موزه بوعلی سینا

0 171

موزه های یکی از جاذبه های فرهنگی هستند که برای بسیاری از دوستداران فرهنگ هر سرزمین مورد  اهمیت قرار دارند. موزه مکانی است که در آن، اشیا و مواد مربوطه جمع آوری، مطالعه و نگهدای شده، سپس با هدف آموزش، انتشار اطلاعات و سرگرمی در معرض دید عموم قرار می گیرد. موزه، بازتاب کلیه فعالیت های انسان از محیط طبیعی، فرهنگی و اجتماعی اوست. امروزه موزه ها برای موزه گرد فضای مألوفی فراهم می کنند، بدون آنکه او ضرورتاً به اشیای درون موزه توجه خاصی داشته باشد. توانایی موزه در بازنمایی ابعاد گوناگون موضوعی که به نمایش می گذارد، موجب ایجاد فهم و درک گسترده تری از موضوع برای مخاطب می شود. توجه به ابعاد مختلف ارتباطی از قبیل دیدن و شنیدن، در قالب استفاده از اشیاء، صحنه ها، صداها، تصویرها و گفتگو از امکانات مختلفی هستند که در انتقال این فهم مؤثر هستند. بازدیدکنندگان موزه، به نوعی هویت خود را جستجو و موقعیت خود را بر مبنای روابط اجتماعی در یک فرآیند تاریخی تعریف/ بازتعریف می کنند. ایران دارای موزه های مختلفی است که در شهرهای گوناگون آن قرار دارند و یکی از این موزه ها موزه بوعلی سینا نامیده می شود و در شهر همدان واقع شده است.

معرفی موزه بوعلی سینا

معرفی موزه بوعلی سینا

شهرستان همدان یکی از شهرستان های تابع استان همدان و مرکز سیاسی اداری این استان است. این شهرستان در دامنه شمالی کوه الوند با وسعتی حدود 4118 کیلومتر با شیب جنوبی شمالی در پای کوه الوند بین کوه و دشت گسترده شده است. شهرستان همدان از شمال به شهرستان های رزن و کبودرآهنگ، از جنوب به تویسرکان و ملایر و از شرق به استان مرکزی و از غرب به شهرستان بهار محدود می شود. در این شهرستان جاذبه های گردشگری گوناگونی وجود دارد که یکی از آنها موزه بوعلی سینا به شمار می رود. این موزه در سال ۱۳۳۰ شمسی در آرامگاه بوعلی، میدان بوعلی، در شهر همدان افتتاح شده ‌است. به همین خاطر می توان آن را یکی از قدیمی ترین موزه های ایران به شمار آورد. موزه بوعلی سینا همدان نمایشگاهی تاریخی از طبابت ایران محسوب می شود. سالانه افراد زیادی به دیدن این موزه می روند و از قسمت های مختلف آن دیدن می کنند. آثار فراوانی از ابن‌سینا به جا مانده و یا به او نسبت داده شده که فهرست جامعی از آن‌ها در فهرست نسخه‌های نگاشته شده ‏ابن سینا آورده شده است. اگر می خواهید با بخش های مختلف این موزه آشنا شوید این مطلب از مجله مستر بلیط را تا انتها دنبال کنید.

بخش های مختلف موزه بوعلی

بخش های مختلف موزه بوعلی

در قسمت پایین ارامگاه، موزه بو علی سینا و قبر اصلی بو علی سینا قرار دارد، خود موزه از دو اتاق جانبی و یک تالار در وسط تشکیل شده است که تالار وسط یک ورودی به محل دفن بو علی دارد. همانطور که در بخش قبل گفتیم در این موزه آثار زیادی از بوعلی سینا نگهداری می شود که شامل ۱۳۱ نوشته اصل از ابن سینا و ۱۱۱ اثر منسوب به او است. البته بین این که قدیمی‌ترین نسخه کتاب قانون در این موزه نگهداری می‌شود یا در موزه‌ های دیگر داخل کشور یا خارج از کشور شَک ‌هایی وجود دارد. علاوه بر این بخش در این موزه می توانید آثار باستانی و بخش مردم‌شناسی را نیز ببنید. هچنین نمایشگاه‌هایی مانند مجسمه ‌های برنزی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد، غذاخوری‌ها، سکه‌ها، مهره ‌ها و محصولات نقره مربوط به دوره ساسانی، مقبره عرفان بزرگ قزوینی نیز در این مجاورت این موزه واقع شده است. در این موزه تعدادی تصویر قدیمی از این سینا قرار دارد و می توانید شاهد تعدادی از گیاهان دارویی و ابزار و ادواتی که در گذشته در پزشکی مورد استفاده قرار میگرفتند نیز باشید.

راه های دسترسی به موزه بو علی

راه های دسترسی به موزه بو علی

برای اینکه بتوانید بهاین موزه بروید بهتر اول از همه اقدام به خرید بلیط هواپیمای همدان کنید. سپس با وسایل  نقلیه عمومی که در شهر وجود دارند راهی این موزه شوید. این موزه در میدا بوعلی سینای شهر و در داخل مقبره ابن سینا واقع شده است. می توان گفت این مکان یکی از شناخته شده ترین مراکز گردشگری در این شهر به شمار می رود بنابراین بدون هیچ گونه مشکلی می توانید به این محل بروید.

بازدید از موزه بوعلی سینا

برای دیدار از این محوطه باید هزینه ای را پرداخت کنید که همان هزینه ورود به مقبره است. مدت زمانی در حدود 2 الی 3 ساعت برای بازدید از تمام بخش های این مجموعه نیاز دارید. مستر بلیط پیشنهاد می کند پس از سفر به همدان اولین جایی که برای تماشا می روید این مکان باشد.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.