را مشاهده نمایید. از طرفی عده ای از افراد برای مسافرت خود از اتوبوس استفاده می کنند در نتیجه می توانید با مراجعه به سایت اینترنتی مستر بلیط اقدام به خرید بلیط اتوبوس دزفول نمایید.

آدرس: خوزستان: دزفول، روستای دولتی، 40 کیلومتری جنوب شرقی دزفول.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.