استان کرمانشاه یکی از استان های تاریخی کشور به حساب می آید و مقصد سفر برای بسیاری از افراد است. همانطور که می دانید این استان از قدمت بالایی برخوردار است و حتی می توان گفت جزء قدیمی ترین سکونتگاه های انسانی در ایران و حتی جهان به شمار می آید. از همین رو می توان گفت جای جای این استان پیشینه ای غنی و سرشار دارد و هر یک از شهرستان های آن به نوبه خود دارای تاریخی منحصر به فرد هستند. یکی از شهرستان های این استان شهرستان گیلانغرب نام دارد که در سمت جنوبی استان کرمانشاه قرار گرفته است. این شهرستان از اطراف به شهرهایی مثل سرپل ذهاب، دالاهو، اسلام‌آباد غرب، قصر شیرین و ایلام محدود می شود و به نوبه خود تاریخچه ای از حوادث را با خود به همراه دارد. آثار تاریخی باقی مانده از اعصار و دوره های مختلف این موضوع را اثبات می کنند. کاخ اربابی ساسانی، قڵا (قلعه)، حه‌سه‌ن زوور دار، عه‌مله قیوت، چیاێ ئاسن‌گه‌رانه و … از جمله آثار تاریخی موجود در این شهرستان به شمار می آیند. در این بخش از مجله مستر بلیط به توضیحاتی درباره کاخ اربابی ساسانی گیلانغرب  ارائه می کنیم.

معرفی کاخ اربابی ساسانی گیلانغرب

معرفی کاخ اربابی ساسانی گیلانغرب  

یکی  از آثار تاریخی که امروزه خیلی پر طرفدار است، کاخ ها و عمارت هایی هستند که از گذشته بر جای مانده است. این کاخ ها و عمارات بیشتر به افراد متمول یا حکام تعلق داشت و به گونه ای ساخته می شدند که تا به امروز نیز دوام آورده و باقی مانده اند. کاخ های بسیاری در سراسر ایران باقی مانده است و یکی از آنها کاخ اربابی ساسانی به شمار می رود که در شهرستان گیلانغرب و در نزدیکی سراب مورت قرار دارد. احتمال می رود این بنا در دوران اشکانیان ساخته شده و پس از آن حتی در دوران ساسانی نیز مورد استفاده بوده باشد.

تاریخچه کاخ اربابی ساسانی

همانطور که در بخش قبل گفتیم این بنا پس از اینکه تخریب شد در دوران ساسانی و حتی پس از اسلام نیز مورد استفاده قرار داشت. از این بنا در زمان سلجوقیان به عنوان کارگاه صنعتی استفاده می کردند. پس از آن در دوره ایلخانی كاخ اربابی به محلی برای اطراق كوچ نشینان فعلی تبدیل شده بود كه بخشی از سال به ویژه بهار و پاییز در آنجا اطراق می كردند.

تاریخچه کاخ اربابی ساسانی

معماری کاخ اربابی ساسانی گیلانغرب 

این بنا که پلانی به صورت مستطیل شکل دارد از معماری بی نظیری دارد و از قسمت های مختلفی مانند راهروها، تالار تشریفات، اتاق تخت‌نشین‌حاکم، محل زندگی خصوصی حاکم و واحدهای اداری، دفتر منشی، پاگردها و … تشکیل شده است. راهروهای موجود در این بنا عرضی حدود سه متر و طولی برابر با 50 دارند و از طریق آنها بخش های مختلف بنا بهم متصل می شوند. در ساخت این بنا از مصالحی مانند سنگ و ملات گچ و آجر استفاده کرده اند. امروزه بخش های کمی از این کاخ اربابی بر جای مانده و قابل دیدن است. آثاری از این بنا به دست آمده که نشان می دهد در زمان اشکانیان دارای تزئیناتی با پلاك و گچبری بوده است. در بخش شمالی کاخ ایوانی با دو ستون دارای گچ بری قرار گرفته كه بخشی از دیواره های قطور این قسمت كاملا قابل مشاهده است. مساحت این محوطه باستانی حدوداَ برابر با نیم هکتار است.

برای سفر به گیلانغرب، اتوبوس می تواند وسیله ای مناسب به حساب آید، و برای خرید بلیط اتوبوس بهتر است از مستر بلیط کمک بگیرید.

راه های دسترسی به کاخ اربابی

برای دیدن این بنا باید به شهرستان گیلانغرب بروید و از آنجا با استفاده خودرو های شخصی و یا تاکسی خود را به سراب مورت یا سراب گیلانغرب برسانید. این سراب در حاشیه یک کیلومتری شرقی شهر قرار دارد، به همین خاطر دسترسی به آن، به راحتی انجام می گیرد.

بازدید از کاخ اربابی ساسانی گیلانغرب

بازدید از کاخ اربابی ساسانی گیلانغرب 

برای دیدار از آن نیازی نیست هزینه پرداخت کنید و زمانی که برای دیدن آن احتیاج دارید حدود یک ساعت است. آتشکده ای نیز در آن حوالی قرار دارد که دیدن آن را نیز به شما پیشنهاد می کنیم. از آنجایی که این اثر تاریخی در کنار سراب مورت قرار گرفته است، می توانید زمانی را نیز به تفریح و گردش در طبیعت آن بپردازید و به دور از هیاهوی شهری باشید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *