شهر قدیمی بیرجند یکی از شهرهای شمال شرقی استان خراسان جنوبی است که با وجود آب و هوای گرم وبیابانی مکان های گردشگری و تفریحی بسیاری دارد که سالانه میزبان گردشگران و مسافران زیادی از مناطق مختلف ایران و حتی کشورهای خارجی نیز است. مجله مستربلیط قصد دارد در ادامه این مطلب به معرفی باغ زیبایی که حاصل معماری سنتی و شاهکار ایرانی است بپردازد، با ما همراه باشید تا با باغ بسیار دیدنی بهلگرد واقع در شهر بیرجند بیشتر آشنا شوید. باغ بهلگرد یکی از باغ های اصیل ایرانی به شمار می رود، که در شهر بیرجند واقع شده است. این باغ در 15 کیلومتری قسمت شرقی بیرجند، قرارگاه محمد رسول الله و در فاصله یک کیلومتری روستای بهلگرد از توابع بیرجند قرار گرفته و به خاطر قرارگرفتن در روستای بهلگرد به همین نام، نامگذاری شده است. بنا و ساختمان این باغ با قدمتی تاریخی مربوط به  دوران قاجار است.

تاریخچه باغ بهلگرد بیرجند

کشور ما، سرزمینی است که با قدمت بسیار و پیشینه تاریخی و تمدن کهن، آثار ومیراث زیادی را داراست که توانسته تعداد زیادی از آن ها را به ثبت جهانی برساند و از این جهت در بین کشورهای برتری قرار دارد که تعداد بسیاری میراث جهانی ثبت شده دارند قرار گرفته است. باغ زیبای بهلگرد نیز در بیست و سوم مرداد ماه سال 1378 به شماره ثبت 2367 در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران به ثبت رسیده است.

تاریخچه باغ بهلگرد بیرجند

معرفی بخش های مختلف آن

مجموعه باغ بهلگرد در ایام گذشته به عنوان یک تفرجگاه ییلاقی خاندان خزیمه مورد استفاده قرار می گرفته، که البته ساخت این بنا در دوران قاجار و در زمان حکمرانی شوکت الملک که از حاکمان بیرجند بوده، شروع و در همان دوران به پایان رسیده است. این باغ تاریخی مجموعه‌ی نسبتا بزرگی است که شامل دو عمارت، دو باغ اندرونی و بیرونی، یخدان طبیعی، اصطبل و محل سکونت خدمه ها می شود. باغ بهلگرد با ورودی آغاز می شود که سر در آن با معماری ساده و درب چوبی دو تکه ای وجود دارد که با گل میخ های دایره ای شکل آراسته شده است. از ورودی باغ که بگذریم طاق نما های کم عرض با عمق فضاهای هشتی شکلی را خواهیم دید که باغ اندرونی بهلگرد نیز در امتدا این فضاهای هشتی قرارگرفته است و وسعت نسبتا زیادی را دارد. باغ بهلگرد از دو باغ مجزا از یکدیگر تشکیل شده که یکی از آن ها باغ اندرونی مجموعه بهلگرد است که وسعتی کوچکتر از باغ بیرونی را دارد و در قسمت جنوبی باغ قرار گرفته، که اولین طبقه از این عمارت سنتی دارای چهار ستون دایره ای است که از آجر تشکیل شده است، که این بخش از باغ اصلی ترین عناصر تزیینی را شامل می شود.

در مجموع در بنای این باغ تزیینات و تجملات شکیل و خاصی بکار نرفته و نسبت به باغ های دیگر شهر بیرجند ساده تر و بی آلایش تر محسوب می شود اما با این وجود زیبایی خاص خود را در عین سادگی حفظ کرده است. در این باغ، یک یخدان طبیعی که در فاصله ای حدود 150 متری شمالی باغ بهلگرد واقع شده، که از آن برای تولید یخ در زمستان و ذخیره سازی در تابستان استفاده می شده است. شواهدی بدین صورت قرار دارد که کارگرانی را انتخاب می کردند که با استفاده از یخ زدن آب نهری که به درون استخر می ریختند یخ را به این صورت می ساختند و حتی برای افزایش قطر یخ مورد نظر به آن آب اضافه و سپس در داخل این یخدان ذخیره می کردند. هم چنین حیاط بیرونی باغ بهلگرد به محوطه اصلی این مجموعه راه دارد که در این مکان می توان عمارتی با معماری ساده و سنتی ایرانی را تماشا کرد. در بخش مرکزی باغ نیز استخری بزرگ دیده می شود که در مرکز آن جزیره ای به طرح هشت ضلعی قرار دارد که این استخر در سی سال گذشته توسط اداره  کل اوقاف و امور خیریه استان خراسان جنوبی مرمت و بازسازی شده است. البته پس از این نیز استخر تحت تاثیر عوامل طیبعی دچار آسیب هایی شده که در سال اخیر مورد بازسازی دوباره و تعمیر قرار گرفته است. مستر بلیط به مسافرانی که قصد سفر به شهر بیرجند را دارند پیشنهاد می کند که دیدن باغ قدیمی و تاریخی بهلگرد را از دست ندهند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

شهر بیرجند جزء شهر های کویری ایران محسوب می شود که دارای آب و هوای خشک و بیابانی است. بنابراین زمان مناسب برای سفر به این شهر، در فصل های سرد سال که آب و هوای این شهر به مراتب خنک تر از سایر فصل ها می باشد پیشنهاد می شود. اما اگر امکان سفر در فصل های سرد سال مثل پاییز و زمستان را ندارید می توانید در اوایل فصل بهار نیز، که آب و هوای معتدل و مطلوبی دارد برنامه ای برای مسافرت داشته باشید. اگرچه بخاطر اینکه بیرجند در بستری از مناطق کوهستانی قرار گرفته است آب و هوای شدیدا گرمی ندارد اما اگر تحمل هوای گرم را ندارید تابستان فصل مناسبی برای مسافرت به این شهر نیست، همچنین مدت زمان بازدید از باغ 30 دقیقه است.

آدرس و نحوه دسترسی

برای سفر نیز می توانید بلیط هواپیما بیرجند را از آژانس های هوایی و یا سایر سایت های معتبر خریداری و رزرو نمایید تا در زمان کوتاهی سفر خود را برای دیدن هر چه زودتر این شهر زیبا آغاز کنید. اما اگر راه های زمینی و کم هزینه تر را برای مسافرات ترجیح می دهید می توانید از اتوبوس و یا قطار برای سفر به شهر بیرجند استفاده کنید. بلیط اتوبوس بیرجند را نیز می توان بسته به فاصله مبدا خود، تا شهر بیرجند که هزینه های مختلفی را دارد تهیه کنید که برای اطلاع دقیق تراز هزینه های خرید و رزرو بلیط می توانید به سایت های فروش آنلاین و یا آژانس های مسافرتی مراجعه نمایید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *